Событие
Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Norwid wobec młodości"
Uniwersytet w Białymstoku - Wydział Filologiczny, Kolegium Literaturoznawstwa - Kolegium Językoznawstwa, Katedra Badań Filologicznych „Wschód – Zachód” - Pracownia Komparatystyki Kulturowej, Studenckie Koło Naukowe Klub Humanistów, IV Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Białymstoku oraz Teatr Wierszalin mają zaszczyt zaprosić na Ogólnopolską Konferencję Naukową „Norwid wobec młodości”, która odbędzie się w Białymstoku i w Supraślu 22-23 października 2021 roku.
Wydarzeniem tym pragniemy włączyć się do obchodów Roku Norwidowskiego, ogłoszonego przez Sejm RP z okazji dwusetnej rocznicy urodzin autora Promethidiona, Quidama, Vade-mecum, Rzeczy o wolności słowa…
Celem konferencji jest spojrzenie na twórczość Norwida – pisarza, sztukmistrza, intelektualisty o zainteresowaniach łączących perspektywę jednostkowego doświadczenia z dziejami kultur i cywilizacji – przez pryzmat pytań o młodość rozumianą zarówno w sensie egzystencjalnym, jak i kulturowym, rozpatrywaną w rozmaitych konfiguracjach problemowych. Ponadto chcielibyśmy podyskutować o sposobach adaptowania Norwidowej twórczości do potrzeb edukacji szkolnej. Interesuje nas również Norwid jako inspiracja dla artystów młodego pokolenia.
Proponujemy następujące zagadnienia badawcze:
• młodość jako temat, motyw, idea w twórczości Norwida
• młodość w języku Norwida
• młodość jako cecha bohatera Norwidowskiego
• twórczość Norwida w kontekście literackich, artystycznych, filozoficznych, religijnych ujęć młodości
• młodość jako wartość/ młodość jako brzemię
• młodość w wymiarze pokoleniowym
• młodość i emocjonalność
• młodość wobec starości
• młodość i płeć
• „młode” i „stare” kultury, cywilizacje
• „młode” i „stare” – formy i gatunki literackie
• młodość i nowoczesność
• Norwid jako młodszy romantyk
• „młoda piśmienność warszawska”
• Norwid wobec młodości romantyzmu
• recepcja szkolna twórczości Norwida – praktyka i nowe propozycje
• Norwid jako inspiracja dla młodych twórców
• „odmładzanie” Norwida we współczesnej kulturze popularnej
Harmonogram:
• 4 września 2021 – termin zgłaszania tematów na adres: norwid.konferencja@gmail.com
• 14 września 2021 – powiadomienie o przyjęciu tematów
• 22–23 października 2021 – termin konferencji
• 17 grudnia 2021 – termin nadsyłania tekstów do recenzowanej monografii pokonferencyjnej.
Komitet Honorowy:
dr hab. Andrzej Baranow, prof. UwB (UwB)
prof. dr hab. Piotr Chlebowski (KUL)
prof. dr hab. Elżbieta Dąbrowicz (UwB) – przewodnicząca
dr Jolanta Doschek (Wiedeń)
prof. dr hab. Maria Kalinowska (AL, UW)
mgr Bożena Karpowicz (IV LO)
dr hab. Ewa Nawrocka, prof. UG (UG)
prof. dr hab. Włodzimierz Szturc (UJ)
dyrektor Piotr Tomaszuk (Teatr Wierszalin)
Komitet Organizacyjny:
dr Marta Białobrzeska (SLO STO)
Szymon Bołtryk (Klub Humanistów, UwB) – sekretarz
Laura Gordziejczyk (Klub Humanistów, UwB)
dr Ewa Gorlewska (UwB) – sekretarz
dr hab. Krzysztof Korotkich(UwB) – przewodniczący
prof. dr hab. Jarosław Ławski (UwB)
Dariusz Matys (Teatr Wierszalin)
Natalia Kulesza (Klub Humanistów, UwB)
mgr Konrad Szczebiot (SDNH, UwB)
mgr Anna Zawadzka (IV LO)
Karol Zimnoch (Klub Humanistów, UwB)
Информация
Смотреть также
„Dziwna sprawa ta młodość”. Paradygmat młodości w literaturze, języku i kulturze / międzynarodowa konferencja studencko-doktorancka
Koło Naukowe Polonistów oraz Instytut Językoznawstwa i Literaturoznawstwa Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach zapraszają do wzięcia udziału w interdyscyplinarnej międzynarodowej konferencji studencko-doktoranckiej „Dziwna sprawa ta młodość”. Paradygmat młodości w literaturze, języku i kulturze.
Norwid. Propedeutyka - wykład online prof. dr hab. Andrzeja Fabianowskiego
Podczas webinaru, który odbędzie się w ramach projektu Ośrodka Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych "Dwustulecie polskiego romantyzmu", prof. dr hab. Andrzej Fabianowski z Uniwersytetu Warszawskiego przybliży własną, autorską wizję twórczości Cypriana Norwida zawartą w niedawno wydanej książce Sonata norwidowska.
Wokół książki "Norwid żywy"
Polski Uniwersytet na Obczyźnie oraz Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie w Londynie mają zaszczyt zaprosić na sympozjum dotyczące obecności Norwida we współczesnym życiu literackim i społecznym. Przyczynkiem do spotkanie jest niedawno wydana wieloautorska monografia "Norwid żywy - kontynuacja”. Książka ukazała nakładem wydawnictwa PUNO Press dzięki staraniom ZPPnO oraz przy wsparciu Fundacji Museion Norwid w Warszawie.
Młody wiek XIX?
Koło Naukowe im. Juliusza Słowackiego przy Zakładzie Literatury Romantyzmu w Instytucie Literatury Polskiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza do wzięcia udziału w ogólnopolskiej konferencji studencko-doktoranckiej Młody wiek XIX? Wolność, równość, braterstwo – to hasło otwiera i definiuje tak odmienny od wcześniejszych wiek XIX. Młodość, miłość, szaleństwo – czy nie tak mogłaby brzmieć podobna triada złożona z obiegowych haseł potocznie kojarzonych z kształtującym się od początku XIX wieku romantyzmem? Jak każde uproszczenie może ona śmieszyć, wydaje się jednak, że powinna też skłaniać do refleksji na temat funkcjonujących powszechnie schematów interpretacyjnych. Dyskusję na ich temat chcemy zacząć od rewizji kategorii młodości – traktowanej w odniesieniu do romantyzmu jak aksjomat, aprzecież wcale nie tak oczywistej. Nasze rozważania pragniemy rozszerzyć także na pozytywizm i Młodą Polskę, czyli tradycyjnie wyodrębniane epoki składające się wraz z romantyzmem na dziewiętnastowieczną formację kulturową. Romantyzm, rozumiany według stworzonej przez Stanisława Brzozowskiego formuły „buntu kwiatu przeciwko korzeniom”, łatwo utożsamić z twórcami młodymi, bezkompromisowymi i pełnymi zapału w walce ze skostniałymi wzorcami kultury starców. Dość wspomnieć o Mickiewiczowskiej Odzie do młodości i jej żywiołowym zawołaniu: „Młodości! dodaj mi skrzydła!”. Jak jednak wobec tego rozumieć bohatera Spowiedzi dziecięcia wieku Alfreda de Musset, a dla którego młodość jest „główną przeszkodą do wyleczenia”, przyczyną największych cierpień? Jak się rozprawić ze stereotypem wiecznie starych pozytywistów? Jak postrzegać młodość Młodej Polski z jej findesieclowymi hasłami i atmosferą krańcowości? Wreszcie: jak opisać dramatyczny rozdźwięk między wiekiem biologicznym a wiekiem odczuwanym tak wyraźnie dostrzegalny u młodopolskich dekadentów, a przecież charakterystyczny też dla wcześniejszych pokoleń XIX wieku?