Полонистический бюллетень
Начало событияДата события: 16.05.2019 - 17.05.2019
Дата размещения: 31.05.2019

XVII Dni Polonistyki na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wileńskiego – w roku jubileuszy

Начало событияВид события:
Встреча

W dniach 16-17 maja na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wileńskiego już po raz XVII odbędą się tradycyjne Dni Polonistyki.

PROGRAM WYDARZENIA

16 maja 2019

11.00-12.55 — XVII MIĘDZYNARODOWA STUDENCKA KONFERENCJA NAUKOWA (sala K.Donelaitisa)

  1. Ewelina Čarneckaja, Aneta Savelytė (Uniwersytet Wileński, studia I stopnia, I rok), Prezentacja o Centrum Polonistycznym.
  2. Mgr Agnieszka Kania (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, studia III stopnia, IV rok), Profesorowie Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie w okresie międzywojennym. Działalność organizacyjna i naukowa.
  3. Mgr Sabina Jakutowicz (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, studia III stopnia, IV rok), Współczesna recepcja Michała Kleofasa Ogińskiego na Litwie.
  4. Mgr Katarzyna Ostrowska (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, studia III stopnia, II rok ), Makrokompozycja reportażu literackiego (na podstawie tekstu Jarosława Mikołajewskiego pt. "Wielki przypływ").
  5. Mgr Katarzyna Janik-Borecka (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, studia III stopnia, I rok), LIPINY, LIPCE, LIPKA, czyli o lipie w polskiej ojkonimii
  6. Katarzyna Pietrzyk (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, studia II stopnia, I rok), Koncepcja sprawiedliwości w wywiadzie „Niebo dla średnio zaawansowanych” Szymona Hołowni i ks. dr. Grzegorza Strzelczyka
  7. Mgr Yuliya Domitrak (Uniwersytet Warszawski, studia III stopnia,  III  rok), Korpus tekstów w badaniach nad konkurencją leksyki rodzimej i obcej w gwarach polskich na Brasławszczyźnie – aspekt metodologiczny.
  8. Agata Nowicka (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, studia II stopnia,  II r.), Niebo i ziemia w „Vade-mecum” Cypriana Norwida.
  9. Aleksandra Ostaszewska (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, studia II stopnia,  II r.), Na co patrzył Juliusz Słowacki, czyli o „Godzinie myśli”.
  10. Paulina Łosoń (Uniwersytet Śląski w Katowicach, studia II stopnia,  II  rok; Uniwersytet Wileński, program Erasmus), Donkichotyzm w „Anhellim”  Juliusza Słowackiego.
  11. Karolina Slotvinska (Uniwersytet Wileński, studia I stopnia, II rok), Litewska recepcja „Pana Tadeusza”  A. Mickiewicza (na marginesie wystawy).
  12. Augustyna Greitiun-Minakovska (Uniwersytet Wileński, studia I stopnia, III  rok), Litwa Czesława Miłosza.

14.00–14.20 — Wręczenie nagród dla uczestników KONKURSU WIEDZY O UNIWERSYTECIE STEFANA BATOREGO (koordynator dr Teresa Dalecka, sala 119).

14.30–15.10 — Spektakl poetycki OGŁASZAM MIASTO WILNO NAJGORĘTSZYM PUNKTEM PLANETY w wykonaniu aktorów Teatru Polskiego w Wilnie (scenariusz i reżyseria — Bożena Sosnowska, hol przed salą nr 119).

17 maja 2019

9.00–18.00— Wycieczka po ziemi solecznickiej: Jaszuny, Turgiele, Taboryszki, Republika Pawłowska, majówka w plenerze. Wyjazd o godz. 9.00 spod hotelu „Panorama” (ul. Sodu).

Информация

Дата размещения:
31 мая 2019; 12:53 (Mariola Wilczak)
Дата правки:
31 мая 2019; 17:03 (Mariola Wilczak)

Смотреть также

10.09.2019

Pod znakiem Orła i Pogoni. Polsko-litewskie związki naukowe i kulturowe w dziejach Uniwersytetu Wileńskiego

Konferencja odbędzie się na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wileńskiego. Szerokie grono uczestników konferencji stanowić będą osoby od wielu lat związane z polonistyką wileńską, współtwórcy filologii polskiej na Uniwersytecie Wileńskim, przyjaciele, naukowcy reprezentujący różne polonistyki zagraniczne oraz wszyscy, którzy poczuwają się do związku z Alma Mater Vilnensis.

27.09.2021

IІ Międzynarodowy Panel Naukowo-Dydaktyczny "STAN I PERSPEKTYWY DYDAKTYKI JĘZYKA POLSKIEGO W SZKOŁACH ŚREDNICH I WYŻSZYCH"oraz międzynarodowy kurs podniesienia kwalifikacji polonistów

Do udziału w panelu oraz w kursie zapraszają Instytut Polski, Naukowo-Edukacyjne Laboratorium Przekładu Ukraińsko-Polskiego, Katedra Polonistyki i Przekładu, Edukacyjno-Naukowy Instytut Kształcenia Ustawicznego Wołyńskiego Uniwersytetu Narodowego imienia Łesi Ukrainki i Wołyński Instytut Podyplomowej Edukacji Pedagogicznej przy wsparciu Instytutu Pedagogiki Narodowej Akademii Nauk Pedagogicznych Ukrainy і "Biuletynu Polonistycznego".

24.10.2017

Otwarte spotkanie z cyklu "Tour de Polonistyka" w Szczecinie

Zapraszamy na kolejne otwarte spotkanie z cyklu "Tour de Polonistyka", które odbędzie się na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego.

26.09.2017

Spotkanie z cyklu "Tour de Polonistyka" w Instytucie Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Spotkanie odbyło się o godz. 17.30 w auli 15 w pierwszym dniu ogólnopolskiej konferencji naukowej "Przyroda miasta/wsi w języku i kulturze" (z cyklu "Miasto - przestrzeń zróżnicowana językowo, kulturowo i i społecznie”.   O Wydziale Humanistycznym UKW w Bydgoszczy oraz bydgoskiej polonistyce (w ramach Instytutu Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa)

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах