Article / interview
Teoria toponomastyki z Nagrodą Prezesa Rady Ministrów
Gala Nauki Polskiej, która odbyła się 19 lutego 2020 r. w Toruniu (wydarzenie było najważniejszą częścią obchodów Dnia Nauki Polskiej – nowego święta państwowego w Polsce), stała się okazją do wręczenia Nagród Prezesa Rady Ministrów za działalność naukową, wdrożeniową lub artystyczną. Wśród lauretów Nagrody Premiera za wyróżnioną rozprawę doktorską znalazł się dr Wojciech Włoskowicz z Instytutu Języka Polskiego PAN.
W swojej rozprawie pt. Uzus toponimiczny. Zarys problematyki teoretycznej (na podstawie polskiej toponimii Huculszczyzny) badacz zajmuje się językowymi i tekstowymi mechanizmami upowszechniania się w zwyczaju językowym różnych wariantów nazw geograficznych. Zaprojektowaną przez siebie teorię zilustrował opisem rozwoju polskiego uzusu toponimicznego w zakresie nazw geograficznych obiektów z obszaru Huculszczyzny.
Laureat jest przedstawicielem dziedziny „nauki humanistyczne” w Stowarzyszeniu Rzecznicy Nauki. Stowarzyszenie jest zdobywcą nagrody w konkursie Popularyzator Nauki 2019 w kategorii Instytucja.
Nagroda dla dra Wojciecha Woskowicza jest jedyną przyznaną za zasługi w obszarze badań polonistycznych i jedną z dwóch z dziedziny nauk humanistycznych. Mediewista dr hab. Jerzy Kaliszuk zosał nagrodzony za osiągnięcie pt. Codices deperditi. Średniowieczne rękopisy łacińskie Biblioteki Narodowej utracone w czasie II wojny światowej.
Podczas uroczystości wręczono również Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 5 kategoriach: za całokształt dorobku, znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, w zakresie działalności dydaktycznej, działalności wdrożeniowej i działalności organizacyjnej.
Dzień Nauki Polskiej jest wyrazem uznania dla dokonań polskich naukowców. Jako datę corocznych obchodów wyznaczono dzień urodzin Mikołaja Kopernika, w uznaniu jego wybitnych zasług w dziedzinie astronomii.