Полонистический бюллетень

Номер журнала

Дата размещения: 12.09.2023
Литературная история

Praktyki edycji cyfrowych

ISSN:
2084-7963 (print) 2391-7903 (online)

Najnowszy numer „Sztuki Edycji” poświęcony jest praktykom edycji cyfrowych. Powstał pod redakcją Bartłomieja Szleszyńskiego, Konrada Nicińskiego, Agnieszki Szulińskiej, Anny Mędrzeckiej-Stefańskiej oraz Kajetana Mojsaka, członkiń i członków zespołu Nowej Panoramy Literatury Polskiej.

Celem redaktorów i redaktorek numeru było pokazanie polskim badaczom i edytorom tego, co wydarzyło się w naukowym edytorstwie cyfrowym w ostatnich latach. Zaprezentowano projekty zamknięte i takie, które osiągnęły już pewien poziom realizacji. Opisano doświadczenia praktyków – badaczy, edytorów i programistów. W numerze przeczytać można przede wszystkim o projektach zagranicznych, ale przybliżono też różne aspekty prac na platformie TEI PANORAMA (TEI.NPLP.PL).

Содержание

Wstęp

Artykuły i rozprawy

Słudzy wielkości. Rozmowy o edytorstwie

Przeglądy, sprawozdania, polemiki

Informacje o Autorach s. 163-169

Информация

Дата публикации:
02.09.2023
Страниц:
169
Дата размещения:
12 сентября 2023; 14:00 (Mariola Wilczak)
Дата правки:
12 сентября 2023; 14:03 (Piotr Bordzoł)

Добавленные недавно номера


Смотреть также

17.01.2022
Литературоведение

Sztuka Edycji. Studia Tekstologiczne i Edytorskie | 20(2) | 2021

Наименование номера: Poza historią literatury: nieznane archiwalia, inedita, problemy recepcji

Zapraszamy do lektury najnowszego numeru „Sztuki Edycji” poświęconego miejscu archiwum w pracy edytora i historyka literatury.

15.02.2020
Литературоведение

Sztuka Edycji. Studia Tekstologiczne i Edytorskie | 16(2) | 2019

Наименование номера: Intymistyka a edytorstwo. Wiek XX i współczesność / Vol 16, No 2 (2019)

W prezentowanym numerze „Sztuki Edycji” kontynuujemy rozważania nad tekstologicznymi i edytorskimi problemami związanymi z intymistyką. Zmienia się jednak perspektywa czasowa. Od komentowanych utworów literackich, dzienników, listów, notatek, wspomnień, brulionów, ale też wydarzeń z życia literackiego, politycznego i społecznego, edytorów dzieli mniejszy dystans czasowy niż w przypadku badaczy literatury XIX wieku. Jak wpływa to na sytuację filologa? Oprócz dylematów wspólnych edytorstwu pism intymnych obu tych okresów – jak choćby etyczne aspekty ogłaszania prywatnych zapisków czy granice ingerencji w niejednorodne materiały źródłowe – pojawiają się przed nami nowe, swoiste dla XX i XXI wieku wyzwania.   Bartłomiej Kuczkowski

03.11.2021
Литературоведение

Sztuka Edycji. Studia Tekstologiczne i Edytorskie | 19(1) | 2021

Наименование номера: Tradycja a wymogi współczesności w pracy edytora

Zapraszamy do lektury najnowszego numeru „Sztuki Edycji” poświęconego refleksji nad rolą i kondycją edytora we współczesnym literaturoznawstwie.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах