Полонистический бюллетень
Дата размещения: 06.07.2017
Начало событияДата события: 26.04.2017 - 27.04.2017

DARIAH-EU Annual Event

Sprawozdanie

DARIAH-EU Annual Event: 26-27 kwietnia, Berlin, Niemcy

    Coroczne spotkanie konsorcjum DARIAH-EU odbyło się 26 i 27 kwietnia w Domu Adolfa von Harnacka, historyka zajmującego się nauką, pierwszego prezydenta Towarzystwa Postępu Naukowego im. Cesarza Wilhelma, po II wojnie światowej przekształconego w Towarzystwo Maxa Plancka. Tematem głównym tegorocznego zjazdu była „trwałość” (sustainability). W słowach przywitania stwierdzono, że postęp wiąże się ze współpracą międzynarodową oraz uwarunkowany jest dzieleniem się narzędziami cyfrowymi w zakresie badań nauk humanistycznych.

    Społeczność DARIAH zapoznała się z nowymi dyrektorami oraz z ich wizją działania. Zespół dyrektorów przedstawił krótko cele, które rysują się na najbliższą przyszłość. Jennifer Edmond mówiła o dbaniu o prawdziwą wspólnotę otwartą na dialog, o ułatwianiu dostępu do narzędzi, o lepszej wewnętrznej i zewnętrznej komunikacji, o dzieleniu się wiedzą, wspieraniu społeczności naukowych oraz o zapewnianiu wykształcenia w zakresie humanistyki cyfrowej. Frank Fischer wskazywał na konieczność funkcjonowania rynku, mechanizmu wymiany narzędzi, który sprzyjałby ich ponownemu wykorzystaniu oraz angażowałby osoby niezwiązane bezpośrednio z rozwijaniem technologii. Laurent Romary stał na stanowisku, że trwałość osiąga się dzięki ludziom. Zwracał uwagę na znaczenie tak otwartego dostępu w nauce, jak i dzielenia się ekspertyzami i finansowaniem. Zadał społeczności pytanie o to, jak w ich krajach, na poziomie narodowym, można realizować idee międzynarodowe.

    Symboliczne zaproszenie do dialogu stanowiło pytanie skierowane do publiczności od Franka Fischera, poruszające kwestie niebezpieczeństw związanych z rozwojem cyfrowych technik analizy humanistyki. Czemu nie ma głosów od humanistów o niebezpieczeństwie digitalizowania danych? Gdzie są opinie w tej sprawie? Czemu naukowcy nie biorą udziału w dyskusji o digitalizowaniu społeczeństwa? Fischer podkreślił, że, jako osoby blisko związane z technologią, członkowie DARIAH mogą uczestniczyć w tworzeniu tych narracji. Proponował, aby zadać sobie pytanie: co wnoszę? Jaka jest główna technologia, która wykorzystuję? A jaka – ekspertyza? Jakimi umiejętnościami miękkimi dysponuję? Czy czuję się związany z technologią czy z humanistyką? Czym mogę się podzielić? Następnie Jennifer Edmond poprosiła uczestników spotkania o dokończenie podanego przez siebie zdania, co skłonić miało do pomyślenia na nowo metafor związanych z funkcjonowaniem DARIAH. Sala odpowiedziała, że DARIAH jest: wspólnotą, ekosystemem, forum, siecią, bazarem. Organizmem, który jednoczy i określa wizje na przyszłość poprzez możliwość współpracy oraz wspieranie i inicjowanie rozwoju tak humanistyki, jak i technologii. W odpowiedzi na to zadanie publiczność poprosiła nowy zespół dyrektorski o jednozdaniową wypowiedź na temat przyszłości DARIAH-EU. Plany dotyczące przyszłości obejmują przede wszystkim rozbudowaną współpracę na szczeblu międzynarodowym, docenianie przez tradycyjnych humanistów narzędzi cyfrowych oraz zjednoczenia badań nad humanistyką i cyfrowością.

    W kolejnej części zostały przedstawione ważne i kluczowe projekty. Marco Raciti mówił o Humanity at Scale (HaS), Jan Brase o DARIAH ERIC Sustainability Refined (DESIR), Pierre Mounier o High Integration of Research Monographs in the European Open Science Infrastructure (HIRMEOS), Sheena Bassett o Pooling Activities, Resources and Tools for Heritage E-research Networking, Optimization and Synergies (PARTHENOS), zaś Reinhard Foertsch o European Research Infrastructure for Heritage Science (E-RIHS) i konieczności interpretacji, ochrony i dokumentacji, konieczności rozwijania nauki o ochronie dziedzictw kultury.

    Następnie Jennifer Edmond wprowadziła w temat główny tegorocznego spotkania: „trwałość”. Patronował Horacy z odą Exegi monumentum aere perennius – Edmond przywołała ją, aby uczynić z niej inspirację, wzór, pokazać różne sposoby patrzenia na zachowywanie stabilnej działalności. Zachęcała do wyobraźni i odwagi potrzebnych do przemyślenia swoich projektów na nowo i zadawania sobie pytania, kto jeszcze mógłby skorzystać z realizowanych projektów. Wymieniła pięć kluczowych działań, które trzeba podjąć, aby instytucja rozwijała się i zyskała trwałość. Są nimi: budowanie relacji i praca w usieciowionym środowisku; otwartość, świadomość, że wybrany paradygmat nie jest jedyny; dokumentowanie, sprawdzanie danych, dzielenie się efektami; jasny cel; przeświadczenie, że działanie jest procesem, a nie prowadzi do skończonego produktu. Nowa przedstawicielka dyrekcji po raz kolejny zwróciła uwagę na duże znaczenie tego, że DARIAH rozwija się na paneuropejskim poziomie. Wysunęła pytania, które określiła pytaniami egzystencjalnymi: o użytkownika, o to, jak służyć szerszej społeczności humanistów, o nowe metafory. Jennifer Edmond wyjawiła, że jest dumna z tego, że funkcjonowanie DARIAH nie opiera się na przywództwie hierarchicznym.  

    Podczas spotkania miały miejsce dwa wykłady gościnne: Isabelli Peters oraz Roxanne Wyns. Prof. Isabella Peters w wystąpieniu Keep calm and yes, we’re open today: Open science and libraries zaczęła od przedstawienia motywacji, które wpływają na rozwój Otwartej Nauki. Motywacji, odnoszących się do wykorzystania przez naukowców mediów społecznościowych do komunikacji, a zwłaszcza do pisania, publikowania i analizowania danych. Zwróciła uwagę na problemy związane z brakiem dostępu do niektórych treści oraz z kwestią braku peer review, powodującego większą niechęć i mniejsze zaufanie środowiska naukowego do artykułów ukazujących się poza pismami naukowymi. Prof. Peters zwróciła uwagę na to, że polityka otwartości w nauce wpisuje się w kierunek rozwoju Unii Europejskiej. Przytoczyła koncepcję 3xO Carlosa Moedasa, Komisarza Unii Europejskiej do spraw badań i innowacji: Open Innovation, Open Science, Open Word.

 

Macintosh HD:private:var:folders:1j:0g_xqld574n9hzqf9kfrwt540000gn:T:TemporaryItems:oabenefits.png

   

    Badaczka przekonywała do korzyści płynących z Otwartej Nauki: przeciwstawiła system wspólnotowy, tworzony przez naukowców, indywidualnemu badaczowi, podkreślała, że badania prowadzone w obrębie Otwartej Nauki mogą być skuteczne, powtarzalne, wiarygodne, mogą zyskać na widoczności, bądź przyczynić się do zmian paradygmatów w nauce. Uwzględniła w swojej prezentacji obawy oraz niechęci naukowców dotyczące komunikacji przez blog. Problemem są także nielegitymizowane, nierecenzowane publikacje. Przytoczyła alternatywne mierniki do pomiaru wpływu badacza na społeczność naukową.

 

Macintosh HD:private:var:folders:1j:0g_xqld574n9hzqf9kfrwt540000gn:T:TemporaryItems:four-ways-to-measure-impact-copy.png

 

    Prof. Peters omówiła rolę bibliotek w popularyzowaniu idei Otwartej Nauki: biblioteki pozwalają na archiwizowanie danych, a – co wskazała za być może najważniejsze – powtórne ich wykorzystanie. Konkludując, postawiła tezę, że potrzebujemy nauki opartej na otwartości. Zadała pytanie społeczności DARIAH o warunki brzegowe potrzebne do dobrego funkcjonowania Otwartej Nauki: czy włączać w badania społeczeństwo? Czy zostawiać je specjalistom? Co powinno być udostępnione w otwartym dostępie? A co powinno się ochraniać? Jak kształcić do otwartości w nauce? Jak uczyć umiejętności posługiwania się Otwartą Nauką?

    Roxanne Wyns zaś udzieliła wykładu pt. From papier to digits. Challenges and opportunities of Digital research. Opowiadała o możliwościach badań cyfrowych nad materiałem rękopiśmiennym i drukowanym. Jako przykład współpracy – zachowania i magazynowania danych po skończonym projekcie – podała między innymi Integrated Database for Early Music (IDEM). Roxanne Wyns zastanawiała się, co może zrobić DARIAH dla trwałości i zrównoważonego rozwoju. Wskazała takie elementy działalność, jak integrowanie środowiska, identyfikacja potrzeb, szerzenie wiedzy czy promocja wykorzystywania zaprojektowanych już narzędzi i zarządzania danymi. Wskazała także na znaczenie rozwijania określonych umiejętności, na stymulowanie transferu wiedzy czy ułatwianie wymian badaczy między ośrodkami. Po wystąpieniu Roxanne Wyns nastąpiło oficjalne zamknięcie spotkania i podziękowanie uczestnikom za przybycie.

Autorka sprawozdania: Marlena Wilczak

Информация

Начало событияСвязанное с событием

16.03.2019
Проект

Современные инструменты продвижения учебной и исследовательской деятельности Института литературных исследований ПАН и Института польской филологии ФГУ УКСВ

Совместный проект «Современные инструменты продвижения учебной и исследовательской деятельности Института литературных исследований ПАН и Института польской филологии ФГУ УКСВ» (н-р. PPI/NPZ/2018/1/00065) предусматривал действия опирающиеся на активном сотрудничестве Партнёров и использования их потенциалов. Идеей проекта было использование современных цифровых маркетинговых стратегий и междисциплинарных инструментов с целью продвижения учебно-исследовательской деятельности ИЛИ ПАН (IBL PAN), ФГУ УКСВ (IFP WNH UKSW), а в будущем – также других национальных и зарубежных полонистик, охваченных «Геополонистикой», которая была учреждена по инициативе Проф. Магдалены Попель (Председателя Международной ассоциации полонистических институтов).


Смотреть также

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах