Article / interview
Kampania crowdfundingowa „Support to Ukrainian Editors” na rzecz redaktorów i redaktorek ukraińskich czasopism naukowych
W Ukrainie funkcjonuje ponad 1000 czasopism naukowych i 20 wydawnictw uniwersyteckich. Rosyjska inwazja dla wielu z nich oznacza konieczność ograniczenia lub zawieszenia działalności, a dla ich pracowników utratę środków do życia i aktywności zawodowej. Choć istnieje wiele inicjatyw wspierających ukraińskich naukowców i pracowników sektora akademickiego, oferty wsparcia zazwyczaj nie obejmują personelu czasopism i wydawnictw naukowych.
Dalsze prowadzenie działalności wydawniczej i publikacyjnej jest niezbędne do przetrwania ukraińskiej nauki. Dlatego konsorcjum OPERAS wraz z IBL PAN i partnerami z całej Europy zainicjowało „Supporting Ukrainian Editorial Staff” – kampanię na rzecz wsparcia ukraińskich redakcji czasopism i wydawnictw naukowych.Otwarcie kampanii poprzedziliśmy rozesłaniem kwestionariusza, na podstawie którego zidentyfikowaliśmy najpilniejsze potrzeby. Wydawcom zależy przede wszystkim na wprowadzeniu swoich publikacji w obieg międzynarodowy, aby w ten sposób zwiększyć zasięg i znaczenie ukraińskiej nauki. Dla niektórych kluczowe okazało się wsparcie finansowe, umożliwiające im pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności.Aby wesprzeć pracę tych redaktorów i redaktorek, OPERAS uruchomił kampanię crowdfundingową, która będzie otwarta do 6 czerwca 2022 r. na szwajcarskiej platformie wemakeit.
Naszym celem jest zebranie 16,5 tysiąca euro, które umożliwi nam pokrycie bieżących potrzeb 10 zespołów. Zbiórka nie jest ograniczona, więc każde uzbierane przez nas 1,5 tysiąca więcej trafi do kolejnej redakcji.Pomóż ukraińskim redaktorom i redaktorkomSupporting Ukrainian Editorial Staff (SUES) to inicjatywa europejskich instytucji i organizacji: Instytutu Badań Literackich PAN, Directory of Open Access Journals (DOAJ), Directory of Open Access Books (DOAB), Electronic Information for Libraries (EIFL), Association of European University Presses [AEUP]) oraz francuskiego środowiska wydawniczego.
Information
See also
Saving Ukrainian Cultural Heritage Online (SUCHO)
We are a group of cultural heritage professionals – librarians, archivists, researchers, programmers – working together to identify and archive at-risk sites, digital content, and data in Ukrainian cultural heritage institutions while the country is under attack. We are using a combination of technologies to crawl and archive sites and content, including the Internet Archive’s Wayback Machine, the Browsertrix crawler and the ArchiveWeb.page browser extension and app of the Webrecorder project.
Raport z badania potrzeb ukraińskich naukowców na emigracji
Maciej Maryl i Magdalena Wnuk z IBL PAN brali udział w pracach zespołu, który przeprowadził ankietę wśród ukraińskich naukowców i opublikował właśnie wnioski w raporcie Beyond Resilience: Professional Challenges, Preferences, and Plans of Ukrainian Researchers Abroad. Raport dostarcza informacji na temat wyzwań zawodowych i preferencji dotyczących wsparcia ukraińskich naukowców, którzy opuścili Ukrainę w następstwie rosyjskiej inwazji z 24 lutego 2022 roku. Wyniki badania mają służyć jako wskazówki do planowania programów wsparcia przez instytucje akademickie i finansujące. Przybliżają wiedzę o sytuacji ukraińskich naukowców, dostarczając informacji o ich profilu demograficznym, dyscyplinie i etapie kariery, a także o szczególnych wyzwaniach zawodowych i życiowych, z którymi się zmagają. W obliczu bardzo niepewnej sytuacji ukraińscy uczeni wykazują się dużą zaradnością i siłą tak w życiu osobistym, jak i zawodowym, jednocześnie troszcząc się o przyszłość swoich macierzystych instytucji i powojenną odbudowę ukraińskiego systemu nauki.
OPERAS business models survey on open access books
https://jisc.onlinesurveys.ac.uk/operas-business-models-survey-on-open-access-books
Pomóż OPERAS poznać czasopisma i platformy otwartego dostępu, które są bezpłatne dla czytelników i autorów
Zapraszamy Państwa do wypełnienia ankiety poświęconej czasopismom open access funkcjonującym w tzw. “modelu diamentowym”, tj. niepobierających opłat ani od czytelników ani od autorów. Ponadto, rozpoczynamy działania mające na celu stworzenie listy czasopism diamentowych, które nie są jeszcze uwzględnione w głównych bazach danych, takich jak DOAJ.