Event
Konferencja naukowa HINC OMNIA. Niedoceniane bogactwo. Wykorzystanie danych bibliograficznych i katalogowych zbiorów specjalnych w badaniach naukowych
Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie planuje zorganizowanie czwartej konferencji z cyklu „HINC OMNIA. Zbiory historyczne, artystyczne i specjalne w bibliotekach oraz innych instytucjach kultury”, tym razem poświęconej potencjałowi badawczemu danych bibliograficznych i katalogowych, przede wszystkim dotyczących zbiorów specjalnych.
Powstanie ogromnych katalogów elektronicznych bibliotek oraz przeszukiwalnych pełnotekstowo bibliografii umożliwiło stosowanie wobec nich wspieranych komputerowo technik badawczych. Tradycyjnie katalogi i bibliografie służyły identyfikacji dokumentu drukowanego lub rękopiśmiennego oraz umożliwiały dotarcie do niego zarówno bibliotekarzom, jak i czytelnikom. Zastosowanie technologii data science w odniesieniu do metadanych bibliotecznych w połączeniu z badaniami w ramach humanistyki cyfrowej sprawia, że naukowcy są w stanie eksplorować zupełnie nowe obszary badawcze w wielu dyscyplinach, m.in.: literaturoznawstwie, językoznawstwie, historii czy historii sztuki. Ważnymi uczestnikami tego procesu są bibliotekarze, ponieważ jakość i homogeniczność wytwarzanych przez nich metadanych ma znaczący wpływ na rezultaty prowadzonych badań.
Dlatego też do wygłoszenia referatów zapraszamy zarówno bibliotekarzy – twórców i kuratorów metadanych, jak i naukowców, którzy wykorzystują lub planują wykorzystywanie metadanych bibliotecznych w pracach badawczych.
Proponowane obszary tematyczne:
- Humanistyka cyfrowa jako przestrzeń wykorzystania danych bibliograficznych i katalogowych
- Metody ilościowe w badaniach nad zasobami bibliograficznymi i katalogowymi
- Biblioteki cyfrowe jako źródło danych dla badań naukowych
- Analiza i eksploracja danych bibliograficznych i katalogowych
- Dane bibliograficzne i katalogowe jako dane masowe (big data)
- Badania bibliometryczne
- Bibliographic science data
- Zastosowanie technologii informacyjnych w badaniach nad katalogami i bibliografiami
- Linked Open Data
- Wizualizacja danych bibliograficznych i katalogowych
- Metadane a system DOI
- Możliwości wykorzystania danych proweniencyjnych w badaniach naukowych
- Hasła języków informacyjno-wyszukiwawczych jako źródło materiału badawczego
- Pola uwag jako źródło materiału badawczego
- Polskie i zagraniczne projekty badawcze wykorzystujące dane bibliograficzne i katalogowe
Na zgłoszenia czekamy do 31 LIPCA 2023 roku pod adresem: konferencje.buw@uw.edu.pl.
Zgłoszenie powinno zawierać: imię, nazwisko i afiliację osoby zgłaszającej, tytuł wystąpienia oraz abstrakt na 250-500 słów. Informacja o przyjęciu będzie rozsyłana do 8 WRZEŚNIA.
Prelegenci są zwolnieni z opłaty konferencyjnej.
Konferencja odbędzie się w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie przy ul. Dobrej 56/66 w terminie 20–21 listopada 2023 roku.
Planowana jest recenzowana publikacja pokonferencyjna.
Information
See also
Karolina Przysiecka: Dane bibliograficzne w badaniach literackich / z cyklu webinariów Pracowni Bibliografii Bieżącej Instytutu Badań Literackich PAN
Dynamiczny rozwój rynku książki powoduje, że nikt nie jest w stanie przeczytać i przestudiować wszystkich książek. Z kolei analiza i interpretacja kanonu literackiego nie pozwala na scharakteryzowanie i zrozumienie systemu literackiego. Aby uzyskać jego pełny obraz, należy przeanalizować zarówno ważne dzieła badane przez literaturoznawców, jak i te, które nie są czytane, komentowane lub zostały zapomniane. To zadanie przekracza możliwości jednego naukowca lub nawet grupy naukowców. Z pomocą przychodzą nowe technologie dające możliwość prowadzenia analiz dużych zbiorów zróżnicowanych danych.
Osoby w "Polskiej Bibliografii Literackiej". Od czterech kartotek, przez rekoncyliacje, po Linked Open Data / Otwarte seminarium CHC
Centrum Humanistyki Cyfrowej serdecznie zaprasza na otwarte seminarium CHC, które odbędzie się w poniedziałek 17 grudnia o godzinie 13:00, w sali 144 (Pałac Staszica, Nowy Świat 72). Spotkanie poświęcone będzie dyskusji na temat „Osoby w Polskiej Bibliografii Literackiej. Od czterech kartotek, przez rekoncyliacje, po Linked Open Data”, opracowany przez Cezarego Rosińskiego i Jakuba Eichlera. Wyniki badań zaprezentuje Cezary Rosiński.
Cykl webinariów Centrum Humanistyki Cyfrowej IBL PAN poświęconych danym badawczym w badaniach literackich
Serdecznie zapraszamy do udziału w listopadowym cyklu webinariów Centrum Humanistyki Cyfrowej IBL PAN poświęconym danym badawczym w badaniach literackich. Spotkania prowadzone będą metodą warsztatową, z nagrywaną częścią wykładową oraz z dyskusjami i pracą w mniejszych grupach. Na cykl składają się trzy webinaria w poniedziałki (9, 16, 23 listopada) w godz. 13.00-14.30. Osoby, które wezmą udział we wszystkich 3 spotkaniach, otrzymają zaświadczenie o uczestnictwie.
Dane w humanistyce / DARIAH Annual Event 2019
W dniach 15-17 maja 2019 r. w Warszawie odbędzie się DARIAH Annual Event. Tematem tegorocznego spotkania będą "Dane w humanistyce".