Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 12.10.2016 - 13.10.2016
Дата размещения: 07.06.2016

Młody wiek XIX?

Начало событияВид события:
Конференция
Местность:
Warszawa
Организаторы:

Koło Naukowe im. Juliusza Słowackiego przy Zakładzie Literatury Romantyzmu w Instytucie Literatury Polskiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza do wzięcia udziału w ogólnopolskiej konferencji studencko-doktoranckiej Młody wiek XIX?

 

Wolność, równość, braterstwo – to hasło otwiera i definiuje tak odmienny od wcześniejszych wiek XIX. Młodość, miłość, szaleństwo – czy nie tak mogłaby brzmieć podobna triada złożona z obiegowych haseł potocznie kojarzonych z kształtującym się od początku XIX wieku romantyzmem? Jak każde uproszczenie może ona śmieszyć, wydaje się jednak, że powinna też skłaniać do refleksji na temat funkcjonujących powszechnie schematów interpretacyjnych. Dyskusję na ich temat chcemy zacząć od rewizji kategorii młodości – traktowanej w odniesieniu do romantyzmu jak aksjomat, aprzecież wcale nie tak oczywistej. Nasze rozważania pragniemy rozszerzyć także na pozytywizm i Młodą Polskę, czyli tradycyjnie wyodrębniane epoki składające się wraz z romantyzmem na dziewiętnastowieczną formację kulturową. Romantyzm, rozumiany według stworzonej przez Stanisława Brzozowskiego formuły

„buntu kwiatu przeciwko korzeniom”, łatwo utożsamić z twórcami młodymi, bezkompromisowymi i pełnymi zapału w walce ze skostniałymi wzorcami kultury

starców. Dość wspomnieć o Mickiewiczowskiej Odzie do młodości i jej żywiołowym zawołaniu: „Młodości! dodaj mi skrzydła!”. Jak jednak wobec tego rozumieć bohatera Spowiedzi dziecięcia wieku Alfreda de Musset, a dla którego młodość jest „główną przeszkodą do wyleczenia”, przyczyną największych cierpień? Jak się rozprawić ze stereotypem wiecznie starych pozytywistów? Jak postrzegać młodość Młodej Polski z jej findesieclowymi hasłami i atmosferą krańcowości? Wreszcie: jak opisać dramatyczny rozdźwięk między wiekiem biologicznym a wiekiem odczuwanym tak wyraźnie dostrzegalny u młodopolskich dekadentów, a przecież charakterystyczny też dla wcześniejszych pokoleń XIX wieku?

 

Konferencja odbędzie się 12–13 października 2016 roku w pałacu Tyszkiewiczów-Potockich w pobliżu Kampusu Głównego UW (ul. Krakowskie Przedmieście 32, Warszawa). Na zgłoszenia czekamy do 20 lipca 2016 roku. Wypełniony formularz zgłoszeniowy (dostępny na stronie internetowej konferencji) prosimy przesłać na adres: mlodywiekxix@gmail.com. Nie wymagamy opłaty konferencyjnej. Przewidujemy publikację referatów po uzyskaniu przez nie pozytywnych recenzji. Nie zapewniamy uczestnikom konferencji noclegu, ale służymy pomocą w znalezieniu odpowiedniego miejsca. Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową konferencji www.mlodyxix.wordpress.com. Na wszystkie pytania odpowiemy także drogą e-mailową.

Organizatorzy:
Koło Naukowe im. Juliusza Słowackiego
knjsuw@gmail.com
Krystyna Chmielarz
krystyna.chmielarz@student.uw.edu.pl
Anna Rzepniewska
anna.rzepniewska@student.uw.edu.pl
 
Współorganizatorzy:
Koło Naukowe Literatury i Kultury Modernizmu
klikmodernizm.kn@uw.edu.pl
 
Opiekunowie naukowi:
dr hab. Ewa Hoffmann-Piotrowska

dr hab. Olaf Krysowski, prof. UW

Информация

Подача заявок для докладчиков до:
19.07.2016 22:00
Дата размещенияСкачать:
Дата размещения:
7 июня 2016; 23:55 (Piotr Kubiński)
Дата правки:
22 октября 2019; 10:01 (Mariola Wilczak)

Смотреть также

28.05.2021

Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Norwid wobec młodości"

Uniwersytet w Białymstoku - Wydział Filologiczny, Kolegium Literaturoznawstwa - Kolegium Językoznawstwa, Katedra Badań Filologicznych „Wschód – Zachód” - Pracownia Komparatystyki Kulturowej, Studenckie Koło Naukowe Klub Humanistów, IV Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Białymstoku oraz Teatr Wierszalin mają zaszczyt zaprosić na Ogólnopolską Konferencję Naukową „Norwid wobec młodości”, która odbędzie się w Białymstoku i w Supraślu 22-23 października 2021 roku. 

17.05.2019

Zwierciadło przechadzające się po XIX wieku – z perspektywy obserwatora-badacza / Ogólnopolska konferencja studencko-doktorancka

Koło Naukowe Miłośników XIX wieku im. prof. Tadeusza Żabskiego, działające przy Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, ma zaszczyt zaprosić na Ogólnopolską Konferencję studencko-doktorancką: Zwierciadło przechadzające się po XIX wieku – z perspektywy obserwatora-badacza. Pragniemy podjąć tak rozległy temat, ponieważ jesteśmy zainteresowani różnymi spojrzeniami na wiek XIX i jego dokonania. Zachęcamy do udziału studentów i doktorantów różnych kierunków.

18.10.2017

Romantyzm uniwersytecki. Kulturotwórcza rola ośrodków akademickich w I połowie XIX wieku

W dniach 16-17 października br. na Wydziale Filologicznym UwB w Białymstoku odbyła się konferencja naukowa "Romantyzm uniwersytecki. Kulturotwórcza rola ośrodków akademickich w I połowie XIX wieku". Organizatorem konferencji był Zakład Literatury Oświecenia i Romantyzmu UwB.

11.01.2019

Sny kobiet, sny o kobietach - od romantyzmu do Młodej Polski

Koło Naukowe Młodej Polski i Modernizmu UJ i Koło Naukowe Romantyzmu UJ działające przy Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają do udziału w ogólnopolskiej interdyscyplinarnej studencko-doktoranckiej konferencji naukowej „Sny kobiet, sny o kobietach – od romantyzmu do Młodej Polski”, która odbędzie się w dniach 9-10 maja 2019 r.  

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах