Исследовательский проект
Szalony bieg. Kolej i ciemna nowoczesność. (Monografia i antologia tekstów literackich)
Cel projektu prof. Wojciecha Tomasika: monografia "Kolej i ciemna nowoczesność" (w Wydawnictwie IBL PAN).
Książka mówi o ostatnich dekadach "długiego XIX w.", o jego ściemnianiu - w znaczeniu przenośnym (związanym z wielkimi katastrofami technologicznymi) i dosłownym (związanym z powrotem ciemności do przestrzeni publicznej: w panoramach, dioramach, kinie i w teatrze). Tekst główny uzupełniają aneksy, przywołujące ważne (a zapomniane kompletnie) utwory literackie ciemnego modernizmu.
Информация
Смотреть также
Opis paradygmatyczny polskich frazeologizmów czasownikowych. Słownik elektroniczny
Projekt badawczy finansowany przez NCN w latach 2014-2017.
Polskie serie przekładowe wierszy Walta Whitmana. Monografia wraz z antologią przekładów
Projekt pozwolił na wypracowanie nowej metody badania przekładów i ich funkcjonowania w literaturze narodowej oraz doprecyzowanie używanego dotychczas w polskiej translatologii pojęcia "seria przekładowa". Zostało ono uzupełnione o dwa nowe terminy: "seria tekstualizacji" oraz "seria recepcyjna", a zasadność takich rozróżnień terminologicznych i ich znaczenie dla nauki o przekładzie zostało uzasadnione w cyklu publikacji polsko i angielskojęzyczych. (...)
Polscy pisarze i badacze literatury przełomu XX i XXI wieku
Polscy pisarze i badacze literatury przełomu XX i XXI wieku to projekt badawczy realizowany w Instytucie Badań Literackich PAN przez zespół Pracowni Dokumentacji Literatury Współczesnej, a finansowany ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki”. Jest internetową wersją tomu pierwszego słownika biobibliograficznego o tym samym tytule, opublikowanego przez Wydawnictwo IBL PAN (...)
Literatura dawnych epok czytana dzisiaj
Celem realizacji tematu są interpretacje tekstów pominiętych oraz nowe odczytania tekstów literackich, które w zmienionej sytuacji kulturowej, geopolitycznej i cywilizacyjnej stają się znakiem naszej rzeczywistości. Sprzyja temu współczesna perspektywa odbioru, wobec której znikają tzw. „konteksty macierzyste”, a odsłaniają się nowe znaczenia.