Событие
Stanisław Vincenz – Czarnohora: miejsce i nie-miejsce
W pięćdziesiątą rocznicę śmierci Stanisława Vincenza mamy zaszczyt zaprosić Państwa na konferencję naukową poświęconą refleksji nad życiem, twórczością i oddziaływaniem społecznym i kulturowym autora cyklu Na wysokiej połoninie.
W założeniu temat konferencji jest inspirowany pandemią i wywołaną przez nią izolacją, która wiąże się z ograniczeniem realnej aktywności, reorientacją w przestrzeni ludzkiego życia. Nawiązujemy do brulionu Outopos jako pierwszego Vincenzowskiego zapisu doświadczenia wygnania. Wywołujemy pojęcie domu, który stanowi centrum życia, śledzimy formy obecności w kulturze, a także obrazy miejsca, którego nie ma, a więc wyobrażonego. Konfrontujemy z nimi miejsca „puste” antropologicznie – obce, zastępcze, sztuczne, pozbawione relacji z krajobrazem i ludźmi. Refleksję literaturoznawczą i antropologiczną łączymy z perspektywą krajoznawczą – doświadczeniem przestrzeni zamieszkanej, zakorzenienia w krajobrazie, imaginacyjnych powrotów.
Konferencję planujemy zrealizować w formie hybrydowej (o ile warunki sanitarne na to pozwolą).
Komitet Naukowy Konferencji
Przewodniczący: dr hab. Jan Choroszy (Pracownia Badań nad Spuścizną Stanisława Vincenza UWr)
Sekretarz: Robert Księżopolski (Towarzystwo Karpackie)
Członkowie: dr Krzysztof Duda (Akademia Ignatianum), dr Michał Piętniewicz (Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Kraków)
Komitet Organizacyjny
Robert Księżopolski (Towarzystwo Karpackie)
Jan Choroszy (UWr)
Leszek Rymarowicz (Towarzystwo Karpackie)
Agnieszka Synakowska (UWr)
Termin zgłoszeń abstraktów wystąpienia: 30 września 2021.
Zgłaszanie udziału przez formularz on-line.
Dodatkowe informacje:
Robert Księżopolski, Towarzystwo Karpackie, tel. +48 668840034
email: konferencja@vincenzczarnohora.eu
Koszty udziału w Konferencji:
Dla uczestników czynnych: (po potwierdzeniu przyjęcia referatu) – 200 zł.
Dla uczestników biernych: wpłaty dobrowolne na poczet organizacji Konferencji oraz planowanych wydarzeń towarzyszących: wystawy, koncertu i spotkań towarzyszących obchodom 50. rocznicy śmierci Stanisława Vincenza w Krakowie lub w warunkach hybrydowych z transmisją.
Wpłaty na konto: Towarzystwo Karpackie, 75 1020 1185 0000 4602 0074 3104 z adnotacją „Vincenz i Czarnohora”.
Информация
Начало событияСвязанное с событием
Смотреть также
Call for papers: Homo agens STANISŁAWA VINCENZA
Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie w Londynie (ZPPnO), Uniwersytet w Hajfie (UH), Instytut Filologii Polskiej i Wydział Filologiczny Uniwersytetu Wrocławskiego (UWr), Wydział Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu (UAP), Towarzystwo Karpackie (Warszawa) oraz współorganizator Instytut Kultury Europejskiej Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie im. Ignacego Jana Paderewskiego w Londynie (PUNO) serdecznie zapraszają badaczy spuścizny literackiej i czytelników dzieł Stanisława Vincenza do zgłaszania swoich wystąpień w londyńskiej międzynarowej konferencji naukowej, która odbędzie się w systemie online 18–19 grudnia 2021.
Homo agens Stanisława Vincenza
„Homo agens Stanisława Vincenza” jest hasłem wywoławczym, które zostało zainspirowane współczesnym doświadczeniem pandemii jako czasu wymagającego działania. Dystans społeczny, izolacja i lockdown stały się udziałem większości ludzi na świecie, a jednocześnie wszyscy byliśmy i jesteśmy świadkami spektakularnej i poruszającej aktywności jednostek, grup zawodowych i społeczeństw. Co zapamiętamy z tych przeciągających się miesięcy zarazy? Czego się dowiemy o sobie i ludzkich wspólnotach?
Stanisław Młodożeniec: miejsca – ludzie – teksty
Twórczość Stanisława Młodożeńca, autora Futuro-pejzaży, łączy awangardowy styl z głębokim zakorzenieniem w polskiej tradycji ludowej, co czyni ją istotnym tematem badań nad literackim dziedzictwem, które rozwijało się także poza granicami kraju po II wojnie światowej. Współpraca Ośrodka Badań Dziedzictwa Emigracji Polskiej przy Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie w Londynie z organizatorami konferencji stwarza wyjątkową okazję do refleksji nad wieloaspektowością jego twórczości. Wydarzenie, organizowane we współpracy z Muzeum Zamkowym w Sandomierzu, Miejską Biblioteką Publiczną w Sandomierzu, Towarzystwem Naukowym Sandomierskim, Komisją Etnograficzną Polskiej Akademii Umiejętności oraz Instytutem Literaturoznawstwa UJD w Częstochowie, gromadzi badaczy i miłośników literatury, aby wspólnie przeanalizować wkład Młodożeńca w kulturę i literaturę. Konferencja naukowa poświęcona jest życiu i twórczości poety, prozaika, autora widowisk i słuchowisk, pedagoga, działacza społecznego oraz żołnierza. Jego wszechstronna działalność skłania do interdyscyplinarnego podejścia, dlatego zapraszamy specjalistów z dziedzin kulturoznawstwa, literaturoznawstwa, językoznawstwa, historii i historii sztuki. Wydarzenie to odbywa się w ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literackiego „GENeracja Słowa”, który zaplanowany jest na dni 23–29 września 2024 roku w Sandomierzu.
Stanisław Pigoń (1885-1968). Profesor i obywatel – konferencja rocznicowa
W tym roku mija 50 lat od śmierci Profesora Stanisława Pigonia, wybitnego historka polskiej literatury, mickiewiczologa, pedagoga i edytora. Pamięć o Pigoniu uczczona zostanie podczas konferecji rocznicowej, która odbędzie się 19 grudnia na Uniwersytecie Rzeszowskim.