Article / interview
Artykuły o polszczyźnie w portalu Culture.pl
Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego redakcja Culture.pl przygotowała kilka interesujących artykułów o polszczyźnie. "Pizza czy podpłomyk neapolitański? Snowboard czy śniegodeska? Parasol czy deszczochron, a może parapluj?" - pisze Agnieszka Warnke, autorka tekstu Aby język polski był bardziej polski (https://culture.pl/pl/artykul/aby-jezyk-polski-byl-bardziej-polski).
Autorka szuka w polszczyźnie odpowiedników wyrazów obcych i sprawdza, które słowa nie zyskały aprobaty naszych przodków. Przywołuje przy tym zalecenia poradników językowych oraz "prąd czystki językowej", który pojawił się pod koniec XIX wieku, a przybrał na sile po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Barwnie opisuje marzenia i zmieniające się postulaty językoznawców.
W innym artykule, Słowni – polscy językoznawcy, Agnieszka Warnke kreśli portret mistrzów polszczyzny, którzy "dbają o naszą mowę nie tylko od święta". Są wśród nich Prof. Mirosław Bańko, Prof. Jerzy Bralczyk, Prof. Renata Grzegorczykowa, Prof. Katarzyna Kłosińska, Prof. Andrzej Markowski, Prof. Jan Miodek, Prof. Jadwiga Puzynina, Prof. Anna Wierzbicka i Prof. Walery Pisarek.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego portal Culture.pl przygotował również wyzwanie dla swoich czytelników, którzy mogą sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne, pisząc dyktando Stanisława Lema Padalec. Na podstawie dyktanda Stanisława Lema powstała również krótka animacja wideo, której premiera odbędzie się 21 lutego 2021 o godzinie 10.00 na kanale YouTube Culture.pl.
Więcej artykułów o języku polskim znajdziemy pod adresem internetowym: https://culture.pl/pl/temat/literatura.
Culture.pl to serwis informujący o zjawiskach i tendencjach w kulturze polskiej oraz o wydarzeniach kulturalnych organizowanych w Polsce i za granicą, prowadzony przez Instytut Adama Mickiewicza – narodową instytucję kultury, której organizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Information
See also
(Oj)czysty język na Uniwersytecie Zielonogórskim
Jest wszędzie, na całym świecie, używany przez miliardy istot, a jednak zagrożony. Język. Co dwa tygodnie znika bezpowrotnie jeden dialekt, a razem z nim związane z nim bogactwo kulturowe - alarmują lingwiści. Na szczęście jest wciąż duża liczba ludzi, którym los języka nie jest obojętny. Wśród nich są pracownicy Instytutu Filologii Polskiej UZ, którzy corocznie organizują uroczyste obchody Dnia Języka Ojczystego.
Prof. Ewa Hoffmann-Piotrowska i dr Stanisław Falkowski o Norwidzie jako poecie miasta w "Strefie literatury"
Gośćmi Anny Lisieckiej byli prof. Ewa Hoffmann-Piotrowska i dr Stanisław Falkowski.
„Język żyje w nas”. Rozmowa z Profesorem Andrzejem Markowskim
Dziś świętujemy ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Jaki prezent możemy podarować naszemu językowi w dniu jego święta? Co możemy zrobić dla języka na co dzień? Zapraszamy do lektury wywiadu z Profesorem Andrzejem Markowskim.
Wykłady dla maturzystów (Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)
Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu serdecznie zaprasza wszystkich maturzystów do wysłuchania serii wykładów poświęconych literaturze i kulturze. Wykłady prowadzone są przez pracowników naukowych Instytutu, którzy na co dzień zajmują się prezentowanymi zagadnieniami.