Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 10.07.2015 - 11.07.2015
Дата размещения: 15.06.2015

Ikony popkultury. Ogólnopolska konferencja naukowa

Начало событияВид события:
Конференция
Местность:
Wrocław
Организаторы:

Mimo niewątpliwej masowości, którą tradycyjnie przypisuje się kulturze popularnej, wykształcają się na jej polu zjawiska będące swego rodzaju wariacją na temat modernistycznej kategorii Autora, jak również osobliwie pojętego kanonu. Bohaterowie, twórcy, popularni autorzy, kreacje aktorskie, motywy muzyczne, charakterystyczne sceny czy innowacyjne rozwiązania gatunkowe – wszystko to cechuje się pewną kultowością czy wręcz ikonicznością, która nadbudowuje się nad językiem popkultury, wzbogacając go o kolejne znaczenia, nawiązania, konteksty i parafrazy. Ikony kultury popularnej wpływają również na rozpoznawalność poszczególnych marek, a co za tym idzie – ich sukces rynkowy. Konferencja ma na celu pokazanie wielu różnych sposobów kreowania i funkcjonowania ikon popkultury w możliwie jak najszerszym oglądzie. Chcemy się zastanowić, na czym polega mechanizm nadawania im statusu „kultowych”, na jakich zasadach funkcjonują one w zbiorowej świadomości oraz co mogą powiedzieć o konsumentach popkultury.
Do nadsyłania referatów zapraszamy kulturoznawców, literaturoznawców, medioznawców, religioznawców, filozofów, psychologów, historyków, historyków sztuki, socjologów i wszystkich innych przedstawicieli nauk humanistycznych i społecznych. Interesują nas zarówno referaty natury ogólnej czy też teoretycznej, jak również studia poszczególnych przykładów ikon popkultury.
Proponowane tematy:
ikony popkultury a tradycja
system gwiazdorski kina i literatury;
ikony muzyki popularnej;
kultowość wobec zmieniających się trendów i mód w popkulturze;
autor jako gwiazda;
ikona popkultury jako narzędzie promocji;
ikoniczność gier wideo;
aktor/reżyser jako determinanta jakości dzieła;
ikony kina gatunkowego;
ikoniczne rozwiązania formalne w kinie i literaturze;
ikoniczność wielkich systemów rozrywkowych;
ikony kultury alternatywnej.

Информация

Подача заявок для докладчиков до:
14.06.2015 21:00
Дата размещения:
15 июня 2015; 15:59 (Ewa Grzęda)
Дата правки:
21 июня 2015; 15:37 (Mariola Wilczak)

Смотреть также

05.12.2016

Ikony wyobraźni: śmierć w wodzie i inne motywy akwatyczne w artystycznych tekstach kultury

Zakład Poetyki Intersemiotycznej i Komparatystyki Mediów na Wydziale Nauk Humanistycznych UKSW zaprasza na Ogólnopolską Interdyscyplinarną Konferencję Naukową nt. Ikony wyobraźni: śmierć w wodzie i inne motywy akwatyczne w artystycznych tekstach kultury, która odbędzie się 10-11 grudnia (sobota - niedziela) 2016 roku w Warszawie, ul. Dewajtis 5 (Nowy Budynek, s. 116). Szczegółowy program obrad znajdą Państwo w załączniku.

27.02.2016

Wykład Bp. Michała Janochy "Ikona Wjazdu do Jerozolimy ze zbiorów MAW" (z cyklu wykładów "ARS INTERPRETANDI. O odczytywaniu dzieła sztuki")

Zapraszamy do uczestnictwa w cyklu wykładów "ARS INTERPRETANDI. O odczytywaniu dzieła sztuki" organizowanych przez Muzeum Archidiecezji Warszawskiej przy ul. Dziekania 1 we współpracy z Komisją Speculum Byzantinum Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. 

21.03.2016

Tradycja po drugiej stronie lustra. Baśnie, mity, legendy i klasyka literacka w przestrzeni popkultury

Stowarzyszenie Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej „Trickster” ma zaszczyt zaprosić Państwa na ogólnopolską konferencję naukową poświęconą obecności baśni, mitów, legend i klasyki literackiej w przestrzeni kultury popularnej. Chcielibyśmy zaprosić Państwa do wspólnych rozważań na temat „kulturowego recyklingu”, w ramach którego transformuje się zakorzenione w masowej wyobraźni teksty. Chcemy zastanowić się nad fenomenem postmodernistycznej gry z tradycją i przyjrzeć rozmaitym tekstom kultury, eksploatującym interesujące nas motywy.

26.04.2017

20 lat potteromanii. Harry Potter, czyli od literatury do popkultury / ogólnopolska konferencja naukowa

W imieniu Stowarzyszenia Instytut Badań nad Dyskursami mamy zaszczyt zaprosić pracowników naukowych, doktorantów oraz studentów do wzięcia udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej "20 lat potteromanii. Harry Potter, czyli od literatury do popkultury".

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах