Event
NIE(hetero)NORMATYWNOŚĆ: narracje – praktyki – przedstawienia
Przewodnim wątkiem dyskusji na proponowanej konferencji jest szeroko rozumiane zjawisko nieheteronormatywności. Proponujemy przyjrzeć się mu w różnorodnych formach kulturowych: sposobach jego zapisu i opisu (narracje); formach, w jakich przejawia się w działaniu (praktyki); jego figuracjach i wizualizacjach (przedstawienia). Zwracamy szczególną uwagę na aspekty aksjologiczne, ale także poznawcze, estetyczne, obyczajowe, polityczne, ujęte z punktu widzenia różnych dyscyplin naukowych, nie tylko szeroko rozumianych nauk humanistycznych, ale także medycyny i seksuologii, nauk politycznych, prawa i innych.
Information
See also
Seminaria (post)humanistyczne: narracje o zwierzętach
Seminaria (post)humanistyczne: narracje o zwierzętach
Powinowactwa retoryki
Zakład Retoryki, Pragmalingwistyki i Dziennikarstwa Instytutu Filologii Polskiej, Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM oraz Zespół Kultury Żywego Słowa Rady Języka Polskiego zapraszają do udziału w konferencji naukowej „Powinowactwa retoryki”, która odbędzie w dniach 6-8 czerwca 2016 roku. Jest to czwarte spotkanie poświęcone zagadnieniom retorycznym organizowane w Poznaniu. Tym razem przyjrzymy się związkom retoryki z filozofią, szeroko pojętą komunikacją medialną, komunikacją polityczną, ale też sztuką wizualną, teatralną i muzyczną. Ilustracją retoryki muzycznej będzie koncert „Vioratoria” w wykonaniu studentów i pedagogów Zakładu Instrumentów Historycznych Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego, na który również serdecznie zapraszamy (7 czerwca, godz. 19.30 Aula im. S. Stuligrosza, ul. św. Marcin 87).
Komunizm – projekty i praktyki / Międzynarodowa konferencja naukowa
Konferencja ma na celu porównanie rozmaitych ujęć „komunizmu” w perspektywie pragmatycznej i metahistorycznej. Przedmiotem analizy będą dzieje użycia tego pojęcia w kulturze okresu 1944–1989 rozumianej jako zbiór dyskursów i praktyk - krzyżujących się ze sobą, uzupełniających się, bądź wchodzących ze sobą w konflikt. Interesują nas interpretacje i sposoby użycia kategorii „komunizmu” w literaturze, kulturze i społeczeństwie.
Inny w podróży / Ogólnopolska Konferencja Naukowa
Organizatorami wydarzenia są Wydział Filologiczny Uniwersytetu Rzeszowskiego, Instytut Filologii Angielskiej, Pracownia Komparatystyki IFA, Instytut Filologii Polskiej oraz Instytut Filologii Germańskiej.