Event
Nienawiść
Wiele razy pada współcześnie pytanie „skąd w ludziach tyle nienawiści”, równie wiele dyskutuje się o hejcie, o trollingu, o agresji werbalnej i pozawerbalnej, o tym, że świat stał się bardziej obcy, eksponujący negatywne emocje. Powiada się też – i to od dawna – że nawet miłość przemienić się może w nienawiść. Organizatorzy konferencji proponują namysł nad rozmaitymi obliczami i formami nienawiści oraz jej wyrażania, odpowiedzenie na pytanie czym jest, skąd wynika, czy istotnie się nasila, a jeśli tak, to dlaczego.
Jednak tytuł konferencji pozostaje otwarty – składając się z jednego słowa – bo interpretację problemu chcielibyśmy pozostawić Państwa interpretacji. Oczywiście proponujemy przykładowe rozważania, nad kwestiami takimi jak:
- kulturowe przedstawienia nienawiści (literatura, film, serial, komiks, animacje, gry wideo, muzyka, sztuki plastyczne etc.);
- obyczajowość;
- zjawiska hejtu, trollingu, bullyingu etc.
- polityka;
- ekonomia;
- psychologia;
- socjologia;
- religia;
- doświadczenia jednostkowe i zbiorowościowe;
- przeszłość i współczesność;
- cywilizacja;
- relacje międzyludzkie;
- internet, komunikatory, nowe media;
- przemoc, agresja – werbalna i pozawerbalna;
- ofiary i sprawcy;
- antagonizmy kulturowe, społeczne, ekonomiczne;
- ksenofobia;
- filozofia.
Niezależnie przyjmowane będą również inne propozycje.
Ostateczny termin nadsyłania abstraktów na adres niena.ekonferencja@gmail.com mija 10 października 2022 roku. Na podany adres prosimy przesłać dokument w formacie edytowalnym (.doc, .docx, .rtf), zatytułowany wg schematu „Imię Nazwisko, Tytuł referatu” i zawierający:
- abstrakt (max. 600 słów);
- notę biograficzną (max. 80 słów), zawierającą aktualną afiliację, tytuł naukowy oraz profil badawczy
- numer telefonu oraz korespondencyjny email.
Na pokrycie kosztów związanych z organizacją konferencji przewiduje się opłatę konferencyjną w wysokości 170 PLN. Organizatorzy przewidują publikację w formie recenzowanej monografii w serii „Perspektywy Ponowoczesności” lub numerów monograficznych czasopisma (w zależności od liczby artykułów zgłoszonych do recenzji po konferencji).
Szczegółowe informacje na temat konferencji aktualizowane będą na stronie internetowej: https://nienaekonferencja.wordpress.com/.
Komitet Organizacyjny:
dr hab. Ksenia Olkusz (Ośrodek Badawczy Facta Ficta),
dr Renata Iwicka (Uniwersytet Jagielloński),
dr Barbara Stelingowska (Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach),
mgr Joanna Brońka (Ośrodek Badawczy Facta Ficta)
mgr Konrad Zielonka (Uniwersytet Śląski)
Information
See also
Dyskursy negatywności – hejt, trolling, wulgaryzmy w przestrzeni publicznej i prywatnej
Współcześnie wiele wspomina się dyskutuje o tym, w jaki sposób działania werbalne wpływają na dyskursy publiczne, a też i prywatne. W powszechnym uzusie pojawiają się określenia „hejt”, „trolling”, sporo też wzmiankuje się o agresji słownej, której widocznym sygnałem jest (nad)używanie – także oficjalnie, jak i w życiu osobistym – wulgaryzmów. Te ostatnie, choć stanowić mogą swoista ekspresję emocjonalną czy materię (współ)tworzącą pewne obszary bądź elementy tekstów kulturowych, są często pojmowane jako przejaw przemocy werbalnej.
Antagonizmy / ogólnopolska konferencja naukowa
Słowo „antagonizować” zawiera w sobie z jednej strony bardzo jednoznaczny przekaz, z drugiej wszelako odnosić się może do mnóstwa płaszczyzn i dziedzin życia, kultury, teraźniejszości i przeszłości etc. Choć współcześnie mówi się wiele o antagonizmach, to warto przyjrzeć się bliżej mnóstwu aspektów, które są tego przejawami.
Kultura i historia agresji, przemocy i nienawiści. Konteksty współczesne oraz historyczne
Si vis pacem, para bellum – głosi łacińskie przysłowie. Historia jasno wskazuje, iż posiada ono doskonałe odzwierciedlenie w rzeczywistości. Przykłady konfliktów zbrojnych, zachowań o znamionach nienawiści, motywowanych zazdrością, dyskryminacją czy jeszcze innymi czynnikami, a wreszcie także i pospolitych przejawów przemocy w życiu codziennym można mnożyć. Warto jednak nadmienić, iż istnieją również konflikty, które nieodwracalnie wpłynęły na przestrzeń kultury. Należy do nich wojna trojańska opisana w Illiadzie Homera, walki z Saracenami, których dotyczyła Pieśń o Rolandzie, krucjaty krzyżowe ukazane w takich tekstach, jak Bramy raju Jerzego Andrzejewskiego czy Królestwo niebieskie w reżyserii Ridleya Scotta, a także obie wojny światowe, stale obecne w popkulturze – w komiksach, grach komputerowych, powieściach, allohistoriach itd.
Niewyjaśnione - niewytłumaczalne. Tajemnice, sekrety, tajniki, spiski
Słowa „tajemnica” i „tajemniczy”, a już na pewno „spiskowy” wydają się pobudzać wyobraźnię i nie bez powodu używa się ich, a niekiedy nawet i nadużywa, aby opisać sensacyjną zagadkowość otaczających nas wydarzeń, zjawisk, motywacji do popełnionych czynów, niekiedy też w kontekście niewyjaśnionych wydarzeń, przeszłości etc. Jak pokazuje historia, sekrety i tajemnice towarzyszą nam od dawna – w dyskursie publicznym i życiu prywatnym, intymnym. Bywają jednak towarem, informacyjną zachętą, produktem na sprzedaż. Sekret jest znakomitym materiałem do plotek, a sama plotka potrafi zaciemnić coś oczywistego i nadać mu pozory tajemnicy. Tajemnice są też nader chętnie odkrywane, a implikacje tego bywają rozmaite.