New release
ETYMOLOGIA I KONOTACJE NAZW DROGICH KAMIENI w twórczości Adama Mickiewicza oraz Juliusza Słowackiego studium leksykalno-stylistyczne
Rok wydania: 2020
Format: B5, oprawa twarda
Przedstawiona do recenzji monografia należy do opracowań z zakresu stylistyki językoznawczej. Autorka łączy podejście semantyczne i funkcjonalne, odsyła czytelnika do ujęć kognitywnych, lingwistyczno-kulturowych i antropologicznych, zawiera – co chyba najważniejsze – interesujące spostrzeżenia dotyczące idiolektu Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. (…) Lekturze monografii z pewnością towarzyszy uczucie satysfakcji, że polska stylistyka wzbogaciła się o kolejne opracowanie dotyczące języka epoki romantyzmu, ale też o tekst reprezentujący synkretyczne, a tym samym holistyczne podejście do przedmiotu badań. Niezaprzeczalne walory poznawcze przedstawionej do recenzji książki, jej wartość dokumentacyjna, erudycyjność wywodu, wszechstronne i ciekawe wnioski, a także obrana metoda opisu to tylko wybrane zalety monografii Małgorzaty Andrejczyk.
(Z Recenzji prof. dr. hab. Artura Rejtera)
O wartości recenzowanej monografii przesądzają przede wszystkim następujące aspekty.
1. Interesujący poznawczo temat badawczy – (…) pole badawcze dotąd nieeksploatowane. (…)
5. Wieloaspektowe analizy zgromadzonego materiału leksykalnego. Wątpliwości nie budzą decyzje klasyfikacyjne Autorki (podział na podpola), która na wyekscerpowane nazewnictwo spogląda z różnych, uzupełniających się perspektyw. (…) Wnikliwa lektura obranych do analizy dzieł, umiejętności interpretacyjne Małgorzaty Andrejczyk zaowocowały rekonstrukcją wykreowanego przez Mickiewicza i Słowackiego obrazu drogich kamieni.
(Z Recenzji dr. hab. Przemysława Wiatrowskiego, prof. UAM)
Information
See also
Homo capax, capax hominis. Z problematyki antropologicznej w późnej twórczości Adama Mickiewicza
Author/Editor: Agnieszka Bednarek-Bohdziewicz
Tytuł Homo capax, capax hominis – odnoszący się do dwóch z trzech głównych idei zaczerpniętych z myśli poety – ma podpowiedzieć, że Mickiewiczowski projekt antropologii, o której mowa w podtytule, opiera się na teologii. By to wyeksponować, poddałam analizie jego twórczość z lat 30. i 40. XIX w. Są to głównie Zdania i uwagi (tworzone w latach 1833–1835, opublikowane w 1836 i 1844), które odczytuję jako świadectwo dróg duchowych Mickiewicza oraz wyłaniającej się z tych poetyckich przemyśleń jego rozwojowej religijności. To one są podstawowym materiałem, któremu się przyglądam i przez który patrzę na całokształt pracy twórczej polskiego romantyka. Uznaję je za zwieńczenie jego poszukiwań, ale i stylistyczny przełom, gdyż sposobem realizacji różnią się znacząco od innych utworów (formą zbliżone są do nich już tylko liryki lozańskie).
Przez pryzmat miłości. O pisarstwie Marii Kuncewiczowej
Author/Editor: Barbara Szymczak-Maciejczyk
"Interesujące, iż Barbara Szymczak-Maciejczyk obrała twórczość nieco zapomnianej już Marii Kuncewiczowej jako przedmiot badań. Autorka kontekstem swych rozważań uczyniła opracowania o charakterze interdyscyplinarnym, co pozwoliło jej ukazać pisarkę m.in. jako prekursorkę współczesnego dyskursu dotyczącego biologicznego aspektu macierzyństwa czy wpływu migracji na zdrowie. Warto też sprawdzić, co dla nowego pokolenia badaczy jest ważne w twórczości autorki Cudzoziemki, a niniejsza monografia stwarza ku temu doskonałą okazję." (prof. nadzw. UJD dr hab. Barbara Szargot)
Leksyka pola semantycznego „duchowość” w słownikach opisowych języka rosyjskiego końca XX wieku
Author/Editor: Anna Rygorowicz-Kuźma
Rok wydania: 2021 Format: A5
Studia o "Królu-Duchu" pod red. nauk. Michała Kuziaka i Jarosława Ławskiego
Author/Editor:
Kraków 2020 ISBN: 978-83-7624-155-595