Event
Filozofia przypisów / Ogólnopolska konferencja naukowa
Zakład Tekstologii i Edytorstwa Dzieł Literackich UMK zaprasza do wzięcia udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej "Filozofia przypisów", która odbędzie się 18-19 maja 2017 roku na Wydziale Filologicznym UMK w Toruniu.
Proponowane zagadnienia:
1) Przypisy objaśniające w edytorstwie naukowym (konstrukcja przypisów a typ wydania, dylematy edytorów, czyli co i jak objaśniać, edytorskie śledztwa przeprowadzane w trakcie opracowywania edycji, granice przypisów: czy istnieje przepis na przypis idealny?).
2) Zakres przypisów w tekstach naukowych i literackich (przypisy w wydaniach naukowych, popularnonaukowych i popularnych, konstrukcja objaśnień w tekstach dyskursywnych i literackich).
3) Psychologia odbioru przypisów (sposoby lektury przypisów, funkcje przypisów, modelowy i rzeczywisty odbiorca przypisów, funkcja przypisów w erze cyfrowej).
4) Historia przypisów (od rękopisów i starodruków po współczesność).
5) Projektowanie przypisów a zasady współczesnej typografii (sporządzanie przypisów: teoria a praktyka, typologia przypisów, ich umiejscowienie, redakcyjne i graficzne ukształtowanie przypisów w różnych rodzajach publikacji).
Opłata konferencyjna wynosi 300 zł (obejmuje koszt jednego noclegu, wyżywienia oraz przygotowania materiałów konferencyjnych).
Formularze zgłoszeniowe prosimy kierować do 23 kwietnia 2017 roku na adres sekretarza konferencji: bart.kucz@gmail.com.
Information
See also
Tekstologia i typografia w przestrzeni cyfrowej
Celem konferencji jest zainicjowanie dyskusji o roli i kształcie tekstologii oraz typografii w kontekście humanistyki cyfrowej. Konferencja umożliwi wymianę poglądów na temat edytorstwa naukowego i typografii w przestrzeni cyfrowej. Zapraszamy do udziału w tej dyskusji zarówno historyków literatury, edytorów i tekstologów, jak i typografów, projektantów pism, znawców książek tradycyjnych i elektronicznych, bibliofilów oraz wszystkie osoby zaintersowane wskazaną tematyką.
Z przypisami i bez. Klucze do twórczości Leszka Szarugi
Wydział Filologiczny oraz Szczeciński Oddział Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza mają zaszczyt zaprosić na Sympozjum z Okazji 70. Urodzin Prof. Aleksandra Wirpszy / Leszka Szarugi, wieloletniego pracownika naszego Instytutu.
Materialno-sensualny świat tekstu / Ogólnopolska Konferencja Naukowa
Szanowni Państwo! Zapraszamy do wzięcia udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Materialno-sensualny świat tekstu", która odbędzie się w siedzibie Instytutu Badań Literackich PAN w dniach 31 maja -1 czerwca 2017 r.
Filozoficzne aspekty literatury
Wzajemne inspiracje literatury i filozofii sięgają wspólnych korzeni obydwu tych dziedzin. Najznakomitsze dzieła literackie podejmują dyskurs w zakresie ogólnych problemów filozoficznych, aktualizują intelektualne koncepty teoretyczne, zachęcając czytelników do refleksji, co nierzadko rodzi nowe idee filozoficzne. Teksty literackie i filozoficzne inaczej podchodzą do przedstawienia problemów egzystencjalnych, metafizycznych, aksjologicznych, etycznych itp. Należy zatem zdać sobie sprawę z odmiennych sposobów istnienia filozofii i literatury, poznać przyczyny występujących różnic oraz zbadać przykłady wzajemnych inspiracji.