New release
Czesław Straszewicz Pisma t. 1 - Opowiadania, publicystyka, krytyka
Czesław Straszewicz (1904-1963) – prozaik, radiowiec, jeden z najważniejszych pisarzy polskich XX wieku. W okresie międzywojennym opublikował dwa zbiory opowiadań oraz dwie powieści, współpracował z „Prosto z Mostu” i „Polityką”. Po wybuchu II wojny światowej znalazł się na emigracji, gdzie współpracował z Radiem Wolna Europa oraz „Kulturą”, a w 1953 opublikował słynną powieść Turyści z bocianich gniazd. Zmarł w Montevideo w Urugwaju.
„Pierwszy tom Pism zawiera niedrukowane od ponad 80 lat, często nieznane opowiadania, krytykę literacką oraz publicystykę Czesława Straszewicza. Jest próbą zapełnienia swego rodzaju białej plamy w obrazie autora Turystów z bocianich gniazd, ale także literatury międzywojennej. Jest to również próba weryfikacji tej twórczości, kiedyś budzącej wielkie zainteresowanie i równie wielkie nadzieje, a czasem też spory, a potem zapomnianej.”
(ze wstępu Macieja Urbanowskiego)
„Chociaż Jerzy Giedroyć uważał go za jednego z najwybitniejszych pisarzy emigracyjnych, a Witold Gombrowicz unieśmiertelnił na pierwszych stronach Trans-Atlantyku, to jednak nazwisko Czesława Straszewicza znane jest bardzo wąskiej grupie i ściśle profesjonalnej grupie czytelników. (…) Najważniejszym i całkowicie zaskakującym osiągnięciem tego wyboru jest zdumiewające wrażenie czytelnicze, że twórczość Straszewicza ukazuje się nam jako zjawisko zupełnie nowe i odświeżające.” (Włodzimierza Boleckiego)
„Sięgnąwszy po tę książkę usatysfakcjonowany będzie zarówno czytelnik poszukujący wzruszenia i dowodów artystycznej wrażliwości, jak i wymagający estetycznego wyrafinowania, oryginalności, wyzwań intelektualnych, punktu wyjścia do przeprowadzania na tle historycznym subtelnych dystynkcji pojęciowych, współczesny badacz.” (z recenzji Doroty Heck)
Information
See also
Kazanie koronacyjne z 1717 roku. Komentarz – Edycja – Objaśnienia
Author/Editor: Marek Skwara
Oddajemy do rąk Czytelników tom złożony ze Wstępu i krytycznej edycji jednego z kazań, które towarzyszyły koronacji jasnogórskiego obrazu Najświętszej Marii Panny w roku 1717.
Opozycja antyreżimowa w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w latach 1956-1989
Author/Editor: Justyna Błażejowska
Wydane wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej
Poetyka ekstremalna oraz inne noty o liryce i krytyce współczesnej
Author/Editor: Jerzy Madejski
Nakładem wydawnictwa Pasaże ukazała się nowa książka profesora Jerzego Madejskiego, zbierająca jego szkice o poezji współczesnej.
WACŁAW BOROWY - PO LATACH
Author/Editor: Tomasz Piotr Chachulski, Jerzy Snopek
Publikacja dotycząca jednego z najważniejszych polskich historyków literatury i krytyków literackich.