Событие
Obszary polonistyki 6: Internet a język, literatura, kultura i sztuka współczesna
Instytut Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Koło Naukowe Polonistów zapraszają młodych naukowców, doktorantów i studentów na kolejną cykliczną konferencję naukową OBSZARY POLONISTYKI 6, która odbędzie się na Uniwersytecie Rzeszowskim 3 kwietnia 2019 roku. Tematem tego spotkania chcemy uczynić związki Internetu – jako nowoczesnego kanału komunikacji – z językiem, literaturą i kulturą.
Nie chcemy ograniczać zagadnień, nad którymi uczestnicy będą dyskutować, podajemy jednakże kilka szczegółowych propozycji:
- komunikacja w przestrzeni wirtualnej (np. sposoby, rola komunikacji, możliwości i ograniczenia, zagrożenia)
- tekst w sieci jako komunikat multimodalny (tekst/obraz)
- środki komunikacji sieciowej oraz ich rola w edukacji międzykulturowej i szkolnej
- wpływ Internetu na współczesną polszczyznę
- nowe formy (także literackie) w sieci
- nowe gatunki internetowe oraz ich funkcjonowanie w tekstach literackich
- literatura jako źródło gier; gry w sieci
- kultura zachowań językowych Polaków w Internecie
- ewolucja kontaktów interpersonalnych
- szanse i zagrożenia komunikacji internetowej
- dyskurs tożsamościowy
- mowa nienawiści w medium elektronicznym
Fenomen dyskursu sieciowego powoduje, że tematów do rozważań prowadzonych przez językoznawców, literaturoznawców i kulturoznawców może być więcej.
Zapraszamy do dyskusji.
Na zgłoszenia czekamy do 1 marca 2019 roku. Karty zgłoszeniowe (zawierające temat wystąpienia, krótki abstrakt- ok.300 znaków, a ponadto: imię, nazwisko, tytuł naukowy, reprezentowany ośrodek, adres kontaktowy, e-mail, telefon) prosimy wysyłać na adres obszarypolonistyki6@interia.pl.
Opłat a konferencyjna wynosi 150 zł i obejmuje koszty poczęstunków w przerwach obrad oraz koszty publikacji artykułów pozytywnie zaopiniowanych do druku. Informacje o numerze konta zostaną przesłane do 10 marca br.
Komitet Naukowy:
Prof. dr hab. Kazimierz Ożóg
Prof. dr hab. Jolanta Pasterska
dr hab. prof. UR Maria Krauz
dr hab. prof. UR Ewa Oronowicz-Kida
dr hab. Agnieszka Myszka
Komitet Organizacyjny:
Izabela Zahaczewska
Barbara Różańska
Информация
Смотреть также
Etyka słowa w komunikacji i relacjach społecznych
Ks. dr hab. Michał Drożdż, prof. PWSZ oraz studenci II roku filologii polskiej studiów drugiego stopnia specjalności edukacja medialna i dziennikarska serdecznie zapraszają na konferencję pt. „Etyka słowa w komunikacji i relacjach społecznych”, która odbędzie się 22 stycznia 2018 roku w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie.
Ogólnopolska konferencja naukowa: „Język nasz ojczysty – prawda, dobro, piękno”
Zakład Języka Polskiego Instytutu Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego wraz z rzeszowskim odziałem Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego zapraszają na konferencję z cyklu Język nasz ojczysty”, która odbędzie się z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.
Prelekcje dotyczące krytyki literackiej
Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza oraz Instytut Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego zapraszają na prelekcje z cyklu „Bliżej krytyki literackiej”.
Kreatywność językowa w komunikacji internetowej
Koło Naukowe Językoznawców działające przy Zakładzie Współczesnego Języka Polskiego Uniwersytetu Łódzkiego zaprasza do udziału w ogólnopolskiej studencko-doktoranckiej konferencji naukowej pt. Kreatywność językowa w komunikacji internetowej.