Event
O Julianie Fałacie w ATH
W czwartek 8 grudnia pani mgr Teresa Dudek Bujarek z Muzeum Historycznego Bielska-Białej wygłosiła prelekcję poświęconą życiu i twórczości Juliana Fałata, jednego z najbardziej znanych i cenionych na świecie polskich malarzy przełomu XIX i XX wieku. Pani Teresa, autorka przygotowywanej do druku książki "Julian Fałat – życiorys pędzlem zapisany" (publikacja ta powinna ukazać się w połowie 2017 roku), w sposób niezwykle intrygujący przedstawiła mało znane fakty z życia malarza, który ostatnie lata swego życia spędził w Bystrej.
W roku 1885 Julian Fałat wybrał się w podróż morską dookoła świata, podczas której zawitał do Japonii. Był on pierwszym polskim malarzem, który tworzył pejzaże w Kraju Kwitnącej Wiśni. Jako jedyny artysta na świecie utrwalił zwyczaj puszczania baniek podczas ceremonii pogrzebowej na japońskim cmentarzu. To w Japonii – mówiła prelegentka – Fałat wypracował tak charakterystyczną dla siebie technikę malowania kolorystycznego i uważny sposób postrzegania rzeczywistości. W Pamiętniku artysta zapisał znamienne zdania: „Moje uwielbienie Japonii i Japończyków jest bezgraniczne. To naród artystów”. Przez jedenaście lat Julian Fałat był nadwornym malarzem cesarza Niemiec Wilhelma II, którego poznał podczas pamiętnego polowania w Nieświeżu, majątku Radziwiłłów, zorganizowanego w roku 1886. Od tej pory jednym z głównych tematów jego malarstwa były sceny myśliwskie. W latach 1900-1910 Fałat przebywał w Krakowie, gdzie doprowadził do utworzenia pierwszej w Małopolsce Akademii Sztuk Pięknych. Zreformował ją i został pierwszym rektorem ASP. W roku 1910 malarz przeniósł się do Bystrej Śląskiej, w której wcześniej leczył podupadające zdrowie. Zamieszkał w wilii zakupionej od córki bielskiego fabrykanta Idy Nehrlich. W ostatnim okresie życia Julian Fałat, mimo problemów zdrowotnych i rodzinnych, poświęcił się działaniom patriotycznym. Jako artysta wspierał od 1916 r. Legiony Józefa Piłsudskiego, w 1919 roku wziął czynny udział w walkach z Czechami o Śląsk Cieszyński, a w 1920 r. wyjechał do Torunia, by tworzyć w tym mieście polskie życie artystyczno-kulturalne. Julian Fałat zmarł w 1929 r. i został pochowany na cmentarzu w Bystrej Śląskiej. Dopiero w 1973 roku w wilii, w której mieszkał wraz z dziećmi, udało się zorganizować muzeum jego imienia. Placówka ta istnieje po dziś dzień, eksponując około sto oryginalnych prac malarskich słynnego akwarelisty.
Marek Bernacki
Information
See also
KOR i literatura
Szanowni Państwo, mamy zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w konferencji naukowej KOR I LITERATURA (18–19 X, Col. Maius UAM), zorganizowanej przez Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej, Instytut Filologii Polskiej oraz Instytut Filozofii UAM w uzgodnieniu z Poznańskim Komitetem Obchodów 40. Rocznicy Powstania Komitetu Obrony Robotników. W powstanie i działalność KOR zaangażowanych było wielu pisarzy i ludzi kultury, m.in. Stanisław Barańczak, wówczas pracownik Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Ideały wolnościowe na różne sposoby dochodziły do głosu w dziełach licznych twórców drugiej połowy lat 70. Właśnie tym głosom sprzed dziesięcioleci – nadal aktualnym – poświęcona będzie nasza konferencja. Zapraszamy na otwarcie sesji, do dyskusji nad referatami, na film o Ryszardzie Krynickim – z udziałem bohatera, na spotkanie z poezją Juliana Kornhausera, na rozmowę z Adamem Michnikiem. Szczególne znaczenie przypisujemy otwarciu Pasażu Stanisława Barańczaka w Collegium Maius. Poeta był dotąd z nami poprzez swoje książki oraz pamięć przyjaciół i uczniów. Odtąd jego obecność nabierze nowego, stałego wymiaru. ZAPRASZAMY!
„Przepierki“ z Julią Przyboś
Z ogromną przyjemnością zapraszamy na spotkanie autorskie z Julią Przyboś, profesorką i pisarką, renomowaną autorką i ekspertką w dziedzinie literatury francuskiej oraz porównawczej XIX wieku. Organizatorami są Ośrodek Badań Dziedzictwa Emigracji Polskiej Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie oraz Zakład Współczesnej Kultury Literackiej i Artystycznej Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie – we współpracy z Oddziałem Warszawskim Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza
Imieniny Jana Kochanowskiego w roku Marii Konopnickiej
Tegoroczne Imieniny Jana Kochanowskiego, cykliczna impreza organizowana przez Bibliotekę Narodową, odbędą się 25 czerwca w Ogrodzie Krasińskich w Warszawie. Bohaterką wydarzenia będzie Maria Konopnicka.
Śladami poetów i pisarzy Lubelszczyzny / Ogólnopolska Naukowa Konferencja Literacka
Biernat z Lublina, Mikołaj Rej, Anna Stanisławska-Zbąska, Julian Ursyn Niemcewicz, Bolesław Prus, Stefan Żeromski, Henryk Sienkiewicz czy Józef Czechowicz – to tylko niektóre wybitne postacie związane z Lubelszczyzną. Ogólnopolska Naukowa Konferencja Literacka “Śladami pisarzy i poetów Lubelszczyzny” to wydarzenie, którego głównym celem jest zaprezentowanie sylwetek oraz dorobku artystycznego poetów i pisarzy mieszkających lub niegdyś odwiedzających ówczesne tereny województwa lubelskiego. Ideą konferencji jest promocja nauki, integracja środowiska naukowego, a także rzetelna, akademicka dyskusja.