Article / interview
Rozpoczęły się konsultacje „Profilu absolwenta” polskiej szkoły
W siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej zaprezentowano propozycję dokumentu określającego wiedzę, umiejętności i kompetencje, które powinny być kształtowane u uczniów przedszkoli i szkół podstawowych. Ministerstwo i Instytut Badań Edukacyjnych zapraszają do konsultacji „Profilu” oraz udziału w dalszych pracach nad zmianami w edukacji.
W opisie dokumentu wskazano, że „Profil absolwenta i absolwentki to opis kompetencji każdego ucznia i uczennicy kończących placówkę edukacyjną - szkołę lub przedszkole, niezbędnych do dalszego rozwoju osobistego i edukacyjnego dziecka. Ich nabycie powinno stanowić cel procesu edukacyjnego osiągany we współpracy szkoły/przedszkola ze środowiskiem domowym przy poszanowaniu indywidualizmu każdego dziecka. To wspólny fundament dalszego uczenia się i funkcjonowania we współczesnym świecie. W założeniu to także umowa społeczna zawierana między uczniami/uczennicami, rodzicami i systemem edukacji dotycząca tego, czego uczniowie/uczennice i ich rodzice mogą oczekiwać od szkoły i do czego się ona zobowiązuje”.
Przedstawiona propozycja określa:
- grupy kompetencji: kompetencje poznawcze (krytyczne i kreatywne myślenie, rozwiązywanie problemów), społeczne (komunikacja, współpraca) oraz osobiste (zarządzanie sobą i uczenie się, dbanie o dobrostan);
- obszary kształcenia: język polski, matematyka, języki obce, przyroda, historia i społeczeństwo, kultura i sztuka, technologia, ruch i zdrowie;
- wartości: prawda, dobro, piękno, szacunek, sprawiedliwość, odpowiedzialność, solidarność.
Wskazano również osiem konkretnych i mierzalnych celów systemu oświaty: skuteczne funkcjonowanie w różnych rolach społecznych, tożsamość i wartości, rozwój aspiracji, wiedza, kompetencje, sprawczość, wyrównywanie szans, wsparcie rodzin w wychowaniu i funkcji opiekuńczej.
Szczególną uwagę poświęcono poczuciu sprawczości, które powiązano z takimi kategoriami, jak tożsamość i poczucie przynależności, poczucie własnej skuteczności, aspiracje, odporność psychiczna.
Opracowany w konsultacji z interesariuszami „Profil absolwenta” będzie punktem wyjścia do prac nad zasadami organizacji procesu nauczania i uczenia się oraz doświadczeń, w dalszej kolejności - opracowania nowych podstaw programowych.
Dokument dostępny jest na stronie: https://ibe.edu.pl/pl/profil-absolwenta-i-absolwentki
Informacje dotyczące udziału w konstultacjach społecznych dostępne są na stronie: https://ibe.edu.pl/pl/konsultacje-spoleczne
Instytut Badań Edukacyjnych zaprasza również do wzięcia udziału w naborze na ekspertów metodycznych, którzy wezmą udział w dalszych pracach. Informacje dostępne są na stronie: https://bip.ibe.edu.pl/index.php/zapytania-ofertowe
Information
See also
Program dla studentów polonistyki i studiów polskich − wywiad z Kamilą Dębińską, Kierownikiem Pionu Języka Polskiego NAWA
Program Polonista realizuje jedno z zadań NAWA, polegające na upowszechnianiu języka polskiego w świecie. Jest adresowany do studentów zagranicznych uczelni, którzy studiują polonistykę (filologię polską) lub są studentami studiów polskich czy polonoznawczych, realizowanych w ramach slawistyk i są zainteresowani rozwijaniem wiedzy z zakresu języka i kultury polskiej. NAWA oferuje stypendium na semestralne lub dwusemestralne studia polonistyczne na wybranej uczelni w Polsce. Program Polonista uwzględniając specyfikę i różnorodność tzw. studiów polskich w zagranicznych ośrodkach akademickich daje beneficjentom możliwość zindywidualizowanego toku studiów, dostosowanego do ich naukowych zainteresowań i potrzeb.
Podcast "Polonistyka zaangażowana"
Polonistyka daje narzędzia, by odnaleźć się w świecie, pomóc go zrozumieć, zapobiec wykluczeniu i osamotnieniu, dlatego Zespół projektu „Polonistyka wobec wyzwań współczesnego świata” postanowił włączyć się w szukanie odpowiedzi na problemy współczesności i skoncentrować się na indywidualności człowieka, na odzyskaniu więzi, kontaktów międzyludzkich i poczuciu tożsamości, na poszanowaniu zasad otwartości i dostępności, a także inkluzywności w otaczającym nas świecie.
Bezpłatne kursy dla obywateli Ukrainy
Uniwersytet Rzeszowski zaprasza obywateli Ukrainy do udziału w projekcie umożliwiającym podniesienie poziomu kompetencji podstawowych, w tym posługiwania się językiem polskim.
Warsztaty maturalne Olimpiady Literatury i Języka Polskiego
„Warsztaty maturalne” Olimpiady Literatury i Języka Polskiego pomyślane zostały jako cykl wykładów jurorów Olimpiady dla uczniów oraz nauczycieli, dla olimpijczyków, ale nie tylko. Wykłady są dostępne na Facebooku oraz na kanale YouTube.