Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 05.08.2022 - 30.09.2022
Дата размещения: 05.08.2022

Nabór do numeru monograficznego: Wojny, konflikty zbrojne, "specjalne operacje wojskowe”

Начало событияВид события:
Объявление о подаче писем
Организаторы:

Redakcja czasopisma „Jednak Książki. Gdańskie Czasopismo Humanistyczne” zaprasza do przesyłania zgłoszeń do numeru monograficznego: Wojny, konflikty zbrojne, „specjalne operacje wojskowe”.

autor: TheHilaryClark, źródło: Pixabay

Czy wojnę można zrozumieć? Czy można ją usprawiedliwić albo – przynajmniej – uzasadnić? Czy uzasadnienie wojny samo w sobie nie jest już nieetyczne? To podstawowe pytanie o to, czy wojnę w ogóle można konceptualizować oraz jak to robić w ramach różnych dyscyplin: filozofii, socjologii, psychologii, teologii, antropologii i wielu innych.

Być może teoretyczne zagadnienia związane z wojną, konfliktami zbrojnymi, terroryzmem wydają się obecnie – zwłaszcza z perspektywy ukraińskiej – mniej ważne czy nawet niewłaściwe wobec doświadczenia śmierci, cierpienia i strachu. Bez wątpienia wojna mieści się w obszarze doświadczenia śmierci: naszych bliskich i obcych, zwierząt, miast i całych regionów, naszej bezpiecznej codzienności.

„Najpierw idą rosyjskie książki, potem idą rosyjskie czołgi” – powiedziała Oksana Zabużko, komentując klasyczną literaturę rosyjską jako esencję współczesnego imperializmu Wladimira Putina. Jak jest rola (samo)krytyczna kultury? Czy możemy obarczyć odpowiedzialnością kulturę – nierozerwalnie przecież związaną z procesami społecznymi i politycznymi?

Poniżej przedstawiamy Państwu listę interesujących nas problemów i zagadnień, które mogą stanowić dla Państwa inspirację. Zachęcamy gorąco do podjęcia poniższych lub własnych tematów:

  • wojna jako doświadczenie/przeżycie
  • psychologiczne, socjologiczne i filozoficzne interpretacje wojen i ich źródeł
  • jak i czy konceptualizować wojny? wojna jako konceptualne wyzwanie dla psychologii, socjologii, teologii, filozofii, antropologii, itp.
  • wojna jako krytyka kultury, krytyka społeczna i polityczna przedstawienia wojny w kulturze; wojna w kulturze popularnej
  • modusy przetrwania i powojenne latencje (traumy, postpamięć, nekropolityka/nekroprzemoc itp)
  • jednostka wobec wojny: żołnierz, cywil, ofiara, świadek, przeżywiec, reporter itp.
  • wojny vs kryzys ekologiczny/klimatyczny
  • perwersyjność wojny: fascynacja wojną, zabijaniem, militaryzmem, uzbrojeniem, mundurami itp.
  • wojna a geografia: „poruszone mapy”; krajobrazy (po)wojenne
  • demokratyczne korzenie wojny (wojna jako rewers demokracji)
  • resentyment, uraza i marzenia o imperium. Historyczne analogie
  • Europa w czasie wojny. Powrót do XX wieku? (Nie)powtarzalność wojny
  • ludobójstwo: współczesne formy eliminacji
  • uchodźcy wojenni: szlaki XXI wieku
  • zmęczenie empatią (compassion fatigue)
  • metaforyka wojenna w uzusie językowym, w literaturze i sztuce, w dyskursach nieliterackich
  • współczesna propaganda i nowe technologie

Zgłoszenia prosimy nadsyłać do 30 września 2022 r. na adres: redakcja.jednakksiązki@gmail.com.

Termin nadsyłania artykułów: 31 grudnia 2022 r.

prof. dr hab. Maciej Michalski
dr Martyna Wielewska-Baka

Информация

Адрес:
redakcja.jednakksiązki@gmail.com
Подача заявок для докладчиков до:
30.09.2022
Оплата:
bez opłat
Дата размещенияСкачать:
Дата размещения:
5 августа 2022; 12:29 (Mariola Wilczak)
Дата правки:
5 августа 2022; 12:29 (Mariola Wilczak)

Смотреть также

04.01.2018

Niedokończona wojna? Doświadczenie I wojny światowej i konstruowanie polskości

Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie zaprasza do namysłu nad tym, jak I wojna światowa wpłynęła na konstruowanie, rekonstruowanie i dekonstruowanie polskości. Refleksja zogniskowana będzie wokół zagadnień związanych z procesami tworzenia i przeobrażania tożsamości społeczeństwa polskiego, w tym również procesów tzw. wędrujących tożsamości. Niemniej ważne jest, jak „nowa polskość” postrzegana była z zewnątrz, głównie przez Niemców i Rosjan. Organizatorzy zachęcają do rozważenia następujących problemów szczegółowych:

01.10.2019

Wielkie Pomorze. Wojna i pokój

Promocja książki: Wielkie Pomorze. Wojna i pokój, pod red. Daniela Kalinowskiego, Słupsk-Gdańsk 2019 prowadzenie: p.o. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku, Sławomir Żabicki

20.02.2019

Księgozbiory, biblioteki, wydawnictwa i twórcy podczas konfliktów zbrojnych i politycznych. Stan badań i perspektywy badawcze

Zachęcamy do zgłaszania referatów oraz udziału w I międzynarodowej interdyscyplinarnej konferencji z cyklu „Wojna i książka” pt. "Księgozbiory, biblioteki, wydawnictwa i twórcy podczas konfliktów zbrojnych i politycznych". Stan badań i perspektywy badawcze. Poznań, 13-15 listopada 2019 r.

05.02.2017

Trzecie pokolenie. Postpamięciowe skutki II wojny światowej i Zagłady

Choć od zakończenia II wojny światowej minęło ponad 70 lat, skutki tego wydarzenia, podobnie jak innych, bezpośrednio z nim związanych, są nadal odczuwalne. Podczas gdy faktyczni ich świadkowie coraz liczniej odchodzą, traumatyczne wydarzenia i ich konsekwencje stają się przedmiotem narracji tworzonych przez tych, którzy doświadczyli ich wyłącznie w formie zapośredniczonej. O drugiej wojnie światowej i Zagładzie opowiadają już niemal wyłącznie kolejne generacje.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах