Событие
Współczesny i dawny obraz rodziny w literaturze, języku, kulturze, sztuce
Celem konferencji będzie poszerzenie i pogłębienie refleksji nad zjawiskami społecznymi, kulturowymi, politycznymi, językowymi oraz artystycznymi kreującymi obraz rodziny dawniej i dziś.
W kręgu poruszanych problemów proponujemy następujące zagadnienia:
- obrazy rodziny w sztuce (muzyka, teatr, przedstawienia ikonograficzne) dawniej a/ i dziś;
- językowe kreacje rodziny w literaturze;
- rola rodziny w kształtowaniu się polskiego patriotyzmu, polskiej świadomości narodowej (powstania, zabory, wojny światowe);
- zjawiska morfologiczno-składniowe i leksykalne w języku a przemiany kulturowe, obyczajowe, społeczne, polityczne związane z płcią na przestrzeni wieków i współcześnie;
- aspekty duchowe, psychiczne, fizyczne, obyczajowe związane z rodziną i życiem rodzinnym;
- stopnie pokrewieństwa
- współczesny i dawny model rodziny
- rodzina w aspekcie kulturowym, językowym, artystycznym, społecznym.
Chcemy, by konferencja była okazją do zaprezentowania różnych analiz badawczych, spostrzeżeń i refleksji oraz stworzyła warunki do dyskusji nad przedstawianymi zagadnieniami.
Информация
Смотреть также
Współczesny i dawny obraz dziecka w literaturze, języku, kulturze i sztuce
Rodzina / ogólnopolska konferencja naukowa
Jak ważna jest problematyka rodzinna – interpretowana czy postrzegana w różnych aspektach czy to jednostkowych, czy społecznych, zaświadcza to, jak często temat ten obecny jest w życiu codziennym, politycznym, naukowym i kulturowym kontekście.
Rodzina – kultura, tradycja, społeczeństwo / ogólnopolska konferencja naukowa (online)
W bardzo znanym cytacie autorstwa Lwa Tołstoja czytamy, że „wszystkie szczęśliwe rodziny są do siebie podobne, każda nieszczęśliwa rodzina jest nieszczęśliwa na swój sposób”, co dowodzi choćby, jak istotną pozycję zajmowała i zajmuje rodzina zarówno w perspektywie psychologicznej, społecznej, jak i kulturowej czy ekonomicznej. Choć inne znane porzekadło mówi, że „ z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach”, nie jest to przecież regułą. Świadczy o tym wiele dzieł kultury, podejmujących tematykę rodzinną. Niebagatelny jest także zakres dziedzin naukowych, które przedmiotem swoich zainteresowań uczyniły rodzinę.
Gwara i jej wartość komunikacyjna, kulturowa i społeczna
Przedmiotem refleksji naukowej w trakcie planowanej konferencji pragniemy uczynić gwarę i jej wartość ujmowaną w aspekcie komunikacyjnym, kulturowym i społecznym. Zakładamy, iż problematyka ta rozpatrywana będzie zarówno w ujęciu teoretyczno-metodologicznym, jak i w postaci badań empirycznych, zarówno w perspektywie historycznej, jak i współczesnej.