Событие
Nazwy własne jako zasób języka i kultury
Studenckie Koło Naukowe ItaliAMO oraz Zakład Italianistyki Uniwersytetu Łódzkiego serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Sympozjum Młodych Onomastów pt. Nazwy własne jako zasób języka i kultury. Wydarzenie adresowane jest do wszystkich studentów I i II stopnia, doktorantów, a także młodych naukowców zajmujących się w swoich badaniach nazwami własnymi. Odbędzie się ono 19 maja 2023 r. w trybie stacjonarnym w gmachu Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego.
Ogólnopolskie Sympozjum Młodych Onomastów ma stanowić okazję do naukowej dyskusji związanej z subdyscypliną językoznawstwa, jaką jest onomastyka. Wydarzenie jest adresowane do wszystkich studentów I-II stopnia, doktorantów, młodych naukowców, którzy w swoich badaniach zajmują się nazwami własnymi. Zdobycze polskiej onomastyki są niepodważalne i bardzo cenione na arenie międzynarodowej. Wielu wybitnych językoznawców i literaturoznawców od lat bada nazewnictwo własne i może pochwalić się imponującymi dokonaniami w zakresie onomastyki. W obliczu dynamicznie zachodzących zmian, nie tylko w języku, ale i w szeroko pojętej sferze kulturowej, nomina propria wkraczają w coraz szersze kręgi referencjalne i użycia, dyskutowany jest ich faktyczny status językowy (często na pograniczu proprialności i apelatywności), analizowana struktura formalna i pragmatyczna, podejmowana jest próba przyporządkowania do danej klasy onimicznej. Organizatorzy Sympozjum Młodych Onomastów zachęcają do spojrzenia na najnowsze, i nie tylko, zjawiska językowe adeptów onomastyki, którzy w trakcie zjazdu będą mogli wymienić swoje naukowe spostrzeżenia także z bardziej doświadczonymi badaczami w obszarze studiów nad nazwami własnymi.
Zapraszamy zatem do wzięcia udziału w wydarzeniu wszystkich (studentów I-II stopnia, doktorantów, młodych naukowców), którzy zajmują się badaniami onomastycznymi lub chcieliby zadebiutować w tym obszarze nauki, również w kontekście interdyscyplinarnym.
Mamy nadzieję, że wydarzenie przyczyni się do poszerzenia nowych perspektyw badawczych i będzie sprzyjać krzewieniu dyskursu onomastycznego wśród młodszych naukowców i adeptów nauki – językoznawców, literaturoznawców, ale też przedstawicieli innych dyscyplin (np. n. o kulturze i religii, komunikacji i mediach, socjologii, ekonomii/marketingu).
Zachęcamy do dyskusji w następujących zakresach badawczych:
- antroponomastyka (nazewnictwo osobowe);
- toponomastyka (nazewnictwo miejscowe/geograficzne);
- chrematonomastyka (nazewnictwo cywilizacyjne);
- urbanoonomastyka (nazewnictwo miejskie);
- zoonomastyka (nazewnictwo indywidualizujące zwierzęta);
- onomastyka literacka/stylistyczna (nazewnictwo w tekstach literackich i innych tekstach kultury);
- inne (onomastyczne i powiązane z onomastyką).
Czas trwania wystąpienia: do 20 min.
Język konferencji: polski
Publikacja
Planowana jest publikacja pokonferencyjna w postaci tomu monograficznego (i/lub specjalnego numeru punktowanego czasopisma naukowego) złożona z tekstów, które otrzymają pozytywne recenzje.
Organizatorzy konferencji
SKN Italianistów UŁ ItaliAMO
Zakład Italianistyki Instytutu Romanistyki Uniwersytetu Łódzkiego
Komitet organizacyjny
Kierownictwo
prof. UŁ dr hab. Artur Gałkowski
dr Justyna Groblińska
Sekretarze
Zuzanna Kolbus
Marta Kania
Komitet Naukowy
dr hab. prof. UŁ Artur Gałkowski (Uniwersytet Łódzki)
prof. dr hab. Rafał Zarębski (Uniwersytet Łódzki)
prof. dr hab. Leonarda Dacewicz (Uniwersytet w Białymstoku)
prof. dr hab. Katarzyna Skowronek (Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Instytut Języka Polskiego PAN w Krakowie)
prof. dr hab. Mariusz Rutkowski (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie)
prof. dr hab. Alina Naruszewicz-Duchlińska (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie)
dr hab. prof. IJP PAN Urszula Bijak (Instytut Języka Polskiego PAN w Krakowie)
dr hab. prof. UMCS Adam Siwiec (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)
dr hab. prof. UR Agnieszka Myszka (Uniwersytet Rzeszowski)
dr hab. prof. UAM Magdalena Graf (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)
dr hab. prof. UO Danuta Lech-Kirstein (Uniwersytet Opolski)
dr hab. Patryk Borowiak (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)
dr hab. Marcin Kojder (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)
dr Justyna Groblińska (Uniwersytet Łódzki)
dr Joanna Ozimska (Uniwersytet Łódzki)
dr Katarzyna Burska (Uniwersytet Łódzki)
dr Bartłomiej Cieśla (Uniwersytet Łódzki)
dr Beata Afeltowicz (Uniwersytet Szczeciński)
dr Wojciech Włoskowicz (Instytut Języka Polskiego PAN w Krakowie)
dr Piotr Tomasik (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)
Информация
Смотреть также
W kręgu dawnej polszczyzny II
Konferencja W kręgu dawnej polszczyzny II, która odbędzie się w dniach 9-10 maja 2016 roku w Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, kontynuuje cykl konferencji historycznojęzykowych o tym tytule (pierwsza konferencja odbyła się w grudniu 2014 r.). Spotkania naukowców, organizowane w celu dyskusji nad problematyką dawnej polszczyzny, odbywają się cyklicznie co dwa lata.
Prof. dr hab. Piotr Stalmaszczyk (Zakład Językoznawstwa Angielskiego i Ogólnego, Uniwersytet Łódzki): Nazwy własne: właściwości, funkcje i wiązki cech / z cyklu "Nominaria"
Polskie Towarzystwo Onomastyczne i Pracownia Onomastyki Instytutu Języka Polskiego PAN zapraszają na kolejne NOMINARIUM - cykliczne onomastyczne seminarium online.
Przeszłość w języku zamknięta III. In memoriam Andreae Bańkowski / ogólnopolska konferencja naukowa
Instytut Językoznawstwa Wydziału Filologiczno-Historycznego Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie zaprasza do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Przeszłość w języku zamknięta III". Przedmiotem refleksji po raz kolejny będą obszary badawcze szczególnie bliskie Profesorowi Andrzejowi Bańkowskiemu: historia języka, etymologia i onomastyka.
II Kongres Historyków Języka
W dniach 27-28 czerwca 2023 r. w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach odbędzie się II Kongres Historyków Języka. Pomysłodawcami i organizatorami tego wydarzenia naukowego są pracownicy Instytutu Językoznawstwa (dawniej skupieni w Instytucie Języka Polskiego im. Ireny Bajerowej). Ideą Kongresu jest namysł nad problemami odnoszącymi się do opisu i interpretacji zjawisk historycznych lub mających swoje źródła w historii języka. Planowane spotkanie po raz drugi stanie się platformą dyskusji nad dokonaniami naukowymi dyscypliny, refleksji nad kondycją językoznawstwa diachronicznego, jego możliwości, ograniczeń i miejsca we współczesnej lingwistyce.