Событие
Językowy, literacki i kulturowy obraz Pomorza / Ogólnopolska konferencja naukowa
Katedra Języka Polskiego Uniwersytetu Gdańskiego ma zaszczyt zaprosić na ogólnopolską konferencję naukową Językowy, literacki i kulturowy obraz Pomorza, poświęconą prof. dr. hab. Edwardowi Brezie w 85 rocznicę urodzin, która odbędzie się 22 września 2017 r. na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego, przy ul. Wita Stwosza 55.
Dynamiczny rozwój nauki w zakresie pomorzoznawstwa i kaszuboznawstwa pozwala nam, po raz czwarty, zaprosić Państwa na cykliczną konferencję o interdyscyplinarnym charakterze. Transformacje we współczesnej przestrzeni kulturowej, prężnie rozwijające się pomorskie, kociewskie, kaszubskie organizacje społeczne, współpraca międzynarodowa w tym zakresie, intensyfikacja kontaktów naukowych, społecznych i turystycznych są przyczyną do stawiania pytań o rolę działań w regionie, o historię niewyjaśnioną i kontrowersyjną w dziejach Pomorza, o promocję lokalnej kultury i jedynego języka regionalnego w Polsce, jakim jest język kaszubski. Wzorem poprzednich lat proponujemy Państwu dyskusję nad pomorskim językiem, literaturą, kulturą, historią w ujęciu diachronicznym, a także nad przeobrażeniami i nowymi tendencjami oraz perspektywami badawczymi. Niezwykle istotne będą głosy odnoszące się do obecnego stanu i statusu języka kaszubskiego oraz odbioru pomorskiej kultury.
Ze względu na interdyscyplinarność konferencji zaproszenie kierujemy do reprezentantów dyscyplin naukowych z obszaru nauk humanistycznych i społecznych związanych z tematyką pomorską (przede wszystkim do językoznawców, literaturoznawców, kulturoznawców, historyków, socjologów, antropologów kultury, medioznawców).
Obrady odbędą się w Gdańsku, w gościnnych murach Uniwersytetu Gdańskiego, na Wydziale Filologicznym przy ul. Wita Stwosza 55. Opłata konferencyjna wynosi 300 złotych (pokrywa koszty materiałów konferencyjnych, przerw kawowych, a także recenzowanej publikacji). Przewidujemy 20 minut na każde wystąpienie. Na zgłoszenia czekamy do 15 maja 2017 roku pod adresem e-mailowym: konferencjapomorze@gmail.com.
-
Hotel Uniwersytecki (Wydział Prawa i Administracji), opłata orientacyjna 120 zł/doba, konieczność wcześniejszej rezerwacji, tel. (58) 523 29 62).
-
Dom Gości Sióstr Brygidek, blisko UG, http://brygidki.pl/dom-gosci.html.
Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału!
Информация
Смотреть также
Biblia na polski tłumaczona
Katedra Egzegezy i Teologii Biblijnej zaprasza do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej poświęconej polskim tłumaczeniom Pisma Świętego.
„Tu jestem / zamieszkuję własne życie”. Twórczość poetycka, prozatorska i epistolarna Anny Frajlich / Międzynarodowa konferencja naukowa. Gość honorowy: Anna Frajlich-Zając
„Tu jestem / zamieszkuję własne życie”. Twórczość poetycka, prozatorska i epistolarna Anny Frajlich Gość honorowy: Anna Frajlich-Zając
Współczesna literatura anglojęzyczna w Polsce
Szanowni Państwo, W 2007 roku Katedra Literatury i Kultury Brytyjskiej Uniwersytetu Łódzkiego zorganizowała pierwszą konferencję „Współczesna literatura brytyjska w Polsce” podczas której, w gronie literaturoznawców i przekładoznawców, wspólnie zastanawialiśmy się nad obrazem współczesnej literatury brytyjskiej i zjawisk jej towarzyszących w oczach polskiego odbiorcy. Dziś, niemalże dekadę później, zapraszamy Państwa do udziału w drugiej edycji naszej konferencji. Tym razem jednak poszerzamy pole widzenia i proponujemy przyjrzeć się literaturze anglojęzycznej – brytyjskiej, amerykańskiej i literaturze byłych kolonii brytyjskich – w Polsce. W ramach konferencji chcielibyśmy wspólnie zastanowić się, jak, w świetle zmian politycznych, społecznych i kulturowych, jakie zaszły przez ostatnie lata w Polsce Europie i na świecie, przedstawia się dziś obecność tych literatur w naszym kraju. Czy dziś, gdy Polacy stanowią największą grupę obcokrajowców w Wielkiej Brytanii, możemy mówić o wzmożonym zainteresowaniu brytyjskością i wzroście popularności literatury z Wysp Brytyjskich w Polsce? Czy „lista obecności” współczesnych pisarzy angielskich, szkockich i irlandzkich wzbogaciła się o nowe nazwiska? Jak kulturowa i gospodarcza hegemonia Stanów Zjednoczonych wpływa na funkcjonowanie mediów i rynku wydawniczego w Polsce? Czy i jak literatura postkolonialna z byłych kolonii brytyjskich – Indii, krajów afrykańskich, Karaibów czy Australii i Nowej Zelandii – jest obecna w Polsce? Głównymi zagadnieniami konferencji będą:
Góry: granica i przestrzeń transgresji / Międzynarodowa Konferencja Naukowa
MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA