Te nowe odczytania, m.in. Barthesowski pryzmat rokoszy tekstu, który pozwolił odmiennie niż dotąd przeczytać słynny esej W. Gombrowicza o Sienkiewiczu czy genderowe ujęcie en mass Sienkiewiczowskiego dzieła, jak również sformułowana i przetestowana nowa teoria badawcza, tj. cyrkumstancje lekturowe a sensoryczność czytania, mogą przyczynić się do nowoczesnego, bardziej świadomego odbioru dzieł twórcy Bez dogmatu.
Książka traktuje więc przede wszystkim o czytaniu, o smakowaniu wyrafinowanego słowa, choćby smak ten, z początku słodki, pozostawiał w ustach gorycz. Jeśli czytanie może być sensualną przyjemnością połączoną z rozpoznawaniem i konstatacją defiguracji, dzieła Sienkiewicza nadają się do tego znakomicie.
New release
Henryk Sienkiewicz – pryzmaty czytania. Studia i szkice literackie
Zasygnalizowane tytułem „pryzmaty czytania” oznaczają rozmaite ujęcia metodologiczne, których instrumentaria pozwoliły inaczej niż dotychczas otworzyć dzieła tego utalentowanego pisarza i zobaczyć je w nowym świetle – nie zawsze przecież korzystnym tak, jak nie wszystko, co Sienkiewiczowskie było fotogeniczne.
Information
See also
Niewłasne lektury. Od pisarstwa w języku wyuczonym do wielości kultur czytania
Author/Editor: Ewa Łukaszyk, Krystyna Wierzbicka-Trwoga
Pisanie w języku wyuczonym, a nawet wielojęzyczność w obrębie pojedynczego dzieła to zjawiska niemal tak stare, jak sama literatura. Zepchnięte na margines w rozwoju literatur narodowych, powróciły w czasach nowoczesnych i ponowoczesnych. Toteż zwraca się coraz baczniejszą uwagę na postaci i teksty przekraczające granice ojczystych języków i literatur.
Autorzy naszych lektur na nowo odczytani, red. Tatiana Czerska, Ewa Tierlin-Śledź
Author/Editor: Tatiana Adriana Czerska, Ewa Maria Tierling-Śledź
Tom zgromadził szkice i eseje powstałe z przekonania o potrzebie – także z punktu widzenia praktyki badawczej – rewizji dotychczas obecnych w dyskursie naukowym interpretacji tych utworów literatury, jakie wchodzą do „kanonu” lektur. […] Powstała książka inspirująca, rysująca interesujące perspektywy badawcze, wpisująca się w proces przewartościowywania dotychczasowych rozpoznań, wreszcie stawiająca pytania o możliwość stworzenia nowych punktów odniesienia w interpretacji polskiej literatury współczesnej. Bez wątpienia też mamy tu do czynienia ze wskazaniem szeregu „białych plam” w obszarze rodzimego literaturoznawstwa. Z recenzji prof. zw. dr. hab. Aleksandra Wirpszy:
Przez pryzmat miłości. O pisarstwie Marii Kuncewiczowej
Author/Editor: Barbara Szymczak-Maciejczyk
"Interesujące, iż Barbara Szymczak-Maciejczyk obrała twórczość nieco zapomnianej już Marii Kuncewiczowej jako przedmiot badań. Autorka kontekstem swych rozważań uczyniła opracowania o charakterze interdyscyplinarnym, co pozwoliło jej ukazać pisarkę m.in. jako prekursorkę współczesnego dyskursu dotyczącego biologicznego aspektu macierzyństwa czy wpływu migracji na zdrowie. Warto też sprawdzić, co dla nowego pokolenia badaczy jest ważne w twórczości autorki Cudzoziemki, a niniejsza monografia stwarza ku temu doskonałą okazję." (prof. nadzw. UJD dr hab. Barbara Szargot)
Poetyka ekstremalna oraz inne noty o liryce i krytyce współczesnej
Author/Editor: Jerzy Madejski
Nakładem wydawnictwa Pasaże ukazała się nowa książka profesora Jerzego Madejskiego, zbierająca jego szkice o poezji współczesnej.