Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 24.11.2020 g.09:00 - 24.11.2020 g.16:00
Дата размещения: 13.03.2020

Jerzy Pleśniarowicz – człowiek wielu talentów (teatr, dzieło translatorskie, poezja). W stulecie urodzin

Начало событияВид события:
Конференция
Местность:
Rzeszów
Организаторы:
Целевые аудитории:
аспиранты, Независимые ученые, Учителя, Педагоги, Доктора

Uniwersytet Rzeszowski, Kolegium Nauk Humanistycznych, Zakład Literatury Polskiej XX i XXI wieku, Zakład Kultury Mediów zapraszają do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej Jerzy Pleśniarowicz – człowiek wielu talentów (teatr, dzieło translatorskie, poezja). W stulecie urodzin, która odbędzie się 24 listopada 2020 roku.

Ulica Jerzego Pleśniarowicza w Rzeszowie

W tym roku przypada setna rocznica urodzin Jerzego Pleśniarowicza (1920-1978). To dobra okazja, aby umocnić pamięć o dokonaniach tej nietuzinkowej postaci i dokładniej opisać jego bogate i zróżnicowane dzieło obejmujące poezję, niezwykle szeroką i obfitą aktywność translatorską, reżyserię teatralną i radiową, a także popularyzację działań w zakresie kultury.

Warto uporządkować oraz poddać analitycznej i interpretacyjnej ocenie przedwojenny i wojenny czas jego aktywności poetyckiej; lata 1952-1974, kiedy był kierownikiem literackim Teatru Ziemi Rzeszowskiej, dzisiejszego Teatru im. Wandy Siemaszkowej; dekadę lat sześćdziesiątych, gdy reżyserował w Radiu Rzeszów słuchowiska, emitowane lokalnie i na antenie ogólnopolskiej. Skatalogować należy także jego obecność na łamach pism lokalnych takich jak „Nowiny Rzeszowskie”, „Profile” czy „Widnokrąg”; przybliżyć dokonania w zakresie badań nad tradycjami teatralnymi miasta nad Wisłokiem; ocenić niezwykle wartościowy i unikalny dorobek translatorski; przypomnieć aktywność organizacyjną, chociażby jego rolę w tworzeniu rzeszowskiego Oddział Związku Literatów Polskich, którego był pierwszym prezesem.

Konferencja ma na celu zwrócenie uwagi na poznawczą i dokumentalną wartość dzieła i osobowości tej niezwykle zasłużonej dla miasta Rzeszowa i regionu postaci. Zależy nam zarówno na ujęciach syntetycznych, jak studiach szczegółowych odnoszących się do różnorodnych zjawisk i problemów. Obszar wartych namysłu zagadnień nie jest zamknięty.

Po zakończeniu konferencji teksty, które uzyskają pozytywną recenzję, zostaną opublikowane w monografii zbiorowej.

Komitet Naukowy i Organizacyjny: 
Dr hab. prof. UR Alicja Jakubowska-Ożóg
Dr hab. prof. UR Anna Jamrozek-Sowa
Dr hab. prof. UR Zenon Ożóg
Dr hab. prof. UR Magdalena Patro-Kucab
Prof. dr hab. Krzysztof Pleśniarowicz
Dr Jan Wolski (sekretarz)

Sesja odbędzie się w Uniwersytecie Rzeszowskim 24 listopada 2020 r.

Prosimy o przesyłanie deklaracji uczestnictwa na załączonym formularzu pocztą elektroniczną na adres: janwol@ur.edu.pl do 15 sierpnia 2020 r.

Zastrzegamy sobie prawo wyboru tematów spośród nadesłanych propozycji.

Potwierdzenie uczestnictwa oraz pozostałe informacje organizacyjne przekażemy
Państwu na początku września 2020 r. na podany w zgłoszeniu adres e-mail.

Opłata konferencyjna wynosząca 200 zł obejmuje udział w konferencji, materiały konferencyjne, dofinansowanie publikacji oraz wyżywienie (obiad i przerwy kawowe w dniu obrad). Nie zapewniamy noclegów.

Информация

Адрес:
ul. Rejtana 16c, Rzeszów
Подача заявок для докладчиков до:
15.08.2020 00:00
Подача заявок для участников до:
15.08.2020 00:00
Оплата:
200
Опубликовал:

Смотреть также

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах