Event
Dziennikarstwo obywatelskie: teoria – praktyka – edukacja
Katedra Polonistyki Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego zaprasza do udziału w konferencji naukowej pt. „Dziennikarstwo obywatelskie: teoria – praktyka – edukacja”, która odbędzie się w dniach 16–17 stycznia 2024 r. Konferencja organizowana jest w ramach projektu „Dziennikarstwo obywatelskie dla rozwoju regionalnego. Opracowanie interdyscyplinarnej oferty edukacyjnej i wdrożenie innowacyjnych metod kształcenia”, który korzysta z dofinansowania otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy EOG (https://cijo.ubb.edu.pl).

Tematyka konferencji:
- ewolucja dziennikarstwa obywatelskiego w XXI wieku
- dziennikarstwo obywatelskie a media społecznościowe i tradycyjne
- nowe technologie i narzędzia w służbie dziennikarstwa obywatelskiego
- dziennikarstwo obywatelskie a partycypacja obywatelska i zmiany społeczne
- edukacja medialna i promowanie dziennikarstwa obywatelskiego
- dylematy etyczne w praktyce dziennikarstwa obywatelskiego
- inne zagadnienia mieszczące się w tematyce określonej w tytule konferencji.
Naszym celem jest stworzenie platformy umożliwiającej przedstawicielom różnych środowisk – naukowcom, dziennikarzom, aktywistom oraz innym zainteresowanym uczestnikom – otwartej dyskusji nad kluczową rolą dziennikarstwa obywatelskiego w dzisiejszym dynamicznym świecie medialnym. Konferencji towarzyszyć będzie wystawa i prezentacja materiałów dziennikarskich młodzieży z Bielska-Białej.
Zgłoszenia (wraz z krótkim streszczeniem wystąpienia) można nadsyłać do 1 grudnia 2023 poprzez formularz zgłoszeniowy: https://forms.office.com/e/c07fWb5Fx5. Informację o przyjęciu na konferencję roześlemy do 15 grudnia 2023. Czas wystąpienia: 15 minut. W przypadku pytań prosimy o kontakt z nami pod adresem pol@ubb.edu.pl (w tytule prosimy umieścić: „Dziennikarstwo obywatelskie”).
Udział w konferencji bezpłatny, dodatkowe informacje organizacyjne zostaną przesłane wraz z potwierdzeniem udziału. Złożone artykuły, które pozytywnie przejdą proces recenzyjny, ukażą się w periodyku naukowym „Media i Społeczeństwo” (70 pkt.).
Z poważaniem,
Komitet naukowy Uniwersytet Bielsko-Bialski: Agnieszka Będkowska-Kopczyk, Marek Bernacki, Anna Foltyniak-Pękala, Michał Kopczyk, Małgorzata Jopek-Bizoń, Angelika Matuszek, Katarzyna Piątek, Robert Pysz, Lidia Romaniszyn-Ziomek, Joanna Wróblewska-Jachna, Jolanta Kowalska UiT
Norges arktiske universitet (partner projektu): Anna Endresen, Andrei Rogatchevski, Svetlana Sokolova
Projekt korzysta z dofinansowania o wartości 109.800,00 EUR otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy EOG. Celem projektu „Dziennikarstwo obywatelskie dla rozwoju regionalnego - opracowanie interdyscyplinarnej oferty edukacyjnej i wdrożenie innowacyjnych metod kształcenia” jest zaprojektowanie i wdrożenie modułu „Dziennikarstwo obywatelskie” na studiach licencjackich i magisterskich filologii polskiej.
Information
See also
Debata adeptów dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Zielonogórskim
Studenci III roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Zielonogórskiego wzięli udział w "Debacie Uniwersyteckiej". Tematem dyskusji była m.in. nauka zdalna w dobie pandemii.
Strajk kobiet. I co dalej? O języku fanatyzmu, prawach kobiet i obywatelskim oporze
Instytut Nauk o Literaturze Polskiej i Katedra Literatury Porównawczej Uniwersytetu Śląskiego zapraszają 25 października 2016 r. o godz. 15:00 na starter Otwartych Spotkań Dyskusyjnych zatytułowany Strajk kobiet. I co dalej? O języku fanatyzmu, prawach kobiet i obywatelskim oporze W spotkaniu wezmą udział: dr hab., prof UŚ Tomasz Pietrzykowski (Prorektor UŚ) dr Anna Zawadzka (PAN Warszawa) Marta Piotrowska (śląska aktywistka) Spotkanie poprowadzi dr hab. Anna Kałuża Sala Rady Wydziału Filologicznego (V piętro) plac Sejmu Śląskiego 1 Katowice
Konkurs dla cudzoziemców w ramach projektu "Język oknem na świat"
W ramach projektu "Język oknem na świat" w czerwcu 2017 r. został ogłoszony konkurs z wiedzy o Polsce dla cudzoziemców przebywających w województwie lubuskim. Nagrodą w konkursie był bezpłatny wstęp na kurs języka polskiego dla obcokrajowców na poziomie zaawansowanym. Kurs został zorganizowany przez Instytut Filologii Polskiej na Uniwersytecie Zielonogórskim.
Powinowactwa retoryki
Zakład Retoryki, Pragmalingwistyki i Dziennikarstwa Instytutu Filologii Polskiej, Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM oraz Zespół Kultury Żywego Słowa Rady Języka Polskiego zapraszają do udziału w konferencji naukowej „Powinowactwa retoryki”, która odbędzie w dniach 6-8 czerwca 2016 roku. Jest to czwarte spotkanie poświęcone zagadnieniom retorycznym organizowane w Poznaniu. Tym razem przyjrzymy się związkom retoryki z filozofią, szeroko pojętą komunikacją medialną, komunikacją polityczną, ale też sztuką wizualną, teatralną i muzyczną. Ilustracją retoryki muzycznej będzie koncert „Vioratoria” w wykonaniu studentów i pedagogów Zakładu Instrumentów Historycznych Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego, na który również serdecznie zapraszamy (7 czerwca, godz. 19.30 Aula im. S. Stuligrosza, ul. św. Marcin 87).