Event
Literatura popularna 3: Kryminał / Konferencja naukowa
Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego, Instytut Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego oraz Zakład Literatury Współczesnej zapraszają na konferencję naukową "Literatura popularna 3: Kryminał".
Odbędzie się ona w dniach 12–14 października 2016 roku w Wydziale Filologicznym w Katowicach (Pl. Sejmu Śląskiego 1).
Literatura kryminalna zaliczana do zjawiska literatury popularnej, jest w tak szerokiej skali, jakiej objawia się w tej chwili, czymś nowym.
Po pierwsze, spotyka się z niemałym zainteresowaniem czytelników, czego odzwierciedleniem jest wzrastająca liczba twórców i tytułów pojawiających się na rynku. Kryminały piszą dzisiaj poeci (Jarosław Klejnocki, Marcin Świetlicki), prozaicy (Tomasz Białkowski, Krzysztof Beśka), jak również kobiety-pisarki (Olga Tokarczuk, Joanna Bator, Magdalena Parys). Można spotkać się ze stowarzyszeniami miłośników tego gatunku literackiego, wciąż powstającymi portalami internetowymi, festiwalami oraz nagrodami literackimi dla ich twórców. Kryminały są obecnie wydawane przez większość istniejących wydawnictw.
Po drugie, literatura kryminalna coraz częściej staje się tematem rozważań literaturoznawców. Można wymienić w tym miejscu na przykład wnikliwą książkę Mariusza Czubaja "Etnolog w Mieście Grzechu", studium Anny Martuszewskiej "Ta trzecia. Problemy literatury popularnej", pracę Bernadety Darskiej "Śledztwo i płeć" na temat anglojęzycznych powieści kryminalnych, których autorkami są kobiety czy książkę Mariusza Kraska "Prosta sztuka zabijania. Figury czytania kryminału". Nie zapominamy przy tym także o wcześniejszych analizach tego typu literatury, do której można zaliczyć szkic Stanisława Barańczaka "W kręgu powieści: nadludzie w niebieskich mundurach" czy też krytyczną pracę Stanisława Baczyńskiego "Powieść kryminalna". Kryminał jest także pisany przez samych badaczy literatury (Marek Krajewski, Mariusz Czubaj, Zbigniew Białas).
Podczas naszej konferencji pragniemy przyjrzeć się nie tylko literaturze kryminalnej i jej fenomenowi, ale także spojrzeć na powieść kryminalną XX i XXI wieku z perspektywy ewoluującego gatunku. Interesuje nas kryminał jako powieść detektywistyczna, sensacyjna, wreszcie popularna. Chcemy zastanowić się nad początkami tej literatury, przyjrzeć się nurtom i kierunkom, z którymi mamy do czynienia w jej obrębie, zastanowić się nad jej klasyfikacją gatunkową, odpowiedzieć na pytanie co stanowi główny problem przy okazji przyporządkowania do tej dziedziny literatury. Aby rozszerzyć dostępne nam obszary badawcze, chcemy sięgnąć do przykładów z literatury polskiej i zagranicznej.
Information
See also
Zygmunt Miłoszewski - wykład otwarty
Zapraszamy na wykład otwarty Zygmunta Miłoszewskiego, autora powieści kryminalnych, m.in. trylogii o Teodorze Szackim.
Kryminał. Okna na świat
Tematem konferencji jest refleksja o współczesnej powieści kryminalnej jako specyficznej formie zwierciadła, w którym przegląda się społeczeństwo. Interesować nas będą referaty pokazujące rożnego rodzaju przestrzenie, okna, szczeliny przestępczej (wielkomiejskiej) dżungli w literaturze. Wszak o współczesnej powieści detektywistycznej można powiedzieć, iż pokazuje ona nie tylko samą zbrodnię, ale odsłania również kondycję społeczeństwa.
Kryminalna Noc Czytania Literatury z Umbertem Eco
Program Kryminalnej Nocy Literatury z Umbertem Eco:
Poznański Festiwal Kryminału "Granda"
Uczestnicy trzeciej edycji Poznańskiego Festiwalu Kryminału GRANDA będą mogli uczestniczyć w spotkaniach, wykładach, warsztatach, pokazach technik kryminalnych, a także w spektaklach. Wśród gości m.in. Marek Krajewski, Aleksandra Marinina, Gaja Grzegorzewska, Remigiusz Mróz, Katarzyna Puzyńska, Justyna Kopińska, Jakub Żulczyk i Wojciech Chmielarz.