Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 11.10.2017 - 13.10.2017
Дата размещения: 15.07.2017

Nazwy własne w języku i społeczeństwie/ XI Forum Kultury Słowa

Начало событияВид события:
Симпозиум
Местность:
Olsztyn
Целевые аудитории:
Студенты, аспиранты, Независимые ученые, Доктора

Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN wraz z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim, Narodowym Centrum Kultury oraz Fundacją PRO.PL mają zaszczyt  zaprosić do udziału w XI Forum Kultury Słowa „Nazwy własne w języku i społeczeństwie”, które odbędzie się w dniach 11–13 października 2017 roku w Olsztynie.

Patronat honorowy nad konferencją objął Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. Na XI Forum Kultury Słowa, tak jak na poprzednich konferencjach z tego cyklu, każdy uczestnik będzie miał możliwość prezentacji swych poglądów, ponieważ na dyskusję przeznaczyliśmy tyle samo czasu, co na referaty. Wszystkie teksty – i referaty, i głosy w dyskusji – zostaną opublikowane w tomie pokonferencyjnym.

Imprezami towarzyszącymi Forum mają być warsztaty. Dokładny opis wystąpień referentów (abstrakty) oraz zajęć warsztatowych można znaleźć w załączniku oraz na stronach www.forumkulturyslowa.pl, www.rjp.pan.pl i http://fundacja.propl.pl. Oprócz tego przewidujemy zorganizowanie imprezy kulturalnej, a także kiermaszu wydawnictw naukowych z zakresu językoznawstwa i nauk społecznych.

Opłata konferencyjna wynosi 150 zł i obejmuje, oprócz (rzecz jasna) udziału w obradach:

- udział w zajęciach warsztatowych

 - przekąski i napoje w czasie obrad,

- obiady w dn. 12 X i 13 X,

- uroczystą kolację w dn. 11 X oraz zwykłą kolację w dn. 12 X

-  imprezę kulturalną w dn. 12 X (występ zespołu Czerwony Tulipan)

- materiały konferencyjne.

Z opłaty zwolnieni są: referenci i osoby prowadzące warsztaty, członkowie Rady Języka Polskiego PAN, członkowie Zespołu ds. Polityki Językowej NCK, pracownicy, doktoranci i studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do 15 sierpnia br. – będzie nim nadesłanie wypełnionego formularza załączonego do tego zawiadomienia wraz z dowodem wpłaty (lub jego kopią) na konto Fundacji PRO.PL. Dane do wpłaty: Fundacja PRO.PL ING Bank Śląski Numer rachunku: 22 1050 1025 1000 0090 8019 6174 – z dopiskiem: XI FKS – [imię i nazwisko].

Uczestników, którzy są zwolnieni z opłat, także prosimy o przesyłanie formularzy zgłoszeniowych. Jest to konieczne, byśmy mogli przygotować materiały konferencyjne dla wszystkich zainteresowanych. Formularz oraz potwierdzenie wpłaty i ew. formularz dotyczący e-faktury prosimy przesłać na adres: forumkulturyslowa@gmail.com Jeśli mają Państwo możliwość rozpowszechnienia tej informacji, to bylibyśmy bardzo wdzięczni za uczynienie tego. Chcielibyśmy, by dotarła ona do wszystkich zainteresowanych.

Z wyrazami szacunku -

     Katarzyna Kłosińska (RJP PAN)

     Mariusz Rutkowski (UWM)

     Agata Hącia (Fundacja PRO.PL)

Информация

Подача заявок для участников до:
15.08.2017 21:30
Дата размещения:
15 июля 2017; 00:35 (Grzegorz Igliński)
Дата правки:
16 июля 2017; 21:40 (Sylwia Pikula)

Смотреть также

01.03.2016

Nasz język ojczysty: stan i współczesne tendencje rozwojowe

 

15.09.2016

Uczeń a wartości etyczne języka

  Szanowni Dyrektorzy Nauczyciele języka polskiego, Bibliotekarze Nauczyciele Humaniści i Wychowawcy,   serdecznie zapraszamy do dyskusji, w swoim środowisku oświatowym, i przesyłania wniosków na temat przyczyn zagrożeń języka mówionego i pisanego  dzieci i młodzieży.

07.11.2016

Pracownia Słów Ważnych 2016

Pracownia Słów Ważnych 2016 Magia słowa jest niepodważalna – słowa kreują nasz świat oraz warunkują jego postrzeganie. Mają moc tworzenia i niszczenia. Budują wizerunek, definiują tożsamość oraz określają istotę człowieka, który za pomocą słów sprawuje kontrolę nad rzeczywistością, dominując nad pozostałymi mieszkańcami Ziemi.

06.03.2017

Język prawny w dyskursach społecznych / Ogólnopolska Konferencja Naukowa

Celem konferencji jest wymiana obserwacji dotyczących funkcjonowania języka prawnego w komunikacji społecznej. Proponujemy dyskusję nad tym, w jakim zakresie jedna z najważniejszych odmian funkcjonalnych polszczyzny i innych języków narodowych wpływa na kształt różnych społecznych dyskursów i jak sama jest przez nie kształtowana. Pozostawiając Państwu wybór szczegółowych problemów badawczych związanych z proponowaną tematyką konferencji, sugerujemy następujące obszary refleksji: 1) rola języka prawnego w społeczeństwie demokratycznym; 2) społeczne dyskursy wokół prawa; 3) język wartości chronionych prawnie a inne dyskursy aksjologiczne; 4) płaszczyzny tekstu prawodawczego (poznawczy, normatywny, pragmatyczny i in.); 5) język prawny a inne odmiany specjalistyczne (wewnętrzna dyferencjacja języka prawnego związana ze zróżnicowaniem obszarów regulacji); 6) edukacja społeczna w zakresie kultury prawnej i języka; 7) komunikacja między obywatelem a urzędem; 8) zróżnicowanie kulturowo-językowe w wymiarze europejskim i globalnym jako wyzwanie dla ustawodawców i tłumaczy tekstów prawnych; 9) artystyczne adaptacje realiów prawno-sądowych i rytuału komunikacyjnego.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах