Событие
Ikonosfera w XIX wieku: wyzwania źródłowe i metodologiczne w warsztacie historyka XIX wieku (do 1918 r.) / IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa Historyków XIX wieku
Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza pracowników naukowych i doktorantów do udziału w IV Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Historyków XIX wieku. Bieżąca edycja konferencji poświęcona jest zagadnieniom ikonosfery w XIX wieku (do 1918 r.) jako perspektywie badawczej dla historii społecznej, politycznej i kulturowej.
Proponowane zagadnienia:
- źródła do badań nad ikonosferą,
- metodologie badań, koncepcje interpretacyjne i ujęcia teoretyczne,
- analizy i interpretacje,
- studia przypadków.
Organizatorzy proponują, by dyskusje związane z ikonosferą ogniskowały się na różnorodnych problemach, poczynając od źródłoznawstwa, poprzez studia teoretyczne, badania związane z sektorem wyobrażeń społecznych, procesów komunikacji społecznej - oraz roli tych zjawisk w budowaniu relacji społecznych aż po I wojnę światową włącznie. Zakres geograficzny referatów pozostaje nieograniczony.
Języki konferencji: polski, angielski i rosyjski.
Zgłoszenia można nadsyłać do 30 stycznia 2020 r. na adres: konferencjaxixwiek.ih@gmail.com.
Informacja o włączeniu referatu do programu konferencji zostanie przesłana do końca marca 2020 r.
Czas wystąpienia to 20 minut.
Organizatorzy nie zapewniają uczestnikom noclegów i nie zwracają kosztów przejazdu. Opłata konferencyjna nie jest wymagana.
Komitet organizacyjny konferencji:
Prof. Małgorzata Karpińska (przewodnicząca),
prof. Tomasz Kizwalter,
prof. Alicja Kulecka,
dr hab. Artur Markowski,
mgr Jan Błachnio (sekretarz),
mgr Piotr Hummel (sekretarz)
Formularz zgłoszeniowy:
1. imię i nazwisko, stopień naukowy
2. adres mailowy
3. afiliacja
4. tytuł wystąpienia
5. streszczenie do 200 słów ze spacjami
Информация
Смотреть также
Plotka i pomówienie: wyzwania źródłowe i metodologiczne w warsztacie historyka XIX wieku (do 1918 r.)
Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza pracowników naukowych i doktorantów do udziału w III Ogólnopolskiej konferencji naukowej historyków XIX wieku. Bieżąca edycja konferencji poświęcona jest zagadnieniom plotki i pomówienia w XIX wieku (do1918 r.) jako tematom badawczym historii społecznej, politycznej i kulturowej.
Emocje i zmysły w perspektywie historycznej: źródła, metody, interpretacje /VII Ogólnopolska Konferencja Naukowa Historyków XIX wieku
Wydział Historii oraz Wydział Nauk o Kulturze i Sztuce Uniwersytetu Warszawskiego, zapraszają pracowników naukowych i doktorantów do udziału w VII Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Historyków XIX wieku. Bieżąca edycja konferencji poświęcona jest zagadnieniom dotyczącym emocji, uczuć i zmysłów w perspektywie historycznej. Pragniemy by nasze dyskusje skupiały się wokół takich zagadnień jak rodzaje źródeł pozwalających badać emocje i zmysłową recepcję rzeczywistości, ale też na problemie sprawczości doznania zmysłowego (wzroku, słuchu, zapachu, smaku, dotyku), sposobach wywoływania emocji i uczuć oraz ich wpływie na aktywność historycznych bohaterów, wreszcie na konwencjach określających sposoby ekspresji własnej emocjonalności.
Zwierciadło przechadzające się po XIX wieku – z perspektywy obserwatora-badacza / Ogólnopolska konferencja studencko-doktorancka
Koło Naukowe Miłośników XIX wieku im. prof. Tadeusza Żabskiego, działające przy Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, ma zaszczyt zaprosić na Ogólnopolską Konferencję studencko-doktorancką: Zwierciadło przechadzające się po XIX wieku – z perspektywy obserwatora-badacza. Pragniemy podjąć tak rozległy temat, ponieważ jesteśmy zainteresowani różnymi spojrzeniami na wiek XIX i jego dokonania. Zachęcamy do udziału studentów i doktorantów różnych kierunków.
Kopernik w XVIII wieku
Pracownia Literatury Oświecenia Instytutu Badań Literackich PAN planuje włączyć się w obchody 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, organizując zdalną konferencję naukową dedykowaną pamięci o uczonym w piśmiennictwie i kulturze XVIII wieku.