New release
Pan Jowialski. Wydanie jubileuszowe
Nowe, jubileuszowe wydanie komedii Aleksandra Fredry w opracowaniu Agnieszki Ziołowicz jest czwartym tomem z serii "Album Romantyczne".
Dołączając do obchodów Roku Aleksandra Fredry, Pewne Wydawnictwo opublikowało nową, jubileuszową edycję tego znamienitego dzieła, w nowym i aktualizującym stan wiedzy o dramacie opracowaniu prof. dr hab. Agnieszki Ziołowicz. Książka jest czwartym tomem serii Album Romantyczne pod redakcją naukową dr Magdaleny Woźniewskiej-Działak.
Jak pisze w recenzji prof. dr hab. Elżbieta Nowicka: „Publikację Pana Jowialskiego, jednej z najważniejszych, a przy tym ciągle zaskakującej czytelników, widzów teatralnych i historyków literatury komedii Fredry uznaję za bardzo celne posunięcie Wydawnictwa, w Roku Aleksandra Fredry. Publikacja znakomicie wpisuje się w założenia serii Album Romantyczne, udostępnia szerszej niż tylko akademicka publiczności utwór Fredry, z pełnym poszanowaniem osiągnięć poprzedników – edytorów i badaczy – i z umiejętnie zredagowanym aparatem krytycznym.
Obszerny Komentarz pióra Agnieszki Ziołowicz składa się z kilku części. Pierwsza poświęcona jest objaśnieniu stosunku romantyków i romantyzmu (jako prądu o określonych założeniach estetycznych) do komedii, autorka przypomina znane opinie przeciwników komediopisarza i mniej dziś znane sądy pozytywne, lub co najmniej wyważone. Efekt tego przeglądu jest bardzo interesujący, wychodzi poza utarty sąd o „niedopasowaniu” Fredry do romantyzmu i wskazuje na znaczenie Fredry i jego krytyków dla zbudowania pluralizmu estetycznego i światopoglądowego epoki.
Analiza tytułowej postaci, w której autorka korzysta z ustaleń poprzedników […] została pogłębiona i poszerzona o rozważania nad humorem i figurą humorysty w kulturze, nad różnymi formami kultury śmiechu, w których znajduje się miejsce dla melancholii i głębokiej refleksji.
Bardzo ciekawie prezentują się rozważania na temat Pana Jowialskiego jako komedii o artystach […]. Podobny walor mają fragmenty komentarza traktujące o meta-komediowym potencjale utworu. Lektura Pana Jowialskiego prowadzona w tym kierunku uwydatnia kreacjonizm i ironię utworu, należące do kanonu założeń i technik estetyki romantycznej.”
Książka przynosi (w stosunku do wydania S. Pigonia) tekst poddany lekkiej modernizacji wynikającej ze zmian w zasadach pisowni, nowe objaśnienia, jest bogato ilustrowana, zamyka ją komentarz autorstwa prof. Ziołowicz oraz bibliografia. Zachęcamy do zajrzenia do galerii zdjęć, co pozwoli na pełniejsze poznanie jej zawartości i charakteru.
Publikacja przygotowana jest z myślą o studentach filologii polskiej, polonistach, historykach literatury, teatrologach i wszystkich, którzy są zainteresowani poznaniem twórczości Fredry.
Tom recenzowała prof. dr hab. Elżbieta Nowicka.
Korekta: Weronika Rychta
Opracowanie typograficzne: Adam Cedro
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
(Opracowanie pochodzi ze strony Wydawcy)
Information
See also
Romantyzm i polityka, red. Danuta Dąbrowska, Marta Zofia Bukała, Dominika Gruntkowska
Author/Editor:
Zestawione ze sobą pojęcia romantyzm i polityka przywołują kilka przynajmniej ciągów problemowych wartych badawczej refleksji.
Awangardysta w teatrze. Wileńskie teatralia Józefa Maślińskiego
Author/Editor: Mirosława Regina Kozłowska
Zamieszczone teatralia pochodzą z okresu wileńskiego działalności Józefa Maślińskiego.
Język polski – między tradycją a współczesnością: księga jubileuszowa z okazji stulecia Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego
Author/Editor: Ewa Katarzyna Horyń, Ewa Barbara Młynarczyk, Piotr Żmigrodzki
Tom zawiera kilkadziesiąt tekstów autorstwa językoznawców z różnych stron Polski, o tematyce bardzo zróżnicowanej, skupiającej się wokół problemów badawczych polszczyzny współczesnej i dawnej. Powstały one z myślą o uświetnieniu jubileuszu stulecia Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego.
PORADNIK: JAK MÓWIĆ I PISAĆ O GRUPACH NARAŻONYCH NA DYSKRYMINACJĘ Etyka języka i odpowiedzialna komunikacja
Author/Editor:
Poradnik dla osób, które chcą pisać i mówić o grupach narażonych na dyskryminację w sposób trafny, inkluzywny i niepowielający stereotypów.