Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 16.09.2015 g.15:00 - 17.09.2015 g.17:00
Дата размещения: 11.09.2015

Ogólnopolska Konferencja Naukowa Od-czytania Długosza

Начало событияВид события:
Конференция
Местность:
Częstochowa

W związku z obchodami 600. rocznicy urodzin Jana Długosza, chcąc upamiętnić tego wielkiego kronikarza, historyka, pisarza, wychowawcę młodzieży, związanego z podczęstochowską Brzeźnicą i Kłobuckiem (z okolicami Częstochowy), pragniemy zaprosić wszystkich pracowników naukowych oraz doktorantów do wzięcia udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej zatytułowanej „Od-czytania Długosza”.

Ten wybitny kronikarz, który swoją wizją historii ukształtował na wiele wieków wyobraźnię społeczeństwa polskiego, a swoją twórczością wpisał się na stałe w historię dziejopisarstwa i literatury polskiej, w ostatnich dekadach został nieco odsunięty od głównego nurtu rozważań literaturoznawczych. Wykorzystując zatem okazję rocznicy, chcemy zaproponować pochylenie się nad twórczością Jana Długosza oraz jego funkcjonowaniem w kontekstach kulturowych zarówno jego jak i naszych czasów. Mamy świadomość, że osiągnięcia historiograficzne Jana Długosza można i trzeba badać w perspektywie literaturoznawczej, dokonując nieustannie kwerendy rozwijających się badań mediewistycznych. Jednocześnie  powszechnie wiadomo, że twórczość polskiego kronikarza była źródłem wielu innych dzieł, inspirując do kreowania indywidualnych wizji dziejów i budując tożsamość narodową w ważnych momentach historycznych. Z tego powodu proponujemy drugi krąg badawczy związany z imitacjami, nawiązaniami, recepcją, restytucją i innymi relacjami autorów i tekstów późniejszych. Nie chcemy jednak, by refleksja nad dziedzictwem Jana Długosza pozostawała wyłącznie w ujęciu diachronicznym, poniekąd unicestwiającym jego twórczość w dyskursie współczesnym, dlatego też proponujemy pojemna formułę „od-czytywania”, która w myśli poststrukturalistycznej wiąże się z możliwością przykładania nowoczesnych języków badawczych do tekstów średniowiecznego dziejopisa. Z tym wiąże się trzeci krąg badawczy, proponowany przez organizatorów konferencji, który zakłada badanie tekstów Jana Długosza językami dekonstrukcji, imagologii, geopoetyki, culture studies, antropologicznymi, postkolonialnymi itd. Jesteśmy przekonani, że pozwoli na wydobycie sensów dotychczas niewidocznych, przesłoniętych właśnie warstwami ustalonych w tradycji znaczeń, a także w szerszej perspektywie badań mediewistycznych na otwarcie tego dyskursu na komparatystyczne procedury pluralizmu, interdyscyplinarności, doświadczenia, kontekstowości itp.

Program konferencji

  • 16 września

15.00 – uroczyste otwarcie konferencji: wystąpienia JM Rektora AJD dra hab. inż. prof. AJD, Zygmunta Bąka oraz Prezydenta m. Częstochowa Krzysztofa Matyjszczyka.

15.30 – panel dyskusyjny z udziałem prof. Franciszka Ziejki, prof. Jana Malickiego, prof. Andrzeja Dąbrówki, prof. Marii Węchowej i dra hab. prof. UŚ Zbigniewa Kadłubka.

17.30 – rozstrzygnięcie konkursu literackiego „Gry wyobraźni”.

18.00 – koncert Jasnogórskiego Kwartetu Wokalnego "Cantus".

  • 17 września

9.00 - rozpoczęcie II dnia konferencji

9. 00 – 11.30 – I panel

mgr Jan Petrásek, Slezská Univerzita v Opavě, Strategia narracji Annales Jana Długosza wobec czeskiej historii i jej (dys)kontynuacja w dziejopisarstwie polskiego renesansu;

dr Katarzyna Janus, Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie,  "Hocus pocus". Miracula w pierwszych księgach Długoszowych Roczników. Funkcja przekazu. 

dr Edyta Skoczylas-Krotla, Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie, Rok 1410 według Jana Długosza – leksyka tekstów dziejopisarza

dr Katarzyna Chmielewska, Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie, Łzy spiżowych posągów w pałacu Popiela. Jan Długosz o Pompiliuszach polskich;

mgr Marcin Kiełbus, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Faktografia a dydaktyka: „balneum” i „sordes” w „Rocznikach” Jana Długosza.

11.30-12.00 – przerwa kawowa

12.00 - 14.00 – II panel

mgr Elżbieta Hak, Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie, Kronika Długosza jako źródło inspiracji estetycznej;

dr hab. Adam Regiewicz, prof. AJD, Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie, Co słychać u Długosza? Audioantropologiczne badanie odgłosów „Roczników” Jana Długosza;

dr Anna Musialik, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Biblioteka Śląska w Katowicach, Śmierć i żałoba w Rocznikach Jana Długosza.

dr Barbara Kowalska, AJD, Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie, Jan Długosz w świetle liczb

14.00-15.00 – przerwa obiadowa

15.00 – 17.00 – III panel

mgr Piotr Kołpak, Uniwersytet Jagielloński, Czy Jan Długosz słuchał kazań Jana Kapistrana na krakowskim Rynku?  Osobiste doświadczenie jako źródło kreowania pamięci historycznej;

dr Marta Kasprowska-Jarczyk, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Recepcja dzieł Jana Długosza w Gentis Silesiae annales Joachima Cereusa;

mgr Maciej Gaździcki, Uniwersytet Jagielloński, Kraszewski jako czytelnik dzieła Długosza, Długosz jako bohater dzieła Kraszewskiego. „Roczniki” i „Dzieje Polski”;

mgr Ewa Stolarczyk, Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie, Jan Długosz w czasopiśmie „Dzwonek Częstochowski”.

17.00 – wystąpienie zamykające konferencji

dr hab. Robert K. Zawadzki, prof. AJD, Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie, Droga do wielkości historiografa, czyli znakomite fakty żywota Jana Długosza. Część pierwsza: dzieciństwo i młodość (na podstawie Vita Ioannis Dlugosch Senioris canonici Cracoviensis).

Информация

Дата размещения:
11 сентября 2015; 17:02 (Artur Żywiołek)
Дата правки:
27 сентября 2018; 21:20 (Mariola Wilczak)

Смотреть также

14.07.2017

Koronacje wizerunku Matki Bożej na przestrzeni dziejów

Z okazji Jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej Towarzystwo Historyczne im. Szembeków Oddział w Częstochowie, Instytut Historii Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza Oddział w Częstochowie oraz Warszawska Izba Gospodarcza mają zaszczyt zaprosić do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Koronacje wizerunku Matki Bożej na przestrzeni dziejów", która odbędzie się w Częstochowie w dniach 14-15 września 2017 roku.

22.10.2015

Nagroda im. Jana Długosza dla Profesora Michała Głowińskiego

Profesor Michał Głowiński, autor książki "Rozmaitości interpretacyjne. Trzydzieści szkiców", otrzymał w czwartek w Krakowie Nagrodę im. Jana Długosza za najlepszą publikację z dziedziny humanistyki w 2014 r.

26.03.2018

„Tyś naszą Hetmanką”. Jasnogórkie drogi do niepodległości

Serdecznie zapraszamy uczonych, artystów i wszystkich uczestników życia kulturalnego i religijnego z krajowych i zagranicznych ośrodków akademickich do wzięcia udziału w rocznicowej konferencji naukowej „Tyś naszą Hetmanką. Jasnogórskie drogi do niepodległości", organizowanej w setną rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności państwowej 11 listopada 1918 roku, po 123 latach politycznego niebytu.

04.10.2015

E fructu arbor cognoscitur… W sześćsetną rocznicę urodzin Jana Długosza

Ogólnopolskie sympozjum naukowe o oklicznościowym charakterze, związane z obchodami 2015 roku jako roku Jana Długosza. Obrady plenarne odbywać się będą w Sali Rycerskiej Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах