Event
Humanistyka jako translacja i komunikacja
Dyskusje na temat miejsca humanistyki we współczesnym świecie toczą się nie od dzisiaj i temat ten był przedmiotem wielu konferencji i seminariów. Naszym celem i zadaniem jest wpisać się niejako w ten dyskurs, proponując zarazem określone spojrzenie na rolę humanistyki – czy możemy traktować ją jako sztukę tłumaczenia? Jak chcemy rozumieć tę translację?
Chcielibyśmy, by uczestnicy konferencji zastanowili się nad następującymi zagadnieniami:
- sztuka „przekładania” nauki na język upowszechniania, zrozumiały dla szerokiej publiczności, tworzący łańcuch odbiorców;
- pośrednictwo humanistyki – języka, kultury, sztuki – w upowszechnianiu innych nauk;
- humaniści jako tłumacze projektów naukowych dla biznesu/sponsorów;
- humanistyka a zdobywanie środków na badania naukowe: sztuka argumentacji, klarowności wywodu, zwięzłości;
- humanistyka jako tłumacz rodzących się zjawisk (m.in. hejterstwo, presumpcja w kulturze 2.0, grywalizacja i grywalność, social media, memetyka cyfrowa);
- wszechobecność narracji – opowiadanie świata;
- współczesne wyzwania translatoryki;
- intersemiotyczność i intermedialność w humanistyce;
- humanistyka jako „narzędzie” służące popularyzacji nauki (np. interdyscyplinarne festiwale nauki, infografiki, gry edukacyjne);
- humanistyka jako warsztat komunikacji – umiejętności i kompetencji opartych na krytycznym myśleniu;
- humanistyka jako przestrzeń otwartości (otwarte zasoby edukacyjne, e-learning);
- open access a nauki humanistyczne.
Powyższe propozycje nie zamykają listy tematów, jakie mogą podejmować prelegenci konferencji. Do wspólnej dyskusji zapraszamy kulturoznawców, literaturoznawców, językoznawców, socjologów, medioznawców, pedagogów, filozofów, a także reprezentantów innych dyscyplin oraz praktyków – zwłaszcza zawodowych tłumaczy.
Gośćmi specjalnymi konferencji będą: dr hab. Magdalena Heydel (Uniwersytet Jagielloński) oraz prof. zw. dr hab. Piotr Stalmaszczyk (Uniwersytet Łódzki).
Propozycje tematów wraz z krótkimi abstraktami (do 1000 znaków) prosimy przesyłać do 15 października 2016 roku na adres: problems.zrl@uni.lodz.pl.
Opłata konferencyjna wynosi 200 zł (materiały konferencyjne, koszty redakcyjne publikacji, obiad dla uczestników). Planowany jest druk wybranych tekstów pokonferencyjnych (ocena recenzencka zgodna ze standardami) w międzynarodowym czasopiśmie naukowym „Zagadnieniach Rodzajów Literackich”/”The Problems of Literary Genres” (14 punktów na liście czasopism punktowanych MNiSW).
Komitet Organizacyjny (Katedra Teorii Literatury UŁ):
prof. zw. dr hab. Jarosław Płuciennik
dr Michał Wróblewski
mgr Anna Zatora
E-mail: problems.zrl@uni.lodz.pl
Information
See also
Białostockie "Kontrasty": historia – przekaz – recepcja
Zespół Badań Regionalnych Uniwersytetu w Białymstoku, Zakład Literatury Oświecenia i Romantyzmu Uniwersytetu w Białymstoku oraz Katedra Poetyki i Teorii Literatury Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie zapraszają do udziału w konferencji "Białostockie ‘Kontrasty’: historia – przekaz – recepcja", która odbędzie się w dniach 25–26 maja 2017r. na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku.
III Konferencja DARIAH-PL: „Inspiracje–Innowacje–Człowiek”
Celem konferencji jest prezentacja prac naukowych i badawczo-rozwojowych oraz wdrożeń związanych z humanistyką cyfrową rozumianą jako globalny czynnik innowacyjności w szeroko rozumianych naukach humanistycznych, społecznych i o sztuce, który zmienia oblicze tych nauk zgodnie z duchem rozwoju społeczeństwa cyfrowego.
Wykład otwarty dr. Pawła Schreibera (UKW): Czy gry komputerowe są grami? / z cyklu "Poza interfejsem: informatyka i humanistyka"
Chociaż o tzw. grach komputerowych myślimy jako o zjawisku należącym do szerszej kategorii gier w ogóle, to znajdujemy wśród nich coraz więcej przykładów, które bardzo trudno dopasować do klasycznej definicji gry. Może więc mamy do czynienia ze zjawiskiem wykraczającym już poza tradycyjną kategorię gier? Jeśli tak, to może trzeba jednak znaleźć dla nich jakąś nową nazwę? Rozważania te wykroczyły już poza czysto akademickie spory – (...)
Wizualizacja informacji w humanistyce/Międzynarodowa Konferencja Toruńska
Wizualizacja informacji – ta unowocześniona technologia, a zarazem metodologia wkracza w każdą sferę ludzkiej aktywności: od badawczo-rozwojowej po biznesową, społeczną i artystyczną. Jest to praktyczna wiedza o tym, jak graficznie „opanować” ogromne zbiory danych, opisujących dany aspekt rzeczywistości.