Event
KONKURS LITERACKI "O Trzcinę Kortowa" - edycja ósma
W konkursie mogą uczestniczyć uczennice i uczniowie klas gimnazjalnych, szkół licealnych i techników z województwa warmińsko–mazurskiego. Wybór tematu i formy utworu poetyckiego należy do uczestnika/uczestniczki.

UNIWERSYTET WARMIŃSKO-MAZURSKI W OLSZTYNIE
WYDZIAŁ HUMANISTYCZNY
Instytut Polonistyki i Logopedii
Zakład Literatury Współczesnej i Teorii Literatury
10-725 Olsztyn, ul. Kurta Obitza 1
fax. 527-63-13; tel. 524-63-61 filpol.human@uwm.edu.pl
Regulamin ósmej edycji
konkursu literackiego "O Trzcinę Kortowa”
W konkursie mogą uczestniczyć uczennice i uczniowie klas gimnazjalnych, szkół licealnych i techników z województwa warmińsko–mazurskiego. Wybór tematu i formy utworu poetyckiego należy do uczestnika/uczestniczki. Nieprzekraczalny termin nadsyłania utworów pocztą tradycyjną upływa 31 stycznia 2019 r. Liczy się data stempla pocztowego.
Prosimy o nadsyłanie zestawu trzech wierszy w czterech egzemplarzach. Wydruki utworów muszą być opatrzone godłem. W załączonej kopercie podajemy: imię i nazwisko autorki/autora, adres domowy, e-mail, numer telefonu, klasa; imię i nazwisko polonisty lub opiekuna literackiego, jego e-mail, adres placówki oświatowej. Godła zostaną rozszyfrowane po ustaleniu werdyktu. Prace konkursowe proszę przesyłać na adres:
Instytut Polonistyki i Logopedii
Wydział Humanistyczny
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
ul. Kurta Obitza 1,
10-725 Olsztyn,
z dopiskiem na kopercie „O Trzcinę Kortowa”.
Oficjalne ogłoszenie wyników Konkursu i wręczenie nagród laureatom i wyróżnionym nastąpi 21 lutego 2019 r. na Wydziale Humanistycznym UWM w Olsztynie. Wyniki przekażemy e-mailem, zostaną podane również na stronie internetowej Instytutu Polonistyki i Logopedii: http://www.uwm.edu.pl/polonistyka/ w zakładce „Konkurs Literacki o Trzcinę Kortowa”.
Po ogłoszeniu werdyktu nagrodzone i wyróżnione utwory będą zawieszone na stronie internetowej Instytutu Polonistyki i Logopedii. Zwycięskie wiersze opublikują „Wiadomości Uniwersyteckie”.
Skład jury: prof. dr hab. Zbigniew Chojnowski, dr hab. Beata Tarnowska, prof. UWM oraz mgr Monika Stępień (doktorantka i przedstawicielka Koła Naukowego Twórczości Literackiej „Ars Scripta”).
W imieniu organizatorów
prof. dr hab. Zbigniew Chojnowski
Information
See also
VII wiatr od morza. Sensacja, prowokacja, skandal - o przekraczaniu kulturowych norm
Ogólnopolska konferencja naukowa: literatura - język - dydaktyka - kultur
Wielkie Pomorze - społeczności i narody
Rozpoznane. Nazwane. Przedstawione. Świat w polskiej dramaturgii najnowszej
Organizatorzy: Katedra Badań nad Teatrem i Filmem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Ośrodek Badań nad Polskim Dramatem Współczesnym Instytutu Badań Literackich PAN.
Światy poza światem. Fantastyka wysokoartystyczna w literaturze i kulturze
Organizatorzy niniejszej konferencji chcieliby zachęcić do pochylenia się nad następującymi problemami: • Polskimi i zachodnimi typologiami gatunków fantastycznych (czyli zarówno fantasy, science fiction, jak i fantastyka grozy, w tym horror, i podobnie dalej); • Kanoniczności fantastyki i przewartościowania opozycji low i high fantasy; • Proliferacji gatunków i subgatunków fantastycznych; • Dominacji kategorii estetycznych w genologii fantastycznej (urban fantasy, dark fan-tasy, steampunk, post-apo, cyberpunk, dieselpunk etc.); • Relacji tekstów reprezentujących nurty Nowej Fali SF i New Weird do korpusu klasycznej fantastyki; • Korzeni gatunkowych fantastyki (francuska marveilleux, anglosaski realizm fantastyczny czy niemiecki romantyzm); • Inkluzywności fantastyki grozy w kanonie fantastycznym; • Wzmożonej aktywności światotwórczej fantastów (tworzenie encyklopedii, kompendiów, podręczników, atlasów, grafik koncepcyjnych itp.); • Przekładalności konwencji fantastycznych na media pozaliterackie: filmy, gry wideo, komiksy, gry fabularne (w tym LARPy) i transmedia.