Event
(Ty)Dzień Języka Ojczystego 2021
Zapraszamy do udziału w wydarzeniach, zorganizowanych przez Katedrę Literatury Polskiej i Katedrę Języka Polskiego (UWM w Olsztynie) w ramach obchodów Dnia Języka Ojczystego, który to dzień postanowiliśmy nieco przedłużyć ;). Ze względu na sytuację pandemiczną w tym roku świętujemy za pośrednictwem Facebooka. Zapraszamy do śledzenia naszego profilu:
https://www.facebook.com/polonistyka.uwm
(Ty)Dzień Języka Ojczystego, 21-27 II 2021
Plan obchodów:
21 II niedziela - oficjalne otwarcie Tygodnia Języka Polskiego. XXI wiek, 2021 rok, 21 lutego. Tegoroczny Dzień Języka Ojczystego z pewnością odbędzie się w wyjątkowych okolicznościach. Dlaczego więc nie stworzyć listy wyjątkowych dzieł, które każdy Polak powinien przeczytać w tym roku? Tego dnia ogłosimy listę 21 książek do przeczytania w 2021 roku, które powstały w ciągu ostatnich 21 lat, rekomendowanych przez kadrę i studentów filologii polskiej na UWM.
22 II poniedziałek - 2021 ogłoszony został rokiem Stanisława Lema, filozofa i futurologa, który w swoich śmiałych wizjach starał się przewidzieć, w którą stronę podąży świat przyszłości. Budulcem tych wizji, jak to ma miejsce w całej twórczości fantastycznej, jest przede wszystkim język. Zapraszamy do wejścia w rolę językowych futurologów i pokazania, jak może wyglądać język polski za 21 lat. Prosimy o stworzenie krótkiego dialogu studentów anno domini 2042. Jakie tendencje się nasilą, a które osłabną? Które słowa znikną, a jakie mogą się pojawić? Trzy najlepsze scenki nagrodzimy książkami Stanisława Lema. Prosimy o wysyłanie zgłoszeń na adres: p.przytula@uwm.edu.pl
23 II wtorek - oficjalne ogłoszenie wyników konkursu literackiego na najlepsze opowiadanie fantastyczne. Fragment zwycięskiej pracy przeczyta znakomity olsztyński aktor, p. Maciej Mydlak.
24 II środa - quiz językowy przygotowany przez ekipę Pogotowia Językowego UWM. Podstępne i ciekawe pytania, które pozwolą sprawdzić, czy polszczyzna nie ma dla Państwa tajemnic.
25 II czwartek - dyskusja na temat tego, co bohaterowie dzieł literatury polskiej mogliby robić podczas pandemii? Poświęciliby się pracy u podstaw, pomagając służbie zdrowia, czy zagrzewaliby naród do solidarnego noszenia maseczek? Czy Stasia Bozowska prowadziłaby zajęcia na Teamsie, a Kordian zamieszczałby wiersze na Facebooku? Puśćmy wodze fantazji i zobaczmy, dokąd nas poniesie.
26 II piątek - prezentacja memów nawiązujących do literatury i języka stworzonych przez studentki i studentów olsztyńskiej polonistyki oraz innych zainteresowanych, którzy poczują zew memotwórczy i nie będą mu się opierać. Prosimy o wysyłanie zgłoszeń na adres: alina.naruszewicz@uwm.edu.pl
27 II sobota - ogłoszenie wyników X edycji Konkursu Literackiego o Trzcinę Kortowa. Zamknięcie obchodów.
Oprócz oficjalnego programu codziennie planujemy też małe niespodzianki ;). Zależy nam na tym, by w tym trudnym czasie wywołać uśmiech na Państwa twarzach, ale i skłonić do refleksji językowych oraz wspólnie kontemplować piękno literatury.
Information
See also
VIII obchody Dnia Języka Ojczystego na Uniwersytecie Zielonogórskim
Członkowie zielonogórskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego (pracownicy Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego) świętują Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Obchodzone 21 lutego święto ma pomóc w ochronie różnorodności językowej, a przede wszystkim promować dbałość o polszczyznę i poprawne zachowania językowe.
Dni Języka Ojczystego 2024 - UWM w Olsztynie
Katedra Języka Polskiego i Logopedii oraz Katedra Literatury Polskiej zapraszają na wspólne świętowanie Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego na Wydziale Humanistycznym UWM w Olsztynie. W tym roku obchody potrwają aż trzy dni!
Spotkanie z Michałem Rusinkiem podczas Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego
21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Jest to święto ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Studenckie koła naukowe działające na łódzkiej polonistyce chcą upamiętnić ten dzień. Ich celem jest propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny, kształtowanie świadomości językowej Polaków oraz promowanie czytelnictwa literatury polskiej. Organizatorzy przewidzieli warsztaty dla uczniów szkół z Łodzi i województwa łódzkiego, współpracujących z Wydziałem Filologicznym UŁ, quizy i konkursy dla wszystkich zainteresowanych, którzy odwiedzą nasz gmach.
VII obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego na Uniwersytecie Zielonogórskim
Członkowie zielonogórskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego (pracownicy Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego) zapraszają na świętowanie Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Obchodzone 21 lutego święto ma pomóc w ochronie różnorodności językowej, a przede wszystkim promować dbałość o polszczyznę i poprawne zachowania językowe.