New release
Promocja języka polskiego
Publikacja jest niezwykle ciekawym podsumowaniem czterech dotychczasowych edycji progamu Promocja Języka Polskiego, które przedstawiają jego założenia, dane statystyczne oraz wyniki ewaluacji przeprowadzonej wśród koordynatorów projektów. Czytelnik znajdzie tu wiele cennych informacji na temat zrealizowanych projektów, takich jak: Literatura polska bez granic. Forum języka i kultury polskiej w Saksonii - promującym wybrane dzieła literatury, języka i kultury polskiej; Geopolonistyka - przybliżającym historię badań nad językiem polskim i literaturą polską, a także opowiadającym o instytucjach prowadzących dydaktykę i badania polonistyczne, oraz o związanych z nimi badaczach, nauczycielach i studentach; czy Dziedzictwo Jagiellonów bedący płaszczyzną dialogu między Polską a Finlandią o charakterze zarówno naukowym jak i popularyzatorskim, prowadzonym w formie wykładów, lekcji, pokazów, warsztatów multimedialnych i wideoklipów.
(z opisu Wydawcy)
"Jesteśmy w NAWA wprost zachwyceni tym, w jak niestandardowy, świeży i odkrywczy sposób można promować język polski, a także naszą historię i kulturę. A ta wiedza dociera nie tylko do sąsiednich krajów – Słowacji, Czech, Ukrainy, na Litwę, ale także do najdalszych zakątków świata – Brazylii, Peru, Uzbekistanu, Chin czy USA. Co istotne, projekty są skierowane do bardzo różnych grup docelowych, wśród których znajdziemy zarówno studentów polonistyk, jak i samych polonistów oraz badaczy z całego globu, a także szerokie grupy osób o polskich korzeniach czy po prostu ludzi ciekawych naszego języka, kultury i historii".
(Mariusz Czech, Dyrektor Biura Programów Języka Polskiego NAWA)
koncepcja publikacji: Mariusz Czech, Wiesława Krasuska
redaktor prowadząca: Agnieszka Pietrzak-Kirkiewicz
koordynacja prac nad publikacją: Wiesława Krasuska
List of contents
08 Przedmowa
10 O programie Promocja języka polskiego
19 Przykłady dobrych praktyk
20 Język polski w Saksonii
Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk
24 Łączymy kultury
Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk
30 Dziedzictwo Jagiellonów w Finlandii
Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk
36 Jak uczyć Chińczyków polskiego?
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
40 Polska frazeologia dla Słowaków i nie tylko
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
46 Legendy europejskie po polsku
Uniwersytet w Białymstoku
50 Z Turcji do Gdańska – wirtualny spacer po mieście
Uniwersytet Gdański
56 Listy Herberta i Dedeciusa – mistrzów języka polskiego
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
60 Polonistyka otwarta na świat
Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
64 Nauka języka przez historię
Uniwersytet Śląski w Katowicach
68 Poloniści świata
Uniwersytet Śląski w Katowicach
72 Wykłady dla polonistów
Uniwersytet Warszawski
Information
See also
Język polski – między tradycją a współczesnością: księga jubileuszowa z okazji stulecia Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego
Author/Editor: Ewa Katarzyna Horyń, Ewa Barbara Młynarczyk, Piotr Żmigrodzki
Tom zawiera kilkadziesiąt tekstów autorstwa językoznawców z różnych stron Polski, o tematyce bardzo zróżnicowanej, skupiającej się wokół problemów badawczych polszczyzny współczesnej i dawnej. Powstały one z myślą o uświetnieniu jubileuszu stulecia Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego.
Biblia w dramacie
Author/Editor: Edward Jakiel
Na początku kwietnia ukazała się w Wydawnictwie Uniwersytetu Gdańskiego czwarta już księga pokonferencyjna na temat obecności Biblii w polskiej literaturze.
Wzór nieznany: Stanisław Vincenz a muzyka
Author/Editor: Jakub Żmidziński
Wzór nieznany. Stanisław Vincenz a muzyka jest próbą rekonstrukcji "filozofii muzyki" jednego z najbardziej oryginalnych prozaików polskich XX wieku. Urodzony w 1888 roku u podnóża Karpat Wschodnich, znany jako piewca Huculszczyzny, kojarzony z tematyką żydowską i górską, autor dziesiątków esejów poświęconych kulturze antycznej Grecji, Dantemu i literaturze europejskiej, przez całe życie był oddanym miłośnikiem muzyki. Był nie tylko wrażliwym melomanem, ale i oryginalnym myślicielem, który tematyce muzycznej poświęcił w swoim pisarstwie sporo miejsca. Aby zrekonstruować świat jego muzycznych odczuć i refleksji, autor książki korzystał ze wszystkich opublikowanych tekstów Vincenza, a także z bogatej literatury przedmiotu, niemal wszędzie znajdując interesujące wzmianki i tropy, które – o czym przekonuje w udokumentowanym wywodzie – ostatecznie złożyły się na spójną całość.
PORADNIK: JAK MÓWIĆ I PISAĆ O GRUPACH NARAŻONYCH NA DYSKRYMINACJĘ Etyka języka i odpowiedzialna komunikacja
Author/Editor:
Poradnik dla osób, które chcą pisać i mówić o grupach narażonych na dyskryminację w sposób trafny, inkluzywny i niepowielający stereotypów.