Событие
Literatura polska w Czechach
Zakład Literatury Polskiej XX i XXI wieku Uniwersytetu Łódzkiego zaprasza na wykład Jana Jeništy (Univerzita Palackého v Olomouc /Uniwersytet Palackiego w Ołomuńcu) pt. Literatura polska w Czechach, który zostanie wygłoszony 24 maja 2018 r. o godz. 10:00 w budynku Wydziału Filologicznego UŁ przy ul. Pomorskiej.
Dr Jan Jeništa (ur. 1983) ukończył filologię polską i ukraińską na Uniwersytecie Palackiego w Ołomuńcu (Czechy), gdzie obecnie pracuje jako asystent w Katedrze Slawistyki. Zajmuje się zagadnieniami z zakresu translatologii, literatury, kultury i sztuki polskiej po II wojnie światowej. Tłumaczył m.in. prozę Michała Witkowskiego, Łukasza Dębskiego, Sylwii Chutnik, książki Filipa Springera oraz wiersze Jacka Dehnela, Piotra Macierzyńskiego i Edwarda Pasewicza. Jest także pasjonatem i kolekcjonerem designu. W ostatnich latach zorganizował wystawy porównujące polski i czechosłowacki design epoki socjalizmu, m.in. we Wrocławiu, Gdyni, Kielcach, Warszawie, Pradze, Madrycie i Moskwie.
Информация
Смотреть также
Letnia Szkoła Języka i Kultury Polskiej
W dniach od 3 do 21 lipca 2017 Wydział Filologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego gościł grupę blisko 40 zagranicznych studentów z Rosji, Czech, Białorusi, Ukrainy, Węgier, Rumunii, Francji, Hiszpanii, Włoch, Chin, Korei Południowej, Mołdawii i Uzbekistanu, którzy w ramach szkoły letniej uczestniczyli w kursie języka polskiego (na różnych poziomach zaawansowania językowego), zajęciach z historii i kultury języka polskiego, a także wykładach o kulturze Polski i regionu zachodniopomorskiego.
Polonistyka 2017. Cele i metody
Z okazji 70 rocznicy założenia polonistyki na Uniwersytecie Palackiego w Ołomuńcu pragniemy Państwa zaprosić na międzynarodową konferencję naukową „Polonistyka 2017. Cele i metody” organizowaną przez sekcję filologii polskiej katedry slawistyki FF UP w dniach 12-13 października 2017 r.
Polska w pamiętnikach Pavla Korky z Korkyně, czyli o czeskim spojrzeniu na Rzeczpospolitą Obojga Narodów w relacjach podróżniczych i pamiętnikarskich II poł. XVI wieku
Katedra Historii Literatury Staropolskiej KUL zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Convivium w dniu 9 czerwca (czwartek) o godz. 14.30 w sali CTW 56. Naszym gościem będzie tym razem Pan Dr Michał Hanczakowski (Uniwersytet w Ołomuńcu), który wygłosi referat: Polska w pamiętnikach Pavla Korky z Korkyně, czyli o czeskim spojrzeniu na Rzeczpospolitą Obojga Narodów w relacjach podróżniczych i pamiętnikarskich II poł. XVI wieku.
Uroczystość wręczenia dyplomu doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego profesorowi Constantinowi Geambaşu
23 maja o godzinie 12 w Auli Collegium Novum odbędzie się uroczystość wręczenia dyplomu doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego profesorowi Constantinowi Geambaşu, poloniście i slawiście z Uniwersytetu w Bukareszcie. Jest on wybitnym komparatystą, historykiem literatury polskiej, tłumaczem i ambasadorem kultury polskiej w Rumunii. Wprowadził twórczość Czesława Miłosza do kanonu literatury i obiegu czytelniczego w Rumunii, organizując sympozja i konferencje naukowe, publikując tomy prac, prowadząc warsztaty translatorskie, a także tłumacząc liczne dzieła poety.