Событие
(Ty)Dzień Języka Ojczystego 2021
Zapraszamy do udziału w wydarzeniach, zorganizowanych przez Katedrę Literatury Polskiej i Katedrę Języka Polskiego (UWM w Olsztynie) w ramach obchodów Dnia Języka Ojczystego, który to dzień postanowiliśmy nieco przedłużyć ;). Ze względu na sytuację pandemiczną w tym roku świętujemy za pośrednictwem Facebooka. Zapraszamy do śledzenia naszego profilu:
https://www.facebook.com/polonistyka.uwm
(Ty)Dzień Języka Ojczystego, 21-27 II 2021
Plan obchodów:
21 II niedziela - oficjalne otwarcie Tygodnia Języka Polskiego. XXI wiek, 2021 rok, 21 lutego. Tegoroczny Dzień Języka Ojczystego z pewnością odbędzie się w wyjątkowych okolicznościach. Dlaczego więc nie stworzyć listy wyjątkowych dzieł, które każdy Polak powinien przeczytać w tym roku? Tego dnia ogłosimy listę 21 książek do przeczytania w 2021 roku, które powstały w ciągu ostatnich 21 lat, rekomendowanych przez kadrę i studentów filologii polskiej na UWM.
22 II poniedziałek - 2021 ogłoszony został rokiem Stanisława Lema, filozofa i futurologa, który w swoich śmiałych wizjach starał się przewidzieć, w którą stronę podąży świat przyszłości. Budulcem tych wizji, jak to ma miejsce w całej twórczości fantastycznej, jest przede wszystkim język. Zapraszamy do wejścia w rolę językowych futurologów i pokazania, jak może wyglądać język polski za 21 lat. Prosimy o stworzenie krótkiego dialogu studentów anno domini 2042. Jakie tendencje się nasilą, a które osłabną? Które słowa znikną, a jakie mogą się pojawić? Trzy najlepsze scenki nagrodzimy książkami Stanisława Lema. Prosimy o wysyłanie zgłoszeń na adres: p.przytula@uwm.edu.pl
23 II wtorek - oficjalne ogłoszenie wyników konkursu literackiego na najlepsze opowiadanie fantastyczne. Fragment zwycięskiej pracy przeczyta znakomity olsztyński aktor, p. Maciej Mydlak.
24 II środa - quiz językowy przygotowany przez ekipę Pogotowia Językowego UWM. Podstępne i ciekawe pytania, które pozwolą sprawdzić, czy polszczyzna nie ma dla Państwa tajemnic.
25 II czwartek - dyskusja na temat tego, co bohaterowie dzieł literatury polskiej mogliby robić podczas pandemii? Poświęciliby się pracy u podstaw, pomagając służbie zdrowia, czy zagrzewaliby naród do solidarnego noszenia maseczek? Czy Stasia Bozowska prowadziłaby zajęcia na Teamsie, a Kordian zamieszczałby wiersze na Facebooku? Puśćmy wodze fantazji i zobaczmy, dokąd nas poniesie.
26 II piątek - prezentacja memów nawiązujących do literatury i języka stworzonych przez studentki i studentów olsztyńskiej polonistyki oraz innych zainteresowanych, którzy poczują zew memotwórczy i nie będą mu się opierać. Prosimy o wysyłanie zgłoszeń na adres: alina.naruszewicz@uwm.edu.pl
27 II sobota - ogłoszenie wyników X edycji Konkursu Literackiego o Trzcinę Kortowa. Zamknięcie obchodów.
Oprócz oficjalnego programu codziennie planujemy też małe niespodzianki ;). Zależy nam na tym, by w tym trudnym czasie wywołać uśmiech na Państwa twarzach, ale i skłonić do refleksji językowych oraz wspólnie kontemplować piękno literatury.