New release
Warszawa i Ryga w piosence na lekcjach języka polskiego jako obcego
Warszawa i Ryga w piosence na lekcjach języka polskiego jako obcego to materiały edukacyjne z ćwiczeniami rozwijającymi sprawność rozumienia ze słuchu oraz umiejętność pracy z tekstem poetyckim, adresowane do uczących się języka polskiego jako obcego, drugiego i odziedziczonego, którzy opanowali polski alfabet oraz reprezentują poziomy biegłości językowej od A1 do C1 w skali Europejskiego systemu opisu kształcenia językowego (ESOKJ).
Piosenki na lekcjach języka polskiego jako obcego nie tylko urozmaicają zajęcia i wzmacniają motywację uczniów, ale także ułatwiają zapamiętywanie nowych słów i struktur gramatycznych, jak też stanowią doskonały punkt wyjścia do rozmowy lub zadań pisemnych.
[...]
Zadaniem podręcznika Warszawa i Ryga w piosence jest wsparcie nauczycieli w takim właśnie owocnym wykorzystaniu piosenek w edukacji językowej. Utwory wybrane przez autorki tej publikacji opowiadają o dwóch tytułowych stolicach, co daje lektorowi języka polskiego jako obcego okazję do zaciekawienia uczących się polską tradycją, kuchnią, muzyką i literaturą, wskazania podobieństw i różnic między obu miastami. Piosenki stanowią też zaproszenie do opowiedzenia o własnym mieście lub kraju, a przy okazji do przywołania swoich doświadczeń związanych z podróżowaniem, studiowaniem lub pracą. W efekcie proponowany przez podręcznik sposób nauki pozwala na szybsze przełamywanie bariery związanej z mówieniem oraz ćwiczy wszystkie sprawności językowe. Lektorzy języka polskiego jako obcego otrzymują pomysł i gotowy materiał do przeprowadzenia zajęć. Mogą go wykorzystać na lekcji powtórzeniowej lub jako atrakcyjne uzupełnienie programu prowadzonego kursu.
Lektorzy języka polskiego znajdą w podręczniku dziesięć lekcji na poziomach A1, A2, B1, B2 i C1, w których punktem wyjścia każdorazowo jest piosenka opowiadająca o jednej ze stolic: Warszawie lub Rydze. Książka jest pierwszą tego typu publikacją przygotowaną dla studentów łotewskich. Może być ona również włączona jako materiał uzupełniający do programu kursów regularnych w szkołach językowych oraz do programu lektoratów języka polskiego jako obcego na uczelniach.
Polska piosenkarka Karolina Leszko wraz z pianistą Dawidem Janem Makoszem napisali muzykę oraz zaaranżowali teksty Olgi Daukszty i Teodora Bujnickiego dotyczące Rygi oraz wiersze Juliana Tuwima o Warszawie. Posłużyły one jako kanwa do przygotowania czterech scenariuszy lekcji. Kolejne sześć piosenek różnych wykonawców to znane przeboje o Warszawie z różnych lat, skierowane do odbiorców na różnym poziomie biegłości językowej. Wszystkie piosenki zostały zaprezentowane podczas koncertu na Uniwersytecie Łotewskim w Rydze przed studentami i wykładowcami Wydziału Humanistycznego oraz Centrum Bohemistyki i Polonistyki tej uczelni.
(Ze wstępu Marleny Olechowskiej i Agaty Roćko)
Publikacja powstała dzięki finansowaniu projektu przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach programu „Promocja języka polskiego”.
Autorki dziękują za współpracę władzom Uniwersytetu Łotewskiego, kierownictwu jego Wydziału Humanistycznego oraz Centrum Bohemistyki i Polonistyki, a szczególnie Pani Doktor Krystynie Barkowskiej, która prowadzi na tej uczelni lektoraty języka polskiego.
Information
See also
„Ryby, żaby, raki” czy „Rupaki”? Złota dziesiątka poezji polskiej na lekcjach języka polskiego jako obcego/drugiego
Author/Editor: Samanta Busiło, Katarzyna Duda, Marta Koperska, Marlena Olechowska, Agata Roćko
Zapraszamy do korzystania z darmowych materiałów do nauczania języka polskiego jako obcego/drugiego.
200 sposobów jak skutecznie przygotować uczniów do egzaminu GCSE. Przewodnik metodyczny do podręcznika "Język, tożsamość, kultura wśród młodzieży polonijnej w Wielkiej Brytanii"
Author/Editor: Katarzyna Duda, Dorota Hrycak-Krzyżanowska, Marlena Olechowska, Agata Roćko
Przedstawiamy Państwu przewodnik metodyczny dla nauczycieli do podręcznika Język, tożsamość, kultura. Wśród młodzieży polonijnej w Wielkie Brytanii, zatytułowany 200 sposobów, jak skutecznie przygotować uczniów do egzaminu GCSE.
Język, tożsamość, kultura wśród młodzieży polonijnej w Wielkiej Brytanii. Podręcznik przygotowujący do egzaminu GCSE z języka polskiego
Author/Editor: Katarzyna Duda, Dorota Hrycak-Krzyżanowska, Marlena Olechowska, Agata Roćko
Zapraszamy do korzystania z podręcznika przygotowującego do egzaminu GCSE z języka polskiego.
Język polski – między tradycją a współczesnością: księga jubileuszowa z okazji stulecia Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego
Author/Editor: Ewa Katarzyna Horyń, Ewa Barbara Młynarczyk, Piotr Żmigrodzki
Tom zawiera kilkadziesiąt tekstów autorstwa językoznawców z różnych stron Polski, o tematyce bardzo zróżnicowanej, skupiającej się wokół problemów badawczych polszczyzny współczesnej i dawnej. Powstały one z myślą o uświetnieniu jubileuszu stulecia Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego.