Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 10.05.2018 - 10.05.2018
Дата размещения: 15.02.2018

Rzeczpospolita niepodległa od idei do urzeczywistnienia / ogólnopolska interdyscyplinarna konferencja naukowa

Начало событияВид события:
Конференция
Местность:
Słupsk
Организаторы:
Целевые аудитории:
Студенты, аспиранты, Независимые ученые, Доктора

Koło Naukowe Historyków wraz z Instytutem Historii Akademii Pomorskiej oraz Polskim Towarzystwem Historycznym oddział w Słupsku organizuje w dniu 10 maja 2018 r. Ogólnopolską Interdyscyplinarną Konferencję Naukową pt. Rzeczpospolita niepodległa - od idei do urzeczywistnienia.

Interesować nas będzie ujęcie interdyscyplinarne: aspekt historyczny, literacki, antropologiczny, socjologiczny czy kulturotwórczy. Chcemy zatem zaprosić historyków, literaturoznawców, kulturoznawców, antropologów, historyków sztuki, muzealników, socjologów, muzykologów etc. do wspólnego dyskursu w 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Zagadnienia, nad którymi chcielibyśmy się pochylić to: drogi do odzyskania niepodległości, „ojcowie” niepodległości, koncepcje wolnej Polski, udział kobiet w życiu politycznym, społecznym i artystycznym, udział polskich artystów w działaniach wojennych, nowe tendencje artystyczne (od malarstwa po grafikę użytkową: plakaty, znaczki, pocztówki, ulotki oraz inne przedstawienia propagandowe), mit powstańca, narodowy indyferentyzm, zapis w literaturze polskich wątków narodowowyzwoleńczych.

Na zgłoszenia tematów wraz z krótkimi streszczeniami czekamy do końca marca 2018 roku pod adresem: knh.ap.slupsk@gmail.com Przewidujemy wydanie recenzowanego tomu konferencyjnego. Opłata konferencyjna wynosi 200 zł. Pozdrawiamy z Pomorza Środkowego i czekamy na odpowiedź...

Opiekun merytoryczny - dr Wojciech Bejda, email: wojciech.bejda@apsl.edu.pl

Organizator - Koło Naukowe Historyków Akademii Pomorskiej w Słupsku, email: knh.ap.slupsk@gmail.com

Strona internetowa konferencji: rzeczpospolitaniepodlegla.info

Информация

Адрес:
ul. Kozietulskiego 6-7
Подача заявок для докладчиков до:
31.03.2018
Оплата:
200 zł
Дата размещения:
15 февраля 2018; 09:04 (Anna Sobiecka)
Дата правки:
14 марта 2018; 21:18 (Olga )

Смотреть также

09.02.2020

Przypływ nadziei i mocy... Powrót Pomorza do Polski w literaturze międzywojennej

Szanowni Państwo! Katedra Filologii Polskiej Akademii Pomorskiej w Słupsku, Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku, społeczność doktorantów i studentów Koła Naukowego Polonistów organizuje ogólnopolską konferencję naukową: Przypływ nadziei i mocy… Powrót Pomorza do Polski w literaturze międzywojennej Odzyskanie przez Rzeczpospolitą niepodległości w 1918 roku uruchomiło procesy, które doprowadziły do ożywienia kultury polskiej także na północnych kresach państwa polskiego. Za sprawą traktatów międzynarodowych i działań wewnętrznych Pomorze Wschodnie i niemal całe Kaszuby stały się częścią II Rzeczpospolitej w 1920 r.

17.10.2018

Niepodległa na pograniczu. Wielka Wojna na Pomorzu. Pamięć ludzi i narodów

Ogólnopolskie Sympozjum „Wielka Wojna na Pomorzu. Pamięć ludzi i narodów” to sesja otwierająca wieloletni cykl interdyscyplinarnych działań konferencyjnych poświęconych wieloaspektowej tematyce niepodległości Polski ze szczególnym uwzględnieniem Pomorza i Kaszub. Wieloetniczne i wielokulturowe pogranicze kaszubsko-pomorskie w okresie pierwszej wojny światowej stało się areną dramatycznych wyborów jego mieszkańców oraz walki o utrzymanie swojej tożsamości. Wielka wojna otwierała możliwość powrotu tych ziem do Polski, ale również pokazywała jak zróżnicowaną przestrzenią pod względem społecznym i kulturowym jest Pomorze.

08.11.2018

Stulecie niepodległości kobiet

Panel naukowy i dyskusyjny poświęcony literackim echom odzyskania przez Polskę niepodległości.

29.09.2018

Polska niepodległość – droga do wolności / IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa

Celem spotkania jest upamiętnienie postaci i wydarzeń, które w sposób bezpośredni i pośredni przyczyniły się do odzyskania wolności.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах