Event
Osoby w "Polskiej Bibliografii Literackiej". Od czterech kartotek, przez rekoncyliacje, po Linked Open Data / Otwarte seminarium CHC
Centrum Humanistyki Cyfrowej serdecznie zaprasza na otwarte seminarium CHC, które odbędzie się w poniedziałek 17 grudnia o godzinie 13:00, w sali 144 (Pałac Staszica, Nowy Świat 72). Spotkanie poświęcone będzie dyskusji na temat „Osoby w Polskiej Bibliografii Literackiej. Od czterech kartotek, przez rekoncyliacje, po Linked Open Data”, opracowany przez Cezarego Rosińskiego i Jakuba Eichlera. Wyniki badań zaprezentuje Cezary Rosiński.
Celem prezentacji jest próba wpisania danych osobowych zgromadzonych przez "Polską Bibliografię Literacką" w szczerszy kontekst Linked Open Data. Zestawione zostaną ze sobą standardy LOD oraz zasady FAIR data z przykładem PBL, której największymi problemami są:
1. brak zmapowania własnego formatu danych do innych modeli czy formatów bibliograficznych,
2. brak dostosowania do wymogów sieci semantycznej (braki identyfikatorów Linked Open Data),
3. brak istotnych danych przewidzianych w modelu danych i obecnych w zewnętrznych źródłach, jak narodowość twórców, płeć etc.,
4. brak protokołów i strategii pozyskiwania danych z zewnątrz, co mogłoby zmniejszyć opóźnienie w opracowywaniu danych,
5. brak dokumentacji metadanych "PBL" na rzecz świata nauki.
Szczegółowo omówiona zostanie również próba włączenia danych "PBL" w międzynarodowy obieg danych badawczych poprzez stworzenie w języku programowania R kodu umożliwiającego pobieranie informacji pochodzących z Wirtualnej Międzynarodowej Kartoteki Haseł Wzorcowych (VIAF), porównywanie zasobów VIAF i PBL oraz uzupełnianie schematu danych "Polskiej Bibliografii Literackiej" elementami pozyskanymi z zewnętrznego źródła.
Cezary Rosiński – dokumentalista w Instytucie Badań Literackich PAN w Pracowni Bibliografii Bieżącej, doktorant na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Literaturoznawca, krytyk literacki i humanista cyfrowy. Stypendysta Instytutu Literatury Czeskiej Czeskiej Akademii Nauk. Współpracownik „Forum Poetyki/Forum of Poetics”, „Nowych Książek” i „Odry”. Autor książki Ocalić starość. Literackie obrazy starości w polskiej literaturze najnowszej.
Jakub Eichler – polonista, absolwent studiów licencjackich MISH UAM i magisterskich na tej samej uczelni (do uzyskania obu tytułów doprowadziło wytrwałe czytanie poezji). Zawodowo najpierw związany z tłumaczeniami audiowizualnymi z języka angielskiego i marketingiem, obecnie z branżą handlu internetowego oraz zarządzaniem danymi. Współpracownik Archiwum Włodzimierza Odojewskiego oraz Pracowni Bibliografii Bieżącej IBL PAN. Doktorant IBL PAN w ramach projektu „Humanistyka Cyfrowa".
Information
See also
Otwarte seminarium Centrum Humanistyki Cyfrowej IBL PAN: wystąpienie Kierownika CHC dr. Macieja Maryla
Centrum Humanistyki Cyfrowej serdecznie zaprasza na otwarte seminarium CHC, które odbędzie się w poniedziałek 3 grudnia o godzinie 13:00, w sali 144 (Pałac Staszica, Nowy Świat 72).
Konferencja naukowa HINC OMNIA. Niedoceniane bogactwo. Wykorzystanie danych bibliograficznych i katalogowych zbiorów specjalnych w badaniach naukowych
Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie planuje zorganizowanie czwartej konferencji z cyklu „HINC OMNIA. Zbiory historyczne, artystyczne i specjalne w bibliotekach oraz innych instytucjach kultury”, tym razem poświęconej potencjałowi badawczemu danych bibliograficznych i katalogowych, przede wszystkim dotyczących zbiorów specjalnych.
AI na pomoc bibliografiom dziedzinowym (i vice versa)
Bibliografie dziedzinowe poddawane są ciągłym przemianom, które mają na celu dostosowanie ich do zmieniający się potrzeb środowiska naukowego. Bibliografie dziedzinowe ciągle odgrywają istotną rolę w procesach badawczych, choć nie stanowią już jedynego źródła informacji. Drukowane tomy bibliografii dziedzinowych zostały zastąpione bibliograficznymi bazami danych, które zmuszone są konkurować z wielodziedzinowymi, prywatnymi bazami danych.
Karolina Przysiecka: Dane bibliograficzne w badaniach literackich / z cyklu webinariów Pracowni Bibliografii Bieżącej Instytutu Badań Literackich PAN
Dynamiczny rozwój rynku książki powoduje, że nikt nie jest w stanie przeczytać i przestudiować wszystkich książek. Z kolei analiza i interpretacja kanonu literackiego nie pozwala na scharakteryzowanie i zrozumienie systemu literackiego. Aby uzyskać jego pełny obraz, należy przeanalizować zarówno ważne dzieła badane przez literaturoznawców, jak i te, które nie są czytane, komentowane lub zostały zapomniane. To zadanie przekracza możliwości jednego naukowca lub nawet grupy naukowców. Z pomocą przychodzą nowe technologie dające możliwość prowadzenia analiz dużych zbiorów zróżnicowanych danych.