Полонистический бюллетень

Исследовательский проект

Дата размещения: 11.10.2024

Sygnaliści codzienności. Literatura polska XXI wieku o powszednich napięciach społecznych

Учреждения:
Wydział Polonistyki UW (Руководящий инстанция)
Области:
Literaturoznawstwo

Pracownia Antropologicznych Problemów Literatury Wydziału Polonistyki UW zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w projekcie książkowym "Sygnaliści codzienności. Literatura polska XXI wieku o powszednich napięciach społecznych". 

Projekt został zainspirowany pomysłem „Cassandra”, którego początki sięgają 2014 roku. Realizowali go w Niemczech literaturoznawcy finansowani przez Bundeswherę i federalne ministerstwo obrony. Z powstałych analiz korzystały i korzystają instytucje
europejskie związane z bezpieczeństwem, bowiem według inicjatora pomysłu, prof. Jürgena Wertheimera, komparatysty z Tybingi, literatura zawsze potrafiła oddać nastroje społeczne i wyświetlić ukryte konflikty, zanim wybuchną z pełną siłą.

Pracownia Antropologicznych Problemów Literatury zamierza przygotować książkę, która będzie zawierała analizy literaturoznawcze, odnoszące się do polskich realiów XXI wieku, dostrzeżonych jako znaczące społecznie i opowiedzianych przez autorów
współczesnych powieści oraz opowiadań.


Zgłoszenia tematów rozdziałów książki wraz z krótką informacją na temat ich planowanej treści oraz notką biograficzną autora, należy przesyłać na adres: h.gosk@uw.edu.pl do 15 grudnia br. O zaakceptowaniu propozycji ich Autorki/Autorzy zostaną powiadomieni na początku stycznia 2025 r., zaś gotowe teksty (w przewidywanej objętości 1 arkusza wyd.) powinny zostać przekazane na ten sam adres do końca kwietnia 2025 r.

Zapraszamy do współpracy!

W imieniu Pracowni
prof. dr hab. Hanna Gosk

Информация

Дата размещения:
11 октября 2024; 09:50 (Iwona Przybysz)
Дата правки:
11 октября 2024; 10:10 (Iwona Przybysz)

Смотреть также

14.11.2024

Cyfrowy słownik biobibliograficzny "Polscy pisarze i badacze literatury XX i XXI wieku"

Cyfrowy słownik biobibliograficzny Polscy pisarze i badacze literatury XX i XXI wieku to projekt naukowy realizowany w Pracowni Dokumentacji Literatury Współczesnej Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk od 2018 roku. Zawiera hasła około 2300 autorów, którzy rozwinęli działalność po 1918 r. w kraju i na emigracji: poetów, prozaików, dramatopisarzy, krytyków literackich i teatralnych, eseistów, reportażystów, tłumaczy, a także historyków i teoretyków literatury.

18.10.2015

Polscy pisarze i badacze literatury przełomu XX i XXI wieku

Polscy pisarze i badacze literatury przełomu XX i XXI wieku to projekt badawczy realizowany w Instytucie Badań Literackich PAN przez zespół Pracowni Dokumentacji Literatury Współczesnej, a finansowany ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki”. Jest internetową wersją tomu pierwszego słownika biobibliograficznego o tym samym tytule, opublikowanego przez Wydawnictwo IBL PAN w 2011 roku. Celem projektu jest dostarczenie podstawowej wiedzy faktograficznej o nowym pokoleniu twórców – poetów, prozaików, dramatopisarzy, krytyków literackich, tłumaczy oraz literaturoznawców.

01.04.2019

Sienkiewicz ponowoczesny. Laboratorium cyfrowe

Projekt stanowi próbę poszerzenia gamy metodologicznej o ujęcia związane z szeroko pojętą ponowoczesnością i znalezienia nowego sposobu mówienia o tym pisarzu, a także stworzenia nowych metod publikowania treści naukowych w środowisku cyfrowym.

25.07.2023

Stulecie przekładu. Tłumacze i ich twórczość w literaturze polskiej po 1918 roku

Celem projektu jest napisanie historii przekładu literackiego w Polsce po 1918 roku, czyli po odzyskaniu niepodległości. Ostatni wiek naprawdę nazwać można stuleciem przekładu: skala i zakres literatury tłumaczonej są w tym czasie ogromne, a kulturowa rola przekładu w rozwoju polskiej nowoczesności, w literaturze, ale i w szerszym kontekście kultury – potężna. Z pewnością zasługuje ona na opisanie i analizę, tymczasem, co dziwne, nikt dotąd nie podjął się tego zadania. Celem naszych badań jest wypełnienie tej luki w panoramie polskiej kultury nowoczesnej.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах