Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 21.04.2018 g.12:00 g.18:30
Дата размещения: 09.04.2018

IV Maraton Słuchowisk NASŁUCHIWANIE: MUZYKA i DRAMAT

Начало событияВид события:
Встреча
Местность:
Warszawa

Czwarta edycja Maratonu Słuchowisk zostanie w całości poświęcona związkom muzyki i literatury w najnowszym dramacie radiowym.

Zaprezentujemy trzy słuchowiska, które znalazły się w finale konkursu radiowej „Dwójki” i Stowarzyszenia Autorów ZAIKS, ogłoszonego w 2016 roku pod hasłem „Muzyka: bohater, inspiracja, pretekst”. Lento rubato Marka Kochana to fikcyjny reportaż radiowy o prawdziwym kompozytorze, Aleksandrze Kościowie, który w absurdalnych warunkach współczesnego rynku muzycznego został oskarżony o plagiat. W słuchowisku, obok aktorów, występuje sam kompozytor. Dzień w którym umarł Prokofiew Moniki Milewskiej przypomina skomplikowaną biografię wybitnego rosyjskiego kompozytora Dymitra Szostakowicza, przez całe życie rywalizującego z innym kompozytorem, Siergiejem Prokofiewem. O uznaniu i losie obu artystów decydował Józef Stalin, którego muzyczne recenzje wybrzmiewają w słuchowisku obok symfonii Szostakowicza. Inspiracją dla Infolinii Antoniego Wincha był cykl pieśni Franza Schuberta Podróż zimowa, skomponowanych do poezji Wilhelma Müllera w 1827 roku. W zaświatach, gdzie rozgrywa się akcja słuchowiska, obok ludzkich głosów i muzyki Schuberta słychać także sygnał telefonu…  Tegoroczny Maraton rozpocznie się słuchowiskiem na żywo: Toccatą C-dur Antoniego Libery, w reżyserii autora. Tytułowy utwór Roberta Schumanna to główny bohater słuchowiska, którego wykonawcami będą: aktor – Andrzej Mastalerz, i pianista – Tomasz Marut. Rozmowy z autorami i realizatorami słuchowisk poprowadzi Jacek Kopciński, pomysłodawca i twórca cyklu NASŁUCHIWANIE.


PROGRAM:

 

12.00 Słuchowisko na żywo:

Toccata C-dur Antoniego Libery, reżyseria Antoni Libera, występują: Andrzej Mastalerz – głosy, Tomasz Marut – fortepian. Czas trwania:  65’25

Rozmowa z twórcami

Przerwa na kawę

14.00

Lento rubato Marka Kochana, reżyseria Anna Wieczur-Bluszcz, muzyka Aleksander Kościów. Czas trwania: 42’04

Rozmowa z twórcami

15.30

Dzień w którym umarł Prokofiew Moniki Milewskiej, reżyseria Dariusz Błaszczyk. Czas trwania 50’10.

Rozmowa z twórcami

Przerwa na kawę

17.00

Infolinia Antoniego Wincha, reżyseria Waldemar Modestowicz. Czas trwania 51’20

Rozmowa z twórcami

Organizatorzy

Ośrodek Badań nad Polskim Dramatem Współczesnym (IBL PAN)

Program Drugi Polskiego Radia

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Wstęp wolny

Информация

Адрес:
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, ul. Jazdów 1
Оплата:
bez opłat
Дата размещения:
9 апреля 2018; 15:02 (Mariola Wilczak)
Дата правки:
9 апреля 2018; 15:02 (Mariola Wilczak)

Смотреть также

23.11.2018

V Maraton Słuchowisk, czyli finał konkursu na oryginalny dramat radiowy "Nasłuchiwanie: Niepodległość"

Usłyszymy pięć nowych słuchowisk, powstałych na podstawie dramatów, które zwyciężyły w konkursie Programu III Polskiego Radia “Nasłuchiwanie: Niepodległość”.

02.03.2017

III Maraton Słuchowisk. Nasłuchiwanie: Różewicz/Kompozycje

Trzecia edycja Maratonu Słuchowisk zostanie w całości poświęcona Tadeuszowi Różewiczowi. Tematem NASŁUCHIWANIA będzie głosowa i dźwiękowa interpretacja twórczości autora "Kartoteki". W programie znajdą się nowe i archiwalne realizacje eksperymentalnej dramaturgii Różewicza, słuchowiska oparte na wierszach poety, jego wypowiedzi radiowe oraz autorskie lektury liryczne. Maraton rozpocznie się słuchowiskiem na żywo wyreżyserowanym przez Krzysztofa Czeczota na podstawie legendarnej sztuki  z 1964 roku: "Świadkowie albo nasza mała stabilizacja". Wśród przypomnianych nagrań znajdzie się "Odejście Głodomora" w reżyserii Helmuta Kajzara. W tej realizacji, obok Mariusza Dmochowskiego, wystąpił Olgierd Łukaszewicz – który będzie gościem Maratonu. W połowie NASŁUCHIWANIA dziennikarka radiowa Iwona Malinowska  oraz reżyser radiowy Marek Kulesza zaprezentują i skomentują "(Auto)biografię radiową Tadeusza Różewicza". W finale wysłuchamy poetyckiego "Recyklingu" w reżyserii Waldemara Modestowicza, zdobywcę Grand Prix na festiwalu „Dwa Teatry” w 2007 roku. Autorem koncepcji Maratonu jest Jacek Kopciński, który poprowadzi rozmowy z twórcami słuchowisk.

28.11.2019

Finał konkursu TRÓJKI na dramat radiowy. NASŁUCHIWANIE: GOŚCINNOŚĆ

7 grudnia 2019 roku, w godz. 13.00-15.00 w Instytucie Teatralnym w Warszawie (ul. Jazdów 1) odbędzie się uroczystość rozdania nagród  II edycji konkursu Programu Trzeciego Polskiego Radia na oryginalny dramat radiowy. Wstęp wolny!

11.04.2017

Spotkanie z pisarzem Krzysztofem Beśką

INSTYTUT POLONISTYKI I LOGOPEDII UWM W OLSZTYNIE

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах