Wydarzenie
Ikony popkultury. Ogólnopolska konferencja naukowa
Mimo niewątpliwej masowości, którą tradycyjnie przypisuje się kulturze popularnej, wykształcają się na jej polu zjawiska będące swego rodzaju wariacją na temat modernistycznej kategorii Autora, jak również osobliwie pojętego kanonu. Bohaterowie, twórcy, popularni autorzy, kreacje aktorskie, motywy muzyczne, charakterystyczne sceny czy innowacyjne rozwiązania gatunkowe – wszystko to cechuje się pewną kultowością czy wręcz ikonicznością, która nadbudowuje się nad językiem popkultury, wzbogacając go o kolejne znaczenia, nawiązania, konteksty i parafrazy. Ikony kultury popularnej wpływają również na rozpoznawalność poszczególnych marek, a co za tym idzie – ich sukces rynkowy. Konferencja ma na celu pokazanie wielu różnych sposobów kreowania i funkcjonowania ikon popkultury w możliwie jak najszerszym oglądzie. Chcemy się zastanowić, na czym polega mechanizm nadawania im statusu „kultowych”, na jakich zasadach funkcjonują one w zbiorowej świadomości oraz co mogą powiedzieć o konsumentach popkultury.
Do nadsyłania referatów zapraszamy kulturoznawców, literaturoznawców, medioznawców, religioznawców, filozofów, psychologów, historyków, historyków sztuki, socjologów i wszystkich innych przedstawicieli nauk humanistycznych i społecznych. Interesują nas zarówno referaty natury ogólnej czy też teoretycznej, jak również studia poszczególnych przykładów ikon popkultury.
Proponowane tematy:
– ikony popkultury a tradycja
– system gwiazdorski kina i literatury;
– ikony muzyki popularnej;
– kultowość wobec zmieniających się trendów i mód w popkulturze;
– autor jako gwiazda;
– ikona popkultury jako narzędzie promocji;
– ikoniczność gier wideo;
– aktor/reżyser jako determinanta jakości dzieła;
– ikony kina gatunkowego;
– ikoniczne rozwiązania formalne w kinie i literaturze;
– ikoniczność wielkich systemów rozrywkowych;
– ikony kultury alternatywnej.
Informacje
Zobacz także
Ikony wyobraźni: śmierć w wodzie i inne motywy akwatyczne w artystycznych tekstach kultury
Zakład Poetyki Intersemiotycznej i Komparatystyki Mediów na Wydziale Nauk Humanistycznych UKSW zaprasza na Ogólnopolską Interdyscyplinarną Konferencję Naukową nt. Ikony wyobraźni: śmierć w wodzie i inne motywy akwatyczne w artystycznych tekstach kultury, która odbędzie się 10-11 grudnia (sobota - niedziela) 2016 roku w Warszawie, ul. Dewajtis 5 (Nowy Budynek, s. 116). Szczegółowy program obrad znajdą Państwo w załączniku.
Wykład Bp. Michała Janochy "Ikona Wjazdu do Jerozolimy ze zbiorów MAW" (z cyklu wykładów "ARS INTERPRETANDI. O odczytywaniu dzieła sztuki")
Zapraszamy do uczestnictwa w cyklu wykładów "ARS INTERPRETANDI. O odczytywaniu dzieła sztuki" organizowanych przez Muzeum Archidiecezji Warszawskiej przy ul. Dziekania 1 we współpracy z Komisją Speculum Byzantinum Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego.
Wanda Jakubowska, czyli jak dziś pisać biografie politycznie niepoprawne (w ramach cyklu "Feminaria")
Fundacja Gender Center, Instytut Badań Literackich PAN oraz Krytyka Polityczna zapraszają na spotkanie Wanda Jakubowska, czyli jak dziś pisać biografie politycznie niepoprawne
Wykład ks. Mirosława Nowaka "Cykl biblijny Häkona Gullväga na wystawie MAW" (z cyklu wykładów "ARS INTERPRETANDI. O odczytywaniu dzieła sztuki")
Zapraszamy do uczestnictwa w cyklu wykładów "ARS INTERPRETANDI. O odczytywaniu dzieła sztuki" organizowanych przez Muzeum Archidiecezji Warszawskiej przy ul. Dziekania 1 we współpracy z Komisją Speculum Byzantinum Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego.