Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 14.04.2023 g.17:00
Дата размещения: 02.04.2023

Seminarium "Antropologia architektury" / z cyklu "Nowe języki antropologii"

Начало событияВид события:
Семинар
Местность:
Warszawa

Instytut Badań Literackich PAN zaprasza na kolejne seminarium z cyklu Nowe języki antropologii, organizowane przez Pracownię Antropologii Współczesności. Spotkanie pod hasłem „Antropologia architektury” poświęcone esejom Tima Ingolda poprowadzi dr Aleksandra Wójtowicz – autorka książek Metamorfozy Pałacu Staszica, Literaturoznawstwo architektoniczne. Wstępne rozpoznania, Przestrzeń „Oziminy” Wacława Berenta.

P. Biegański, Pałac Staszica – studium proporcji poszczególnych elementów fasady głównej, przeprowadzone na zasadzie złotego podziału

Architektura, antropologia, projektowanie – to tytułowe zagadnienia, które Tim Ingold przybliża w swoich esejach, dostępnych w polskim wydaniu w opracowaniu Ewy Klekot.

W jego rozważaniach akcent pada na kwestię wzajemnej relacji człowieka i jego otoczenia –  człowieka, który zamieszkuje przestrzeń i przetwarza ją. Zagadnienia takie, jak krajobraz i artefakt, środowisko i architektura, materia i materialność, substancja i medium oraz ich przenikanie podejmowane są w odniesieniu do przestrzeni życia, budowania i zamieszkiwania. Kluczowe zaś jest pojęcie procesu.

Podczas seminarium przyjrzymy się ww. zagadnieniom przez pryzmat tego, co w esejach Ingolda pojawia się pod hasłem rzeczywistości mentalnej i materialnej, zaś w pracach innych teoretyków przestrzeni realnej i wyobrażonej.

Lektura: T. Ingold, Splatać otwarty świat. Architektura, antropologia, design, wybór i oprac. E. Klekot, tłum. E. Klekot, D. Wąsik, Instytut Architektury, Kraków 2018

Chętnych do otrzymania tekstu na seminarium prosimy o kontakt: antropologiawspolczesnosci@gmail.com.


Grafika:

P. Biegański, Pałac Staszica – studium proporcji poszczególnych elementów fasady głównej, przeprowadzone na zasadzie złotego podziału, tenże, Pałac Staszica. Siedziba Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, Warszawa 1951, s. 107, źródło: https://palacstaszica.pan.pl/pl/o-stronie/ 


Zainteresowanych tematem literaturoznawstwa architektonicznego zachęcamy do lektury wywiadu, który przeprowadziliśmy z dr Aleksandrą Wójtowicz w kwietniu 2019 roku: Rozmowy „Biuletynu Polonistycznego”: Przypadek Pałacu Staszica, czyli o historii i miejscu czytanych inaczej

Информация

Адрес:
Pałac Staszica, ul. Nowy Świat 72, Warszawa, sala 144
Оплата:
bez opłat
Дата размещения:
2 апреля 2023; 18:51 (Mariola Wilczak)
Дата правки:
2 апреля 2023; 18:51 (Piotr Bordzoł)

Смотреть также

28.04.2019

Panel dyskusyjny poświęcony książce „Metamorfozy Pałacu Staszica” dr Aleksandry Wójtowicz

Grupa badawcza realizująca grant „Literaturoznawstwo architektoniczne” zaprasza na panel dyskusyjny poświęcony książce Metamorfozy Pałacu Staszica dr Aleksandry Wójtowicz, który odbędzie się w czwartek 25 kwietnia, o godz. 17.00, w Sali Okrągłego Stołu w Pałacu Staszica.

18.06.2019

„A inaczej ze zwalisk rośnie, by wróść w socjalizm”. Panel dyskusyjny z cyklu "Literaturoznawstwo architektoniczne. Podsumowania"

Instytut Badań Literackich PAN zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Literaturoznawstwo architektoniczne. Podsumowania”. Panel dyskusyjny pod hasłem: „A inaczej ze zwalisk rośnie, by wróść w socjalizm” odbędzie się w środę 26 czerwca 2019, o godz. 13.00, w sali 144 w Pałacu Staszica.

05.05.2023

Seminarium „Antropologia przyszłości” / z cyklu "Nowe języki antropologii"

Pracownia Antropologii Współczesności zaprasza na kolejne spotkanie w ramach seminarium "Nowe języki antropologii", które odbędzie się 11 maja o godz. 17:00 w sali nr 144 w Pałacu Staszica.

04.11.2016

Dworce kolejowe jako przestrzeń refleksji literackiej, architektonicznej i historii techniki / z cyklu "Literaturoznawstwo architektoniczne – kontaminacje"

Pierwsze spotkanie z cyklu Literaturoznawstwo architektoniczne – kontaminacje, organizowane w Instytucie Badań Literackich PAN w ramach projektu "Literaturoznawstwo architektoniczne".

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах