Событие
Zapisywanie wojny. Dzienniki z lat 1939-1945
"Interesuje nas dziennik nie tylko jako tekst, lecz także, zgodnie z określeniem Pawła Rodaka, jako rodzaj „piśmiennej praktyki życia codziennego”, która realizuje się w trzech wymiarach: egzystencjalno-pragmatycznym, tekstowym i materialnym. W pierwszym chodzi o próbę włączenia praktyki diarystycznej w kontekst doświadczenia życiowego konkretnej jednostki, w drugim – o aspekt treściowy, w którym istnieje nieustanne napięcie pomiędzy jednostką piszącą a ogólnym planem historycznego dramatu, wreszcie zaś trzeci, który każe przyjrzeć się dziennikom poprzez pryzmat kwestii pozatekstowych, takich jak fizyczny stan zapisków, nadpalenia, wybrakowania, grafia, skreślenia rysunki czy charakter nośnika – szczególnie istotny wobec wojennych kłopotów z dostępem do materiałów piśmienniczych". (Z zaproszenia organizatorów)
Информация
Смотреть также
Obraz olsztyńskiego środowiska literackiego początku lat 70. w świetle zapisów diarystycznych Edwarda Martuszewskiego
INSTYTUT POLONISTYKI I LOGOPEDII UWM W OLSZTYNIE
Sytuacje performatywne. Literatura, humanistyka, edukacja
Performatyka funkcjonuje w obiegu światowej humanistyki już kilkadziesiąt lat, a na polu krajowym co najmniej od czasu polskiego wydania monumentalnej pracy Performatyka: wstęp Richarda Schechnera (2006). Wydaje się, że ten nurt badawczy rozwijany jest przede wszystkim w obrębie teatrologii i teorii kultury. Proponując jako temat konferencji Sytuacje performatywne, pragniemy skupić się na trzech nieco innych obszarach zagadnień: a) literaturze jako polu dziania się, konstruowania rzeczywistości i realizacji różnorakich procesów (politycznych, społecznych, nauczania, komunikacji...); b) praktyce badawczej, powiązanej z działalnością artystyczną (chcielibyśmy przyjrzeć się konsekwencjom takiego połączenia); c) edukacji humanistycznej, w której performans może być skutecznym modelem nauczania i na której performatywny wymiar zamierzamy zwrócić uwagę.
Zgubiony i odnaleziony XXI tom Dzienników Żeromskiego. Tajemnica Zofii Stamirowskiej / Odczyt dr K. Sobolewskiej
Oddział Warszawski Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego zaprasza na odczyt dr Katarzyny Sobolewskiej "Zgubiony i odnaleziony XXI tom Dzienników Żeromskiego. Tajemnica Zofii Stamirowskiej". Odczyt odbędzie się 24 października o godz. 14:30 w Warszawie.
Literatura dokumentu osobistego w perspektywie międzykulturowej
Instytut Kultury Polskiej i Wydział Orientalistyczny Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają do udziału w seminarium "Literatura dokumentu osobistego w perspektywie międzykulturowej", które odbędzie się 18 listopada 2019.