Event
Konferencja projektu "Dariah.lab – cyfrowa infrastruktura badawcza dla humanistyki i nauk o sztuce"
Dariah.lab jest infrastrukturą badawczą dla humanistyki i nauk o sztuce. Służy pozyskiwaniu, przechowywaniu i integracji danych badawczych, różnorodnych pod względem formy, treści i pochodzenia, oraz przetwarzaniu, wizualizacji i udostępnianiu zasobów cyfrowych.
Konferencja wieńcząca projekt, w ramach którego powstała Dariah.lab, odbędzie się w Centrum Badawczym Polskiego Internetu Optycznego – siedzibie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego w Poznaniu, w dniach 18-19 października 2023 r. Zapraszamy!
Osoby, które nie mogą uczestniczyć w konferencji, zapraszamy do śledzenia transmisji wydarzenia na żywo na kanale YouTube PCSS oraz na profilach facebookowych PCSS i Dariah.lab.
Konferencja będzie okazją do podsumowania trwającej trzy lata realizacji projektu oraz zaprezentowania jego rezultatów. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z rozwiązaniami i zasobami opracowanymi w różnych obszarach humanistyki i nauk o sztuce, jak również z infrastrukturą Dariah.lab integrującą te rozwiązania.
Program wydarzenia znajduje się na stronie lab.dariah.pl (link)
Dariah.lab jest infrastrukturą badawczą dla humanistyki i nauk o sztuce. Służy pozyskiwaniu, przechowywaniu i integracji danych badawczych, różnorodnych pod względem formy, treści i pochodzenia, oraz przetwarzaniu, wizualizacji i udostępnianiu zasobów cyfrowych.
Umożliwia prowadzenie szeroko zakrojonych badań, w szczególności w trzech kluczowych obszarach zidentyfikowanych na podstawie analizy doświadczeń grup roboczych konsorcjum DARIAH-PL:
- geoarcheologii obejmującej szeroko rozumiane analizy i dokumentacje nieinwazyjne ziemi, krajobrazu, i zabytków,
- danych o kulturze obejmujące szeroko pojęte interdyscyplinarne badania nad kulturą i zjawiskami w niej zachodzącymi,
- muzykologii obejmującej badania nad muzyką jako zjawiskiem akustycznym, kulturowym, historycznym i społecznym i jej percepcją.
Sieć rozproszonych laboratoriów tworzących Dariah.lab wyposażona jest w nowoczesne narzędzia i zasoby umożliwiające realizację interdyscyplinarnych badań, wymagających wykorzystania różnorodnych materiałów obejmujących:
- zasoby sprzętowe przeznaczone do pozyskiwania i przetwarzania danych cyfrowych (cyfrowych reprezentacji obiektów fizycznych), w tym stacje mobilne przeznaczone do wykorzystania w terenie,
- usługi i moduły programowe do przetwarzania i analizy danych takich jak generowanie maszynowo interpretowalnej reprezentacji materiału źródłowego (np.pozyskiwania zawartości starodruku na podstawie uzyskanego wcześniej skanu obiektu),
- korpusy / zbiory danych z narzędziami umożliwiającymi ich wykorzystanie.