Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 11.05.2023 g.17:00
Дата размещения: 05.05.2023

Seminarium „Antropologia przyszłości” / z cyklu "Nowe języki antropologii"

Начало событияВид события:
Встреча
Местность:
Warszawa

Pracownia Antropologii Współczesności zaprasza na kolejne spotkanie w ramach seminarium "Nowe języki antropologii", które odbędzie się 11 maja o godz. 17:00 w sali nr 144 w Pałacu Staszica.

Badanie przyszłości to nowe pole zainteresowań antropologii. Książka Rebeki Bryant i Daniela M. Knighta The Antropology of the Future (2019) przynosi studium futurystycznych "orientacji" czynnych w opisywaniu i diagnozowaniu teraźniejszości. Autorzy analizują sześć - ich zdaniem - głównych nastawień wobec przyszłości, które kryptonimują w książce jako antycypowanie, oczekiwanie, spekulację, potencjalność, nadzieję i przeznaczenie. Reprezentują one sposoby w jakie przyszłość może wpływać na naszą teraźniejszość, a w podejściu badawczym oznaczają opowiedzenie się za antropologią, która w pełniejszy sposób uwzględnia sprawcze teleologie działania. Z kolei tekst Dipesha Chakrabarty’ego „Planetarne przebłyski” będący wprowadzeniem do jego książki The Climate of History in a Planetary Age (2021) wydaje się aplikacją „futurystycznie” zorientowanej antropologii.

Do lektury:

  • Z książki R. Bryant, D.M.Knight, The Anthropology of the Future, “Introduction: The Future of The Future Anthropology”” (s.1-21), roz.1 “Anticipation” (s.21-49) I “Conclusion: The Future as Method”(s.192-202).
  • Dipesh Chakrabarty, Planetarne przebłyski, "Teksty Drugie" 2021 nr 2, s.174-203.

Po teksty proszę się zgłaszać pisząc na adres: antropologiawspolczesnosci@gmail.com.

Информация

Адрес:
sala 144, ul. Nowy Świat 72, Warszawa
Оплата:
bez opłat
Ссылки:
Дата размещения:
5 мая 2023; 21:42 (Mariola Wilczak)
Дата правки:
5 мая 2023; 22:14 (Mariola Wilczak)

Смотреть также

18.04.2023

Seminarium "Antropologia koloru" / z cyklu "Nowe języki antropologii"

Kolor należy do tych rzeczy, które wydają się oczywiste, dopóki nie zaczniemy się nad nimi poważnie zastanawiać. Bo czym właściwie jest kolor? Substancją zawartą w rzeczach czy tylko zabarwieniem naszej percepcji? Atrybutem rzeczy czy żywiołem, w którym znajdują one swoją wyjątkowość? Czy można mówić o kolorach w ogóle bez uwzględnienia historii ich wytwarzania oraz tego, że dzieci postrzegają je zupełnie inaczej niż dorośli?

02.04.2023

Seminarium "Antropologia architektury" / z cyklu "Nowe języki antropologii"

Instytut Badań Literackich PAN zaprasza na kolejne seminarium z cyklu Nowe języki antropologii, organizowane przez Pracownię Antropologii Współczesności. Spotkanie pod hasłem „Antropologia architektury” poświęcone esejom Tima Ingolda poprowadzi dr Aleksandra Wójtowicz – autorka książek Metamorfozy Pałacu Staszica, Literaturoznawstwo architektoniczne. Wstępne rozpoznania, Przestrzeń „Oziminy” Wacława Berenta.

14.03.2023

Seminarium "Antropologia czasu" / z cyklu "Nowe języki antropologii"

Kronos Francoisa Hartoga to krytyczna kontynuacja jego poprzedniej książki, dotyczącej reżimów historii. Również tym razem w centrum zainteresowania filozofa jest czas i przenikający jego zdaniem nasze myślenie o historii prezentyzm, jednak teraz punktem wyjścia jest sposób, w jaki chrześcijaństwo oswajało i przyjmowało różne rozumienia temporalności. Hartog - sięgając do korzeni chrześcijańskiego pojmowania czasu - stara się zestawić odziedziczone i przejęte tryby pojmowania czasu ze stosunkowo nowymi pomysłami, dotyczącymi definiowania temporalności, jak choćby idea "planetary age" D. Chakrabarty. (Z opisu organizatorów wydarzenia)

05.11.2019

Jessie Labov: Tekst jako kolejna granica: eksploracja tekstu, NLP i przyszłość nauk humanistycznych / 10. wykład z cyklu "Spotkań z Humanistyką Cyfrową" (w języku angielskim)

"Spotkania z Humanistyką Cyfrową", zainaugorowane w 2017 roku na Uniwersytecie Wrocławskim, odbywają się średnio dwa razy w semestrze, a ich problematyka dotyczy praktyk poznawczych językoznawstwa, literaturoznawstwa, medioznawstwa i informatologii w erze cyfrowej.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах