Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 09.04.2018 g.17:00 - 09.04.2018
Дата размещения: 04.04.2018

O niezwykłych łódzkich kawiarniach. U Roszka, Fraszka, Honoratka

Начало событияВид события:
Встреча
Местность:
Łódź
Организаторы:

Zakład Literatury i Tradycji Romantyzmu Uniwersytetu Łódzkiego, Towarzystwo Literackie im. A. Mickiewicza Oddział w Łodzi, Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego zapraszają na prezentację książki Krystyny Ratajskiej O niezwykłych łódzkich kawiarniach. U Roszka, Fraszka, Honoratka, będącej przewodnikiem po wyjątkowych miejscach dawnej Łodzi

 

Program spotkania przewiduje:

prezentację książki Krystyny Ratajskiej O niezwykłych łódzkich kawiarniach,

wspomnienia przyjaciół o Pani Profesor Krystynie Ratajskiej – badaczu literatury polskiej, wybitnym pedagogu i znawcy Łodzi.

Prowadzenie: dr hab. Maria Berkan-Jabłońska

 

Spotkanie odbędzie się 9 kwietnia 2018 r. o godz. 17.00 w Pałacu Biedermanna w Łodzi, ul. Franciszkańska 1/5 (sala kominkowa)

Информация

Дата размещения:
4 апреля 2018; 16:12 (Katarzyna Burska)
Дата правки:
4 апреля 2018; 16:12 (Katarzyna Burska)

Смотреть также

21.05.2018

Łódź literacka

29 maja na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego odbędzie się sympozjum "Łódź literacka".

07.12.2018

Noc literatury łódzkich superbohaterów

Interdyscyplinarne Centrum Badań Humanistycznych Uniwersytetu Łódzkiego zaprasza do Muzeum Miasta Łodzi,  ul. Ogrodowa 15, w piątek 7 grudnia od godziny 17.00 na Noc literatury łódzkich superbohaterów.

14.02.2018

Spotkanie z Michałem Rusinkiem podczas Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Jest to święto ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Studenckie koła naukowe działające na łódzkiej polonistyce chcą upamiętnić ten dzień. Ich celem jest propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny, kształtowanie świadomości językowej Polaków oraz promowanie czytelnictwa literatury polskiej. Organizatorzy przewidzieli warsztaty dla uczniów szkół z Łodzi i województwa łódzkiego, współpracujących z Wydziałem Filologicznym UŁ, quizy i konkursy dla wszystkich zainteresowanych, którzy odwiedzą nasz gmach.

11.01.2022

Tadeusz Różewicz o zagładzie i wykluczeniu / warsztaty

Tadeusz Różewicz nie jest poetą, który kojarzy się z Zagładą Żydów. Nie mówił o niej wprost, ale kilka tekstów, które poświęcił temu tematowi, daje do myślenia. Pójdziemy tym śladem. Zapytamy, co według Różewicza oznacza w Polsce nazwanie kogoś „Żydem”. Zastanowimy się nad opisem wykluczenia w opowiadaniu Gałąź (zachęcam do lektury przed naszym spotkaniem!) oraz nad jego konsekwencjami dla poezji. Wrócimy do wiersza Warkoczyk, który pewnie wszyscy pamiętamy ze szkoły. Na koniec zastanowimy się nad sytuacją polskiego pisarza żydowskiego pochodzenia w autobiograficznej prozie Drewniany karabin.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах