Event
Komunikacja - język - kultura. Nowe ścieżki w glottodydaktyce polonistycznej
Zakład Lingwistyki Stosowanej i Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego organizuje w dniach 17-18 kwietnia 2020 r. konferencję naukową zatytułowaną: „Komunikacja - język - kultura. Nowe ścieżki w glottodydaktyce polonistycznej”.
Glottodydaktyka polonistyczna ma znaczny dorobek w zakresie subdyscyplin, takich jak: akwizycja języka polskiego jako obcego/ drugiego/ odziedziczonego, metodyka nauczania, kultura w nauczaniu. Dynamiczne procesy przemian cywilizacyjnych i kulturowych stymulują środowisko badaczy do zgłębiania kolejnych zagadnień, takich jak: zastosowanie nowoczesnych technologii w nauczaniu, porównania międzykulturowe, logopedyczne i socjolingwistyczne aspekty glottodydaktyki.
Zachęcamy Państwa do podzielenia się ze środowiskiem naukowym swoimi przemyśleniami na temat nowych perspektyw rozwoju glottodydaktyki, które otwierają się zarówno w sferze teorii, jak i praktyki. Oczekujemy tematów związanych z nauczaniem/ przyswajaniem języka polskiego jako drugiego, odziedziczonego, obcego dzieci i dorosłych w kraju i za granicą z uwzględnieniem nowych czynników językowych, kulturowych, historyczno-politycznych, środowiskowych, indywidualnych. Jesteśmy zainteresowani propozycjami ciekawych technik dydaktycznych, oryginalnymi uogólnieniami, opisami ciekawych studiów przypadków i aktualnym instytucjonalnym kontekstem nauczania, a także nowymi teoriami lub praktykami, które pojawiły się w glottodydaktyce światowej.
Wszystkich Państwa, których zainteresował temat konferencji, zapraszamy do wygłoszenia referatu (czas wystąpienia – 20 minut) bądź wzięcia udziału w dyskusji.
Informujemy, że planujemy opublikować teksty o objętości od 0,5 do 0,1 arkusza wyd. w języku polskim i angielskim, które uzyskają dwie pozytywne recenzje, w czasopiśmie „Acta Universitatis Lodziensis. Kształcenie Polonistyczne Cudzoziemców”, które znajduje się na nowej liście czasopism punktowanych MNISW (20 p.) Ze względu na cykl wydawniczy i zobowiązania grantowe nieprzekraczalny termin nadsyłania tekstów do druku to 31.05.2020r.)
Prosimy o zgłaszanie uczestnictwa i przesyłanie formularzy do 15 lutego 2020 r. na adres: jezykoznawstwoglotto@gmail.com
Konferencja odbędzie się w Łodzi, w budynku Wydziału Filologicznego UŁ przy ul. Pomorskiej 171/173. Wysokość opłaty konferencyjnej (pokrywającej koszty publikacji, uroczystej kolacji, przerw na kawę, koszty manipulacyjne oraz materiały konferencyjne) wynosi 350 zł i nie obejmuje wyżywienia (z wyjątkiem kolacji 17 kwietnia), dojazdów ani noclegów. Wszelkie pytania prosimy kierować na podany powyżej adres poczty elektronicznej.
Information
See also
Współczesna glottodydaktyka polonistyczna – cele i priorytety w dobie przemian
Zakład Lingwistyki Stosowanej i Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego zaprasza na konferencję naukową w zatytułowaną Współczesna glottodydaktyka polonistyczna – cele i priorytety w dobie przemian, która odbędzie się w dniach 21-22 kwietnia 2023 r.
Nowości w glottodydaktyce polonistycznej – perspektywa międzynarodowa: teoria i praktyka
Szkoła Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie zaprasza do udziału w międzynarodowej konferencji glottodydaktycznej "Nowości w glottodydaktyce polonistycznej – perspektywa międzynarodowa: teoria i praktyka", która odbędzie się w dniach 30 listopada – 1 grudnia 2018 r.
Nowe perspektywy w nauczaniu języka polskiego jako obcego IV / międzynarodowa konferencja
Celem konferencji jest refleksja nad perspektywami rozwoju dydaktyki języka polskiego jako obcego. W kręgu zainteresowań znajdują się zarówno rozważania dotyczące tradycyjnych i nowych metod nauczania, jak i prezentacje najnowszych materiałów dydaktycznych. Organizatorzy chcieliby również poruszyć ważne problemy związane z wyzwaniami, jakie stawia przed glottodydaktyką współczesna sytuacja geopolityczna. Proponowane ramy tematyczne:
Nowe perspektywy w nauczaniu języka polskiego jako obcego V
Organizatorami konferencji są Studium Kultury i Języka Polskiego dla Obcokrajowców, Instytut Języka Polskiego oraz Studium Podyplomowe Nauczania Języka Polskiego jako Obcego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.